Reklama

Święto miasta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok milenijny jest dla Hrubieszowa czasem szczególnym - gród nad Huczwą świętuje 600. rocznicę zyskania praw miejskich. W zachowanych annałach znalazł się zapis następującej treści: "W imię Pańskie. Amen. Na wieczne rzeczy pamiątkę... My, Władysław Król Polski (...) w Rubieszowie (...) miasto założyć postanowiliśmy". W ten sposób, za sprawą króla Władysława Jagiełły, istniejąca wśród lasów osada uzyskała status miasta. Akt lokacji został podpisany we Lwowie 29 września - w dzień św. Michała Archanioła - Anno Domini 1400.

W tym samym roku, także z polecenia króla Władysława Jagiełły erygowano w Hrubieszowie pierwszą parafię rzymskokatolicką - parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obecnie jest to parafia św. Mikołaja.

Uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed sześciu wieków odbywały się w dniach od 22 do 24 września 2000 r. Z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego Obchodów 600-lecia powstał program bogaty w wydarzenia o charakterze religijnym i kulturalnym, imprezy rekreacyjne i sportowe.

W skład Komitetu, oprócz działaczy samorządowych, przedstawicieli instytucji i firm, weszli księża dziekani: Andrzej Puzon i Kazimierz Gawlik oraz ks. Tomasz Sokół. Honorowy patronat nad rocznicowymi uroczystościami sprawował premier RP Jerzy Buzek.

Obchody 600-lecia zainaugurowała uroczysta Msza św. odprawiona 22 września na cmentarzu wojennym. Wieczorem mieszkańcy miasta i goście mieli okazję wysłuchać pierwszego z rocznicowych koncertów - występu Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Następnego dnia, 23 września, odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej. Podczas sesji podjęto uchwałę o nadaniu imienia Jana Pawła II Gimnazjum nr 1. Radni miejscy postanowili też przyznać jubileuszowe nagrody - statuetki króla Władysława Jagiełły. W okolicznościowych wystąpieniach prof. Zygmunt Mańkowski mówił o Hrubieszowie w dobie współczesnej, natomiast prof. Wiktor Zin wystąpił z odczytem zatytułowanym Mój Hrubieszów. Śpiewali "Lechici" i "Nicolaus", tańczył zespół Tańca Ludowego HDK.

Jedną z imprez towarzyszących sobotnim uroczystościom była promocja pierwszego w historii miasta albumu Ziemia Hrubieszowska 1400-2000, której dokonał prof. Wiktor Zin. W albumie umieszczono m.in. słowo wstępne autorstwa ks. bp. Jana Śrutwy, list Premiera RP Jerzego Buzka oraz artykuł ks. Andrzeja Puzona o historii garnizonu hrubieszowskiego i hrubieszowskie kalendarium ks. Kazimierza Gawlika. Historię grodu nad Huczwą opisał prof. Wiktor Zin, natomiast prof. Andrzej Kokowski przedstawił odkrycia archeologiczne poczynione na terenie Hrubieszowszczyzny. Większość fotografii ziemi hrubieszowskiej, zamieszczonych w albumie jest dziełem Stanisława Hawryluka. Całość wydawnictwa opracował Stanisław Jadczak.

Tego samego dnia w hrubieszowskiej cerkwi zostało odprawione nabożeństwo ekumeniczne. Wieczorem, na placu przy Hrubieszowskim Domu Kultury, odbywał się kolejny koncert. Sobotnie imprezy zakończyły się bardzo widowiskowo pokazem sztucznych ogni.

W niedzielę zaplanowano uroczystość wręczenia wyróżnień miasta Hrubieszowa - statuetek króla Władysława Jagiełły. Na wniosek Zarządu Miasta nagrodą zostali uhonorowani: ks. bp Jan Śrutwa, ks. bp gen. Sławoj Leszek Głódź, księża dziekani: Kazimierz Gawlik i Andrzej Puzon, premier Jerzy Buzek, profesorowie: Wiktor Zin i Andrzej Kokowski oraz Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie. Wyróżnienie będzie przyznawane przez kapitułę złożoną z dotychczasowych laureatów. Nagroda stanowi wyraz uznania dla tych, którzy działają na rzecz miasta, promują je i przynoszą mu chlubę.

Niewątpliwą atrakcją niedzielnego popołudnia okazało się wypuszczenie 600 balonów w barwach hrubieszowskiej flagi. W tym samym czasie nastąpił też finał X Ogólnopolskiego Biegu Unii Horodelskiej. Po południu wystąpiły zespoły z sąsiednich miast, artyści wywodzący się z ziemi hrubieszowskiej. Uwieńczeniem rocznicowych obchodów była dziękczynna Msza św., odprawiona w kościele św. Mikołaja. Nabożeństwo koncelebrował i homilię wygłosił ks. bp Jan Śrutwa. Msza św. była transmitowana przez TV Polonia i Katolickie Radio Zamość. W niedzielnych uroczystościach uczestniczyli: ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej bp Abel, wojewoda lubelski Waldemar Dudziak, senatorowie RP Stanisław Majdański i Jerzy Chróścikowski, posłowie i działacze samorządowi.

