Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bóg, Honor, Ojczyzna

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Artyści Teatru Wielkiego Hanna Okońska, Dawid Kwieciński i Łukasz Motkowicz, Chór Nauczycieli, Chór Verdiana i Orkiestra Kameralna Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Michała Kocimskiego, śpiewali razem z publicznością pieśni i piosenki patriotyczne.

Koncert „Bóg, Honor, Ojczyzna” to zwieńczenie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 102 rocznicy „Cudu nad Wisłą” i Święta Wojska Polskiego. Pomysłodawcą koncertu był Dariusz Stachura dyrektor Teatru Wielkiego. - Pochodzę z rodziny, która zawsze śpiewała pieśni biesiadne, wojskowe i wojenne przy każdej uroczystości, dlatego mam te pieśni w uszach. Z miłości do Ojczyzny narodził się pomysł koncertu. Zawsze przyświecały mi trzy tezy Bóg, Honor i Ojczyzna i myślę, że każdy prawdziwy Polak nosi to w sobie na co dzień. Dobrałem taki repertuar, jak podpowiadało mi serce – powiedział pan dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Łódź: Bóg, Honor, Ojczyzna

Koncert rozpoczęła pieśń „Bogurodzica”. Usłyszeliśmy także m.in. „Z dawna Polski tyś Królową” oraz „Rotę”. Brawurowo zaśpiewali artyści wraz z publicznością „Przybyli ułani pod okienko” i „Pałacyk Michla”. Podczas spotkania zaśpiewano wspólnie dwadzieścia dwa utwory. Koncert prowadził aktor Dariusz Kowalski. – Propozycję przyjąłem z wielką radością. Jest to też okazja, żeby podzielić się swoimi darami, tym co w życiu najbardziej lubię i umiem robić – mówił pan Dariusz. A robił to doskonale. Przybliżał nie tylko historię powstania utworów, ale wiedząc jaki jest repertuar, sam dobierał wiersze i pięknie je recytował. Usłyszeliśmy m.in. Zygmunta Krasińskiego „Tęsknotę” i „Hymn”, Mariana Piechala „Alfabet”, Teresy Bogusławskiej „Marsz” oraz Kazimierza Wierzyńskiego „Biblia polska”.

Koncert zgromadził wielu łodzian, którzy pragną uczestniczyć w takich wydarzeniach, pragną być wspólnotą i dbają o polskość, która jest zagrożona. - Musimy sobie uświadomić, że na wschodzie jest niespokojnie i to może przyjść do nas. Musimy dbać o szacunek dla munduru, ale również o to, by nasza armia była usprzętowiona o co rządzący bardzo mocno dbają. Dzisiaj potrzeba wspólnoty, tak jak tutaj na tym koncercie - mówił Piotr Adamczyk wicemarszałek Województwa Łódzkiego.

Reklama

Uczestniczący w koncercie wraz z żoną Barbarą Paweł Gruszczyński zauważył, że wiele zaśpiewanych pieśni, jak pieśni legionowe, przypomina radosne zakończenie, bo zakończone wskrzeszeniem Polski. Inne, jak marsz „Warszawianka” z czasów Powstania Listopadowego, są pełne realizmu w słowach „kto przeżyje, wolnym będzie, kto umiera, wolnym już”. Przypominają prawdę, że wolność krzyżami się mierzy. - Teraz znowu mamy wojnę u granic Ojczyzny. Czyżby ponownie nastał czas śpiewania? A może czas śpiewania pieśni o Bogu, Honorze i Ojczyźnie nigdy nie powinien się kończyć - kiedy my żyjemy? - pytał pan Paweł.

- Dobór repertuaru, wykonanie pieśni i piosenek przez artystów Teatru Wielkiego i niepowtarzalne prowadzenie przez Dariusza Kowalskiego, były wyjątkowym przeżyciem. Mam ogromną nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie będzie cykliczne. Jak bardzo w Łodzi potrzebujemy takich koncertów, niech świadczy żywa reakcja kompletu publiczności – dodał Tomasz Anielak radny Rady Miejskiej w Łodzi.

Przybyły na koncert ks. dr Zbigniew Tracz kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej przypomniał słowa Jana Pawła II z książki „Pamięć i tożsamość”, że miłość do Ojczyzny, patriotyzm to jest miłość do ojcowizny, to jest odniesienie się do tego, z czego wyrośliśmy.

- W utworach literackich, pieśniach i hymnach z różnych okresów widzimy, że wiara karmiła nie tylko patriotyzm ludzi, którzy pisali te utwory, ale także była źródłem siły dla żołnierzy walczących o wolność Ojczyzny. Wiara leży u podstaw naszej wolności i niepodległości. Widzieliśmy koncerty patriotyczne w innych miastach Polski, ale w Łodzi takiego koncertu brakowało. Dobrze byłoby, abyśmy takie wieczory kontynuowali – powiedział ksiądz kanclerz.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2022-08-17 09:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Słuchające serce, zdolne rozpoznać głos Pasterza

Patric Fore

Więcej ...

Bp Przybylski do nowych diakonów: bądźcie mądrzy mądrością Boga, a nie świata

2024-05-11 16:37

Karol Porwich/Niedziela

– Dzisiaj bardzo potrzeba mądrych diakonów w tym świecie takim rozbitym, relatywnym. Bądźcie mądrzy mądrością Boga, mądrością Bożych przykazań, a nie mądrością tego świata. Bądźcie mądrzy mądrością Kościoła, a nie jakąś własną mądrością – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Wniebowstąpienie jest drogą Chrystusa ku pełni objawienia

2024-05-12 16:20
Eucharystia na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji

Magdalena Lewandowska

Eucharystia na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji

Wniebowstąpienie Jezusa nie oznacza Jego oddalenia – napisał na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji kard. Robert Sarah.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania