Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 18/2008, str. 8

Kajetan Matuszewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

129. Przeor Jasnej Góry

Początek posługi

O. Roman Majewski oficjalnie rozpoczął swoją posługę jako 129. przeor Jasnej Góry. 23 kwietnia złożył uroczyste ślubowanie na Biblię i przejął pieczęcie klasztoru. Wraz z nim trzyletnią misję zainaugurował także nowy zarząd klasztoru na Jasnej Górze.
O. Majewski przez najbliższe trzy lata będzie kierował największym klasztorem paulinów. Spośród ponad 500 ojców i braci we wszystkich wspólnotach na świecie 120 mieszka właśnie na Jasnej Górze. Nowy przeor przez 13 lat pracował w Radiu Jasna Góra, przez ostatnie lata - jako dyrektor tej rozgłośni.
Kadencja przeora Jasnej Góry trwa 3 lata, podobnie jak kadencja zarządu klasztoru. W skład nowego zarządu weszli: o. Sebastian Matecki, o. Mieczysław Polak i o. Karol Oset. Kustoszem Sanktuarium pozostał o. Ignacy Rękawek, jego zastępcą - o. Marian Waligóra. Administratorem klasztoru pozostał o. Czesław Brud, a jego zastępcą - o. Kazimierz Jarosz.

Obraz z Jasnej Góry dla monastyru

Ikona pamięci, przebaczenia i pojednania

Reklama

Do kaplicy polskiej na terenie prawosławnego klasztoru Niłowa Pustyń w okolicach Ostaszkowa zostanie przekazana kopia ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. O przekazanie tej ikony bezpośrednio z Jasnej Góry zabiegał abp Henryk Józef Muszyński, metropolita gnieźnieński. Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej przeznaczony dla monastyru Niłowa Pustyń został poświęcony przez przełożonego generalnego Zakonu Paulinów w Kaplicy Cudownego Obrazu 22 kwietnia br. Warto przypomnieć, że po agresji Rosji Sowieckiej na Polskę, we wrześniu 1939 r., 11 km od Ostaszkowa w zabudowaniach poklasztornych prawosławnego monastyru Niłowa Pustyń na wyspie Stołbnyj, na jeziorze Seliger, założono największy z obozów, w których więziono jeńców polskich. Likwidację obozu rozpoczęto 4 kwietnia 1940 r. Jeńców na egzekucję transportowano do Tweru. Ciała rozstrzelanych w siedzibie NKWD w Twerze 6295 policjantów, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, pracowników administracji państwowej, żandarmerii i wywiadu z obozu w Ostaszkowie zostały wywiezione ciężarówkami do lasu pod Miednoje. Tu były zwalane do głębokich dołów.
To tu, ponad 200 km na północny zachód od Moskwy, powstał 2 września 2000 r. polski cmentarz wojenny. Po 60 latach od ukrycia zwłok dokonano otwarcia polskiej nekropolii. Cmentarz ma prawie identyczny kształt jak katyński. To największa polska nekropolia w dawnym sowieckim imperium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ogólnopolski zjazd

Chora wątroba - wspólne doświadczenia

Kolejny - VI Ogólnopolski Zjazd organizacji pozarządowych działających na rzecz osób ze schorzeniami wątroby odbył się na Jasnej Górze 19 kwietnia. Spotkanie było adresowane do wszystkich zainteresowanych problemem chorób wątroby. Rozpoczęło się Mszą św. w intencji osób chorych na wirusowe zapalenie wątroby, ich rodzin i opiekunów, ludzi po przeszczepie, dawców i biorców organów do przeszczepu wątroby, lekarzy i personelu medycznego sprawującego opiekę nad chorymi i osób zmarłych, których organy dały nowe życie. Cykl referatów wygłosili w Sali Papieskiej lekarze specjaliści ze szpitali w Warszawie, Kielcach, Częstochowie i Łodzi. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Pomocy Pacjentom ze Schorzeniami Wątroby na Tle Wirusowym SOS-WZW z Częstochowy, a współorganizatorami stowarzyszenia: „Hepa-Help” i „Życie po przeszczepie”. Na pielgrzymkę przybyli m.in.: Magdalena Klaklik - prezes SOS-WZW z Częstochowy, Zbigniew Deroń - prezes Stowarzyszenia „Hepa-Help” z Łodzi, Magdalena Sroczyńska-Kożuchowska - prezes Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie” Oddział w Warszawie.

