Wyniki ankiety
Cieplej o wielodzietnych
Reklama
Zmienił się wizerunek rodzin wielodzietnych, które są postrzegane jako szansa dla rozwoju Polski, a nie patologia. Tak wynika z raportu „Postawy kobiet wobec rodzin wielodzietnych”. Badania reprezentatywnej grupy 507 kobiet w wieku 30-59 lat przeprowadziła w maju tego roku metodą wywiadu telefonicznego CATI - firma analiz marketingowych BCMM.
Blisko 70 proc. Polek jest zdania, że przy obecnej tendencji spadku liczby urodzeń rodziny wielodzietne są nadzieją dla Polski. Równocześnie aż 48 proc. nie zgadza się, aby polityka prorodzinna państwa zachęcała do posiadania co najmniej 4 dzieci. Przeciwnego zdania jest 39, 5 proc. respondentek.
Ankiety ujawniły także polaryzację opinii dotyczących pożądanego modelu rodziny we współczesnym świecie - z lekkim wskazaniem na wielodzietność. Blisko 43 proc. kobiet uznało, że rodzina z czwórką dzieci jest modelem pożądanym, przeciwnego zdania było ok. 42 proc. respondentek. Tę ostatnią grupę stanowią kobiety do 39 lat, dobrze wykształcone, aktywne zawodowo.
Nie funkcjonuje też stereotyp rodziny wielodzietnej jako patologicznej. Aż 72 proc. kobiet odrzuca pogląd, że rodzice czwórki i więcej dzieci są nieodpowiedzialni i pozbawieni wyobraźni. Tylko 16, 4 proc. podziela tę opinię.
Od 6 lat w Polsce notowany jest ujemny przyrost naturalny i nasila się emigracja, a więc stale maleje liczba ludności. Rodziny wielodzietne wydają się być jedynym ratunkiem przed katastrofą demograficzną. Co trzecie polskie dziecko wychowuje się w rodzinie wielodzietnej. Aż 40 proc. tych dzieci zagrożonych jest ubóstwem.
„Stadion-Teatr-Świątynia”
Finał XIX Parafiady Dzieci i Młodzieży
Finał XIX Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży odbywał się w dniach 8-15 lipca w Warszawie. Ponad 3 tys. uczestników z Polski i zagranicy wzięło udział w konkursach sportowych, muzycznych i biblijnych. Współzawodnictwo tradycyjnie polegało na rywalizacji w trzech dziedzinach: sporcie, twórczości scenicznej i wiedzy biblijno-liturgicznej. Jest to nawiązanie do parafiadowej zasady rywalizacji w triadzie „Stadion-Teatr-Świątynia”. - Ideą Parafiady jest zaangażowanie młodzieży w pracę nad własnym harmonijnym rozwojem - mówił o. Józef Joniec, pijar, prezes Stowarzyszenia „Parafiada”.
W programie sportowo-rekreacyjnym znalazło się 14 dyscyplin, gry i zabawy zespołowe. Współzawodnictwo sceniczne obejmowało konkursy plastyczne, muzyczne i geograficzne, a także Przegląd Małych Form Teatralnych. Współzawodnictwo biblijno-liturgiczne to sprawdzian wiedzy na temat Pisma Świętego, historii Kościoła, ekumenizmu i liturgii.
Warszawski finał XIX Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży był efektem trwającego cały rok współzawodnictwa na szczeblu lokalnym, regionalnym i diecezjalnym. Zawody odbyły się na terenie kampusu akademickiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na warszawskim Ursynowie.
Organizatorem Parafiady Dzieci i Młodzieży jest Stowarzyszenie „Parafiada” im. św. Józefa Kalasancjusza i Pijarskie Centrum Edukacyjne. Współorganizatorami są parafie, seminaria duchowne oraz stowarzyszenia i ruchy katolickie.
