Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Urbi et orbi”

Orędzie bożonarodzeniowe

Jeśli każdy myśli wyłącznie o własnym interesie, świat nie może nie popaść w ruinę - powiedział Benedykt XVI w bożonarodzeniowym orędziu „Urbi et orbi” (Miastu i światu), wygłoszonym 25 grudnia w południe z balkonu Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Papież życzył, by mocy zbawczej łaski Boga doświadczyć mogły liczne narody mieszkające dotąd w mroku i w cieniu śmierci. Na pierwszym miejscu wymienił Ziemię Świętą, a także Liban i Irak oraz mieszkańców Zimbabwe, Demokratycznej Republiki Konga, Sudanu i Somalii. - Na Światło Betlejemskie czekają nade wszystko dzieci w tych krajach i we wszystkich krajach przeżywających trudności, ażeby ich przyszłości przywrócono nadzieję - stwierdził Ojciec Święty. - Tam, gdzie godność i prawa osoby ludzkiej są deptane; gdzie egoizm osób i grup bierze górę nad dobrem wspólnym; gdzie istnieje niebezpieczeństwo oswojenia się z bratobójczą nienawiścią i wyzyskiem człowieka przez człowieka; gdzie wewnętrzne walki dzielą grupy i narody; gdzie nie przestaje atakować terroryzm; gdzie brak tego, co niezbędne do przeżycia; gdzie z niepokojem spogląda się w przyszłość, która staje się coraz bardziej niepewna, nawet w krajach dobrobytu - tam wszędzie niech zajaśnieje Światło Bożego Narodzenia i zachęci wszystkich do podjęcia własnych zadań w duchu autentycznej solidarności - powiedział Benedykt XVI. Na zakończenie złożył życzenia świąteczne w 64 językach. Po uroczystym błogosławieństwie na Placu św. Piotra tradycyjnie zabrzmiały hymny Włoch i Watykanu.

Orędzie na Światowy Dzień Pokoju

Zwalczanie ubóstwa drogą do pokoju

W orędziu na Światowy Dzień Pokoju, obchodzony 1 stycznia 2009 r., Benedykt XVI apeluje o otwarcie serc na potrzeby ubogich oraz o czynienie wszystkiego, co praktycznie możliwe, aby przychodzić im z pomocą. Hasłem Dnia Pokoju są słowa: „Zwalczanie ubóstwa drogą do pokoju”. Benedykt XVI nawiązał do orędzia Jana Pawła II z 1993 r., który podkreślił, że „negatywne skutki ubóstwa całych narodów stanowią przeszkodę dla pokoju”. Papież przypomina, że ubóstwo jest jednym z czynników sprzyjających konfliktom, także zbrojnym, i odwrotnie - konflikty są przyczyną tragicznych sytuacji ubóstwa.
Zwraca uwagę, że w kontekście walki ważna jest analiza złożonej rzeczywistości globalizacji. Zaznacza, iż ubóstwo ma nie tylko aspekt ekonomiczny i socjologiczny, ale także wymiar duchowy i moralny. Przypomina, że „w bogatych i rozwiniętych społeczeństwach występują zjawiska marginalizacji, ubóstwa moralnego i duchowego”.
Papież analizuje „warunki sprzyjające rozwojowi niegodziwych mechanizmów ubóstwa”. Zwraca uwagę, że ubóstwo nie wiąże się z rozwojem demograficznym, który rzekomo miałby być jego przyczyną. Przestrzega przed kampaniami mającymi na celu ograniczenie przyrostu naturalnego metodami „nieszanującymi prawa do życia”.
Benedykt XVI zwraca także szczególną uwagę na zależność między rozbrojeniem a rozwojem. Wyraża niepokój z powodu obecnego poziomu globalnych wydatków na zbrojenie, które utrudniają osiągnięcie ważnych celów rozwoju, jakie stawia sobie wspólnota międzynarodowa.
Orędzie nawiązuje również do obecnego światowego kryzysu finansowego, który pokazuje, że „działalnością finansową kieruje czasami logika mająca za punkt odniesienia wyłącznie samą siebie”, a „niebroniąca dobra wspólnego”. „Działalność finansowa obliczona na krótki i bardzo krótki okres staje się niebezpieczna dla wszystkich, także dla tych, którym przynosi zyski w momentach euforii finansowej” - przestrzega Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nauka dla pokoju