Jasna Góra

2-3 maja 2008 r.

Program

2 maja - piątek
18.30 - Procesja maryjna po wałach
19.00 - Msza św. z homilią; Apel Jasnogórski; czuwanie nocne

3 maja - sobota
5.30 - Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
6.00 - Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej; Msza św.
10.00 - Jasnogórska modlitwa w intencjach Ojczyzny; Różaniec i Nowenna do Ducha Świętego
10.50 - Ingres Księży Biskupów
11.00 - Eucharystia na Szczycie z udziałem Episkopatu Polski; ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej; przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
14.00 - Droga Krzyżowa
16.15 - Różaniec
18.30 - Procesja Eucharystyczna na wałach
19.00 - Msza św. na Szczycie z homilią
21.00 - Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego

Zapraszają Ojcowie Paulini

Krótko

18 kwietnia przybyli delegaci na walne zgromadzenie Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady Nadzorczej i Zarząd Kasy Krajowej z prezesem Grzegorzem Biereckim.

19 kwietnia przybył Chór „Musik Reisen Faszination z Niemiec, z Heidesheim k. Mainz. Eucharystię dla pielgrzymów odprawił w jęz. niemieckim o. Wincenty Cykowski, 87-letni paulin jasnogórski.

Zapowiedzi

7-8 maja - Pielgrzymka b. Więźniarek Obozów Koncentracyjnych

10 maja - 23. Pielgrzymka Bankowców

10 maja - Pielgrzymka Kierowców

10 maja - Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania

10 maja - Pielgrzymka Krótkofalowców

10-11 maja - 19. Pielgrzymka Sybiraków

10 maja - 353. Łowicka Piesza Pielgrzymka

11 maja - 11. Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Paralimpiada: zaginęła dwójka sportowców

2024-09-13 07:29

Adobe Stock

Francuski wymiar sprawiedliwości prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia dwójki paralimpijczyków kongijskich, którzy brali udział w niedawno zakończonych igrzyskach w Paryżu - potwierdziła prokuratura w podparyskim Bobigny.

Więcej ...

Prymas Polski: zmiany wprowadzane przez MEN szkodzą uczniom

2024-09-13 07:20

BP KEP

Zmiany wprowadzane przez MEN szkodzą przede wszystkim uczniom – powiedział PAP prymas Polski abp Wojciech Polak odnosząc się do nowych zasad organizacji lekcji religii. Prymas zapewnił, że Episkopat jest otwarty na dialog z rządem i prosi o ten dialog.

Więcej ...

Orędzie inspiracją do pojednania

2024-09-13 10:49
Abp Józef Kupny w imieniu Archidiecezji Wrocławskiej oraz Andrzej Jerie, dyrektor Ośrodka

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny w imieniu Archidiecezji Wrocławskiej oraz Andrzej Jerie, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Tożsamość" podpisali porozumienie o współpracy na rzecz promocji orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich

Rok 2025 w Kościele Katolickim będzie pod znakiem nadziei. Z kolei we Wrocławiu Rada Miejska podjęła decyzję, że będzie to rok pojednania. Wybór nie jest przypadkowy, wszakże to z Wrocławia w 1965 roku w liście biskupów polskich do biskupów niemieckich zostały napisane słowa: “Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. To właśnie to zdanie napisane przez kardynała Bolesława Kominka były przełomowe i do dziś stanowią inspirację.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Długosz w obronie ks. Olszewskiego: panie ministrze...

Kościół

Bp Długosz w obronie ks. Olszewskiego: panie ministrze...

Jezus dzisiaj uczy pokory i przestrzega przed obłudą

Wiara

Jezus dzisiaj uczy pokory i przestrzega przed obłudą

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiceminister edukacji radzi: Kościół katolicki może...

Wiadomości

Wiceminister edukacji radzi: Kościół katolicki może...

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Mazowieckie: Zmarły na plebanii mężczyzna to 29-latek

Wiadomości

Mazowieckie: Zmarły na plebanii mężczyzna to 29-latek