Po raz pierwszy w Polsce
Światowy Kongres Duszpasterstwa Ludzi Morza
Pod auspicjami Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, w dniach 24-29 czerwca 2007 r. w Gdyni odbył się Światowy Kongres Duszpasterstwa Ludzi Morza. Tematem Kongresu były słowa: „W solidarności z ludźmi morza, jako świadkowie nadziei, przez proklamację Słowa, Liturgię i Diakonię”. W Kongresie wzięło udział 280 osób, w tym: 30 biskupów i arcybiskupów, 100 księży, 9 diakonów oraz wolontariusze. Uczestnicy przybyli z ponad 70 krajów, ze wszystkich kontynentów - z najdalszych zakątków świata.
Obradom przewodniczył kard. Renato Raffaele Martino, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” oraz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Animatorem sesji był sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących abp Agostino Marchetto. Obecny był również abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, i abp Tadeusz Gocłowski, krajowy duszpasterz ludzi morza.
Na Kongresie omawiano wiele ważnych, aktualnych problemów ludzi morza, w tym ich przygotowanie i wsparcie w życiu religijnym.
Duszpasterswo ludzi morza stoi mocno na straży w stanowieniu i egzekwowaniu praw marynarzy i rybaków w ich zawodowym życiu. Angażowanie się Kościoła i wolontariuszy w to dzieło ma ogromne znaczenie dla świata ludzi morza, gdyż to człowiek człowiekowi jest najbardziej potrzebny do szczęścia.
(K. D.)
Krótko
Tak niespodziewanych wydarzeń na polskiej scenie politycznej nie było już dawno. 9 lipca wieczorem podano wiadomość o dymisji wicepremiera Andrzeja Leppera. Wkrótce potem premier Kaczyński w wywiadzie telewizyjnym wyjaśniał, że chodzi o podejrzenia o udział w aferze korupcyjnej w Ministerstwie Rolnictwa. W grę mają wchodzić milionowe łapówki. Tuż przed końcem akcji w Ministerstwie dowiedziano się o prowokacji. Lepper zapowiedział, że to koniec koalicji, lecz następnego dnia oświadczył, że Samoobrona w koalicji warunkowo zostaje. Jeżeli nie uda się pozyskać trwałej większości, to jesienią czekają nas nowe wybory.
Akcję w Ministerstwie Rolnictwa przeprowadzało CBA. Dotyczyła przekwalifikowania gruntów rolnych na budowlane, za co dwaj bliscy szefowi Samoobrony ludzie, aresztowani przez CBA, mieli domagać się wielomilionowej łapówki. Agenci CBA dokonali prowokacji wobec dwóch współpracowników Leppera, którzy ogłaszali, że mogą wszystko załatwić w Ministerstwie.
SLD i PO złożyły odrębne wnioski o samorozwiązanie Sejmu, a PO dodatkowo 19 wniosków o odwołanie poszczególnych ministrów.
Do dymisji podał się 9 lipca minister sportu Tomasz Lipiec. Ten krok też ma związek z korupcją i działaniami CBA, które kilka dni wcześniej aresztowało dwóch bliskich współpracowników ministra. Zastąpić go ma Elżbieta Jakubiak z prezydenckiej Kancelarii.
W cieniu wydarzeń z Lepperem w roli głównej znalazł się strajk pielęgniarek i lekarzy. 10 lipca lekarze zerwali negocjacje z rządem, choć pielęgniarki były już bliskie porozumienia.
Prokuratura ma już gotowy wniosek o uchylenie immunitetu i aresztowanie posła Stanisława Łyżwińskiego. Prokuratorzy, którzy wysłali dokumenty do marszałka, stawiają byłemu posłowi Samoobrony siedem zarzutów.
Przez kilka dni mówiło się, że Leszek Balcerowicz może zostać szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ministrowie finansów UE wyznaczyli jednak na to stanowisko francuskiego kandydata.
Pomóż w rozwoju naszego portalu