Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: Widziałem młody Kościół wędrujący na Jasną Górę

Julia Saganiak

- My jesteśmy jedną rodziną. To jest wielkie wezwanie do miłości do Kościoła, który nie jest jakąkolwiek wspólnotą. Kościół jest wspólnotą sióstr i braci – powiedział abp Grzegorz Ryś na Jasnej Górze.

Pielgrzymki Archidiecezji Łódzkiej dobiegają końca. Wczoraj po południu ponad tysiąc pątników dotarło do Królowej Polski, gdzie witał ich metropolita łódzki. Wieczorem dla wszystkich pielgrzymów odbyła się Msza św. na Jasnogórskim Szczycie.

W homilii metropolita łódzki powiedział o trzech obrazach Kościoła: jako Panna Młoda, Żona Baranka, o Kościele jako mieście, polis tworzonym przez wszystkich obywateli oraz o Kościele jako rodzinie.

W liturgii słowa, w apokalipsie przedstawiono moment, w którym anioł wyprowadza Jana, aby pokazać mu Kościół. – My przeżyliśmy to samo przez ostatnie dni, przez czas pielgrzymki. Bez przerwy nasz wzrok był skierowany na Kościół. Pomagało nam w tym hasło „Wspólna droga” – podkreślił abp Ryś. Pierwszy obraz z apokalipsy ukazuje piękno małżonki zaślubionej z Barankiem. Widok młodego Kościoła, zakochanego w Jezusie jest potrzebny szczególnie teraz, gdy świat narażony jest na działanie złego przejawiające się zwłaszcza w „rządach wilków”. Właśnie ten sposób ukazania Kościoła odnosi się do każdego człowieka zjednoczonego z Chrystusem węzłem miłości. – Niestety, dość często jest tak, że my tworzymy Kościół poziemski, jakby wbrew temu obrazowi Kościoła, który jest zjednoczony z Barankiem i ile razy tworzymy taki Kościół, tyle razy szukamy Kościoła związanego z władzą, prawem, który tam szuka zabezpieczenia, wchodzi w rozmaite układy, a w imię układów boi się mówić ewangelicznie. Za często tworzymy Kościół po swojemu, a on ma zstępować z góry – tłumaczył.

Drugi obraz przedstawia Kościół jako miasto otoczone wysokim murem i solidnym fundamentem. Święty Jan opisując go, używa słowa „polis”, które oznacza miasto będące państwem, wspólnotą, która sama sobie wystarcza. Jak podkreślił autor, wielu ludzi mogło poczuć się w nim bezpiecznie, gdyż każdy czuł odpowiedzialność, a wszystkie decyzje wynikały z głosów wolnych obywateli. Ten obraz odkrywa istotę równości, odpowiedzialności wszystkich osób tworzących Kościół. – Myśląc i mówiąc o tym mieście, tak naprawdę słyszę słowo „synod”. Kościół, który jest wspólnotą równych ludzi, wszystkich, którzy są w Kościele podmiotami, bo są ochrzczeni. Słyszę Kościół, wspólnotę ludzi odpowiedzialnych za pozostałych, każdy chce znaleźć w tej wspólnocie miejsce swojej odpowiedzialności tak, jak Bóg dał mu talent, łaskę, chryzmat, kompetencje, wykształcenie. Kościół, w którym ludzie widzą swoje wzajemne potrzeby, gdzie każdy chce być aktywny – podkreślił. Pierwszy i drugi obraz są podsumowaniem tegorocznego pielgrzymowania, podczas którego Jezus zachęcał, by nieustannie być zakochanym w Baranku.

Reklama

Ostatnim obraz stanowi Golgota. – Ze śmierci Chrystusa, z Jego Krzyża, krwi rodzi się nowa rodzina, wspólnota ludzi połączonych ze sobą więzami rodzinnymi. Nowa wspólnota sióstr i braci z Matką, którą jest Maryja i z Ojcem, którym jest Chrystus, nowy Adam. Obraz Kościoła, który przeżywa się w duchu więzi rodzinnych – powiedział abp Ryś. Ta wizja motywuje do postrzegania Kościoła jako rodziny, by nie mówić o nim, jak o czymś nieznanym. - My jesteśmy jedną rodziną. To jest wielkie wezwanie do miłości do Kościoła, który nie jest jakąkolwiek wspólnotą. Kościół jest wspólnotą sióstr i braci – zakończył metropolita łódzki.

Po wspólnej modlitwie abp Grzegorz Ryś odmówił na Jasnogórskim Szczycie modlitwę zawierzenia. Następnie, pielgrzymi udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie tradycyjnie zakończyli ten dzień Apelem Jasnogórskim, podczas którego rozważania przygotował ks. Łukasz Tarnawski, kierownik łódzkiej pielgrzymki.

Drugi dzień na Jasnej Górze rozpocznie się Mszą św. przed obrazem Czarnej Madonny. Po południu pątnicy wezmą udział w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Część z nich pozostanie jeszcze na obchodach uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

2022-08-25 08:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Młodzi unihokeiści promują Łódź

Marek Kamiński

Więcej ...

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski.

Więcej ...

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27
Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Wiara

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Kościół

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...