Prestiżowa nagroda dla prof. Szyszki

Polski profesor Jan Szyszko otrzymał 17 grudnia prestiżową nagrodę „Ettore Majorany - Erice - Nauka dla Pokoju”, przyznawaną za osiągnięcia naukowe służące pokojowi i rozwojowi społecznemu. Uroczystość odbyła się w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie.
Nagroda stanowi uhonorowanie osiągnięć naukowych byłego ministra środowiska w dziedzinie badań nad znaczeniem struktury krajobrazu wiejskiego i długofalowych zmian w systemie klimatycznym, jak również badań nad wymianą dwutlenku węgla między ekosystemem a atmosferą. Doceniono także dociekania prof. Szyszki nad rolą lasów i zarządzania krajobrazem dla ochrony klimatu, środowiska i bioróżnorodności, a także promowanie ekonomicznego rozwoju obszarów wiejskich, przyczyniającego się do pokoju i dobrobytu dla obecnych i przyszłych pokoleń. W ceremonii, z udziałem przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, uczestniczył bp Edward Janiak, delegat Konferncji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska.

Reklama

Modlitwa „Anioł Pański”

Podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie 21 grudnia Benedykt XVI mówił o kosmicznym wymiarze tajemnicy zbawienia. Przypominając o funkcji astronomii w odmierzaniu czasu modlitwy, Papież nawiązał do obchodzonego w 2009 r. Światowego Roku Astronomii, ogłoszonego z okazji 400-lecia pierwszych obserwacji przez teleskop Galileusza.
Benedykt XVI przypomniał, że tajemnica Boga, który staje się człowiekiem, to pierwszy główny punkt odkupienia, a drugi - to śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. - Te nierozerwalne punkty wyrażają jeden jedyny plan Boży: zbawienie ludzkości i jej historii, przyjmując je aż do końca, biorąc na siebie w całości całe zło, jakie je przytłacza - zaznaczył Papież.
Podkreślił, że tajemnica zbawienia, poza wymiarem historycznym, ma także wymiar kosmiczny. - Samo usytuowanie świąt Bożego Narodzenia związane jest z przesileniem zimowym, kiedy dni na półkuli północnej zaczynają się wydłużać - przypomniał Benedykt XVI i wskazał na Plac św. Piotra, gdzie znajduje się wielki obelisk, rzucający swój długi cień wzdłuż linii, jaka przebiega po bruku w kierunku fontanny; w tych dniach cień jest najdłuższy w roku. - Przypomina nam to o funkcji astronomii w odmierzaniu czasu modlitwy. „Anioł Pański” np. odmawia się rano, w południe i wieczorem, a według zegara słonecznego, który pierwotnie służył do poznania „prawdziwego południa”, regulowano zegarki - mówił Papież.

Reklama

Hasła Światowych Dni Młodzieży

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało do wiadomości wybrane przez Benedykta XVI tematy najbliższych trzech Światowych Dni Młodzieży. Temat XXIV Światowego Dnia Młodzieży, obchodzonego w 2009 r. na szczeblu diecezjalnym, a więc w Niedzielę Palmową, brzmi: „Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym” (1 Tm 4, 10). Hasłem XXV Dnia w 2010 r. są słowa z Ewangelii wg św. Marka: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (10, 17). XXVI Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie w 2011 r. odbędzie się pod hasłem: „Zakorzenieni i budujący na Chrystusie, mocni w wierze” (por. Kol 2, 7).

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców [naszych] przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat. Ten [Syn], który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach
(Hbr 1, 1-3).

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Matko Boża Kalwaryjska, módl się za nami...

2024-05-18 20:50
Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Ks. Mariusz Michalski

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Wyrazem nieprzerwanego i wciąż żywego kultu, a jednocześnie największym religijnym wydarzeniem w XIX – wiecznej Galicji, była uroczysta koronacja obrazu w 1887 roku. Inicjatorem uroczystości był kardynał Albin Dunajewski, administrator diecezji krakowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów