Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Quebec, 15-22 czerwca 2008

Eucharystia to nie show, to nie samo wspomnienie czy pamiątka - powiedział legat papieski kard. Jozef Tomko, otwierając 15 czerwca w Quebecu 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Podczas Mszy św. - z udziałem 40 kardynałów, ok. 200 biskupów z całego świata i ponad 13 tys. wiernych - w symbolicznym geście kard. Tomko przekazał arcybiskupowi Quebecu pastorał od Benedykta XVI. W językach francuskim, angielskim i hiszpańskim przypomniał, jaki jest sens Eucharystii.
Kard. Tomko, który jest przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, powiedział, że Eucharystia to nie symbole, ale „sam Chrystus, Osoba o boskiej i ludzkiej naturze”, „Chrystus - rozum, który nigdy nie umrze”, a także „dar Boga i Jego obecność pośród nas”.
Uroczystość otwarcia rozpoczęła się wniesieniem Arki Nowego Przymierza, która powstała z inicjatywy młodzieży i przemierzyła tysiące kilometrów, nawiedzając kanadyjskie parafie i szkoły. Przedstawiono również zarys programów na terenach wystawowych Expo Cité i Colisée Pepsi, które na czas trwania kongresu zamienione zostają w „Miasteczko Eucharystyczne”.
Następnie na stadionie odprawiona została Msza św., celebrowana w prezbiterium w kształcie hostii, otoczonym przez duchownych i wiernych. Po Liturgii rozesłano Najświętszy Sakrament do miejsc jego stałej adoracji.
49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny zbiega się z obchodami 400-lecia Quebecu i 350. rocznicą ustanowienia tam najstarszego w Ameryce Północnej biskupstwa. Na hasło kongresu wybrano słowa: „Eucharystia Bożym darem dla życia świata”. Kongres trwał do 22 czerwca.

Kanada

Kard. Dziwisz wśród Polonii kanadyjskiej

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz rozpoczął 14 czerwca dwutygodniowy pobyt w Ameryce Północnej. W archidiecezji Toronto wziął udział w III Wielkiej Paradzie Jana Pawła II, która ma przyczynić się do promocji nauczania społecznego Papieża Polaka. Parada wyruszyła z Sheridan College, a zakończyła się uroczystą Eucharystią na placu budowy milenijnej świątyni Polonii kanadyjskiej. Podczas Mszy św. kard. Dziwisz przypomniał, że przeżywamy 150. rocznicę przybycia Polaków do Wilna w kanadyjskich Kaszubach. - Dla wielu z was to wydarzenie wpłynęło w sposób decydujący na los waszych rodzin i was samych. Nie przyjechaliście tu z pustymi rękami. Przyjechaliście z wiarą w sercu. Słowa te zostały ciepło i życzliwie przyjęte.
Natomiast w Brampton metropolita krakowski dokonał wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni. Przypomniał rok 1998 i przywołał słowa sługi Bożego Jana Pawła II wypowiedziane do Polonii w Rzymie: „Uczyńcie to dzieło milenijnym dziełem Polonii kanadyjskiej”. Stwierdził również, że choć budowa kościoła jest elementem wiary ludzi, to jednak najpiękniejsza świątynia to ta, która powstaje z żywych kamieni.
Po wizycie w Kanadzie anglojęzycznej kard. Dziwisz udał się do Quebecu na Światowy Kongres Eucharystyczny, gdzie w asyście gospodarza Kongresu kard. Marca Ouelleta, legata papieskiego kard. Jozefa Tomko, 40 kardynałów i biskupów celebrował uroczystą Mszę św., przygotowującą wiernych do centralnych uroczystości niedzielnych z przesłaniem Ojca Świętego Benedykta XVI. Kanadyjską wizytę zakończyło spotkanie z Polonią w Montrealu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Robert Nęcek z Montrealu

Białoruś

Wizyta kard. Bertone

Rozpoczęty 18 czerwca pobyt sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej Tarcisio Bertone na Białorusi jest pierwszą wizytą w tym kraju tak wysokiego przedstawiciela papieża. Kardynał odwiedził Mińsk, Pińsk i Grodno. Odbył spotkania i rozmowy z przedstawicielami władz państwowych, w MSZ, z grekokatolikami i prawosławnymi oraz wizytę na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. Spotkał się z patriarszym egzarchą Białorusi, metropolitą mińskim i słuckim Filaretem w Mińskim Zarządzie Eparchialnym Białoruskiego Kościoła Prawosławnego (BKP). Przekazał metropolicie i Świętemu Synodowi BKP braterskie pozdrowienia i wyrazy szacunku od Benedykta XVI. Przypomniał wysiłki Jana Pawła II i jego następcy na rzecz przypomnienia Europie o jej korzeniach chrześcijańskich i dodał, że na tej płaszczyźnie winny współpracować ze sobą Kościoły katolicki i prawosławny. Kard. Bertone spotkał się też z pełnomocnikiem rządu ds. religii i narodowości Leanidem Hulaką, a w Ministerstwie Spraw Zagranicznych rozmawiał z szefem dyplomacji białoruskiej Siarhiejem Martynowem, któremu towarzyszył m.in. ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Siarhiej Alejnik.