Obchodom 600-lecia Hrubieszowa towarzyszą liczne wystawy. Ekspozycje: Hrubieszów w dobie Jagiellonów oraz Wiktora Zina drobiazgi z minionego czasu można obejrzeć w muzeum im. Stanisława Staszica. W Małej Galerii Sztuki HDK prezentowana jest wystawa retrospektywna zatytułowana Hrubieszów w malarstwie, rysunku, grafice i fotografii. Natomiast w holu HDK znajduje się fotograficzny zapis najciekawszych wydarzeń, które miały miejsce w roku urodzin miasta.

W ramach obchodów 600-lecia swój jubileusz - 40. rocznicę powstania - świętowało Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie, organizując Wojewódzki Zjazd Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny. Osoby zasłużone dla rozwoju regionu otrzymały nagrody i medale Kapituły Regionalnej im. dr. Zygmunta Klukowskiego. Podczas zjazdu regionaliści hrubieszowscy zaprezentowali album pt. Stary Hrubieszów w rysunku i grafice. Autorem prac przedstawiających architekturę kresowego miasta jest Alfred Przybysz. Całość wydawnictwa wzbogacają wiersze twórców związanych z Hrubieszowszczyzną. Przy okazji spotkania regionalistów został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Stanisława Ciesielczuka. Hrubieszowscy poeci oferowali w Klubie Literackim Ziemi Hrubieszowskiej swoje wiersze. Okolicznościowe wydawnictwa: datownik, znaczek, kartę pocztową przygotowała Poczta Polska. Obchodom towarzyszyły również tradycyjne kiermasze: rękodzieła artystycznego, twórczości ludowej i pamiątkarskiej.

Obecność w Hrubieszowie podczas rocznicowych uroczystości można było w ciekawy sposób udokumentować - wszyscy chętni otrzymywali " Certyfikat pobytu w 600-letnim Grodzie Hrubieszowie, najdalej na wschód wysuniętym mieście przyszłej Zjednoczonej Europy". Jednak nie tylko certyfikat pobytu będzie przypominać o święcie Hrubieszowa. Obchody jubileuszu niewątpliwie na długo zostaną w pamięci - zarówno mieszkańców, jak i gości przybyłych z tej okazji do grodu nad Huczwą.

Hrubieszów (aż do 1802 r. Rubieszów) to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Położone jest nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości 5 km od granicy z Ukrainą. Pierwsza wzmianka o Hrubieszowie pochodzi z 1255 r. Przypuszcza się, że wcześniej istniał tu ruski gród obronny należący do Grodów Czerwieńskich. W 1366 r. wraz z całą Rusią Czerwoną został przyłączony do Polski. Prawa miejskie Hrubieszów uzyskał w 1400 r. z rąk Władysława Jagiełły. Prawdopodobnie w końcu XIV w. wzniesiono drewniany zamek, będący siedzibą starosty. W XV w. gościł w nim fundator miasta - król Władysław Jagiełło. Duże znaczenie dla miasta miał przywilej nakazujący zmierzającym z Rusi na Mazowsze, Śląsk i Wielkopolskę wybieranie drogi przez Hrubieszów. Pomyślny rozwój przerwały najazdy Tatarów, którzy w latach 1498-1626 wielokrotnie grabili i niszczyli miasto. Zamek został zniszczony w 1661 r. W wyniku I rozbioru Rzeczypospolitej Hrubieszów znalazł się w zaborze austriackim. W 1800 r. wsie dawnego starostwa kupił Stanisław Staszic, który w 1816 r. założył tutaj fundację "Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie" . Była to pierwsza w Europie organizacja przedspółdzielcza. 14 września 1939 r. wkroczyły tu najpierw wojska niemieckie, a 17 września oddziały Armii Czerwonej. Za zasługi w walce z okupantem Hrubieszów został odznaczony Krzyżem Grunwaldu II klasy.

Hrubieszów jest miastem rodzinnym Bolesława Prusa, Abrahama Sterna, tworzył tu Bolesław Leśmian. Dzisiaj rozsławiają miasto prof. Wiktor Zin i prof. Stefan Du Chateau.

Hrubieszów liczy obecnie ponad 20 tys. mieszkańców. Jest malowniczym miasteczkiem pełnym swoistego uroku. Warto tu zatrzymać się i zwiedzić cenne zabytki: kościół i klasztor dominikanów, wybudowany w latach 1736-1766, cerkiew prawosławną wybudowaną w stylu rosyjsko-bizantyjskim, dworek Du Chateau, w którym mieści się obecnie Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie oraz Muzeum Regionalne, barokową plebanie, gdzie urodził się Aleksander Głowacki (Bolesław Prus), barokowy kościół pw. Stanisława Kostki (dawna cerkiew grekokatolicka), ponadto kramy miejskie zwane Sutkami lub Jatkami, z charakterystyczną, wąską, "bliskowschodnią" uliczką wewnętrzną. Hrubieszów tętni życiem kulturalnym, słynie z ciekawych inicjatyw kulturalnych, imprez rekreacyjno-artystycznych, wydawnictw regionalnych, spotkań twórczych. Wiodącą placówką jest Hrubieszowski Dom Kultury. Hrubieszów może poszczycić się zespołem " Lechitki", Zespołem Tańca Ludowego HDK, aktywnością poetów i plastyków. Odbywają się tutaj Nadbużańskie Spotkania Artystyczne i Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej.

Hrubieszów ma też swoją stronę internetową: http://www.hrubieszow.lublin.pl/miasto.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu: apel o zapewnienie prawnej ochrony życia

2024-04-22 18:09

Adobe.Stock

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” - czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Więcej ...

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30
Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec