6 czerwca 1923 r. kuratorium udzieliło koncesji na otwarcie Prywatnego Gimnazjum Męskiego w Kielcach. Rok później przyjęło ono nazwę Prywatnego Gimnazjum Męskiego im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. Szkoła miała dobre zaplecze i kadrę wspomaganą przez wykładowców kieleckiego Seminarium.
Od 1932 r. szkoła funkcjonowała jako 8-letnie gimnazjum, a w 1933 r. dołączyła szkoła podstawowa. W 1949 r. szkołę przejęły władze komunistyczne. W 1992 r. diecezja kielecka odzyskała dawny budynek, a Towarzystwo Szkoły Katolickiej reaktywowało placówkę. Najpierw powstało Katolickie LO im św. St. Kostki i Katolicka Szkoła Podstawowa, a po reformie oświaty – Katolickie Gimnazjum.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii bp Piotrowski odniósł się do tych historycznych dat, mówił też o samotności dotykającej młodych ludzi, zachęcał do uczestnictwa w Eucharystii. Nawiązując do historii szkoły wyraził nadzieję, że jej przypominanie najdzie swoje poczesne miejsce podczas całorocznych obchodów.
- Zechciejmy wspólnie dziękować Bogu, przez wstawiennictwo św. Stanisława Kostki za tę waszą wielką, szkolną rodzinę, której jesteście uczestnikami. Warto na tym etapie waszego życia pytać siebie, co wnoszę w klimat tej szkolnej wspólnoty, co jest źródłem moich uczniowskich satysfakcji, a co nie spełnia moich marzeń i oczekiwań – mówił bp Jan Piotrowski.
Zauważył, że współczesna technika, pomimo jej dobrodziejstw „zamyka człowieka w przestrzeni samotności”. Zachęcał młodzież, aby „teraźniejszości nadawała nowy smak i piękno autentycznej przyjaźni i koleżeństwa”.
W trakcie uroczystości odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych liceum.