Ludzie

Bp Salvatore Fisichella

Dotychczasowy rektor Uniwersytetu Laterańskiego i biskup pomocniczy Rzymu Salvatore Fisichella otrzymał nominację na stanowisko przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia. Jednocześnie Benedykt XVI podniósł go do godności arcybiskupa. Niedawno mówiło się o tym, że w ramach spodziewanych zmian personalnych w Kurii Rzymskiej bp Fisichella mógłby objąć urząd sekretarza Kongregacji Nauki Wiary. Dotychczasowy przewodniczący Papieskiej Akademii Życia bp Elio Sgreccia, który kierował nią od 1993 r., 6 czerwca skończył 80 lat i przechodzi na emeryturę.
Bp Salvatore Fisichella, zwany „Rino”, urodził się w 1951 r. w Codogno w południowej Lombardii. Po studiach w Kolegium Franciszkańskim w Lodi przyjął w 1976 r. święcenia kapłańskie. W 1998 r. został biskupem pomocniczym Rzymu, a od 2002 r. jest rektorem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.

Krótko

Europejskie elity są w szoku po odrzuceniu przez Irlandczyków Traktatu Lizbońskiego. Politycy wiodących państw grożą nawet Irlandii wyrzuceniem z UE.

Ok. 600 Tybetańczyków, w tym mnichów i mniszki, zatrzymano 19 czerwca w stolicy Nepalu - Katmandu podczas protestu przeciwko polityce Chin w Tybecie. Według policji, demonstranci chcieli wedrzeć się do biura wizowego przy Ambasadzie Chin w Katmandu.

Królowa Elżbieta II podpisała Traktat Lizboński. Tym samym został on ratyfikowany przez Wielką Brytanię. Przywódcy unijni zgromadzeni na szczycie dali Irlandii czas do jesieni, żeby wypracowała nową strategię wobec traktatu.

Słynne dzieło polskiego astronoma Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” - „O obrotach sfer niebieskich” zostało sprzedane za 2,2 mln dolarów na aukcji w nowojorskim domu Christie’s. Nabywca zapłacił niemal dwukrotnie wyższą cenę od ceny szacunkowej.

Rada Europy rozpoczęła kampanię społeczną przeciwko stosowaniu kar cielesnych wobec dzieci.

Iran wycofał 75 miliardów dolarów z europejskich kont w obawie przed ich zamrożeniem.

Rząd Silvio Berlusconiego wysłał wojsko na ulice. Żołnierze mają walczyć z rosnącą wśród nielegalnych imigrantów przestępczością, z którą policja nie daje już sobie rady. Lewicowa opozycja nazywa ten krok militaryzacją kraju.

Prezydent Nicolas Sarkozy przedstawił plan modernizacji francuskiego wojska. Armia będzie mniejsza, ale bardziej mobilna i przystosowana do zwalczania terrorystów. Sarkozy zapowiedział także, że Francja wróci do struktur wojskowych NATO.

Litwa zaprosiła Stany Zjednoczone do budowy bazy antyrakietowej na swoim terytorium. Amerykanie szukają alternatywy, na wypadek gdyby nie powiodły się negocjacje z Polską.

Wizytę w Watykanie złożył 19 czerwca prezydent Demokratycznej Republiki Konga Joseph Kabila.

Kard. Joachim Meisner z Kolonii ubolewa, że dotychczas nie udało się otworzyć w Tarsie w Turcji chrześcijańskiego centrum pielgrzymkowego. Wyraził to w liście do wikariusza apostolskiego dla Anatolii - bp. Luigiego Padovese.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Synteza odpowiedzi diecezji polskich przed październikową sesją Synodu Biskupów

2024-07-03 18:29
Wierni na modlitwie

Karol Porwich/Niedziela

Wierni na modlitwie

11 grudnia 2023 roku Sekretariat Synodu zwrócił się do przewodniczących Konferencji Episkopatów z prośbą o pogłębienie - w ramach poszczególnych Kościołów lokalnych - kluczowych tematów zawartych w „Sprawozdaniu Podsumowującym” Pierwszej Sesji Zgromadzenia Synodalnego „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Poszczególne Konferencje Episkopatów zostały zobligowane do przesłania do Sekretariatu Synodu 8-stronicowej syntezy odpowiedzi diecezjalnych zgodnie z pismem „Przygotowania do października 2024”. Poniżej publikujemy treść syntezy przesłanej przez Konferencję Episkopatu Polski.

Więcej ...

Spraw, o Panie, abym nie był niedowiarkiem, lecz wierzącym

2024-06-04 13:06

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 20, 24-29.

Więcej ...

Ruszył sezon pielgrzymkowy, w drodze są ułani, a w sobotę wyjadą rolkarze

2024-07-04 07:38

Karol Porwich/Niedziela

Ruszył w kraju ruch pielgrzymkowy. W drodze na Jasną Górę są ułani Pielgrzymki Kawalerii Konnej, a 6 lipca wyjadą z Wrocławia rolkarze. Szczyt pątniczy przypadnie w sierpniu. Z początkiem lipca na pielgrzymki można zapisywać się online.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

Kościół

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...