Reklama

Niedziela Lubelska

Nowe braterstwo

Aneta Kołodziejczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uchodźcy z Ukrainy są wyzwaniem dla naszego ewangelicznego braterstwa.

Nowy Rok witamy razem z ponad milionem Ukraińców przebywających jako uchodźcy w naszym kraju. Na Lubelszczyźnie ich liczba oceniana jest obecnie na 60-70 tys. Po raz pierwszy od czasu zakończenia drugiej wojny światowej mamy pośród siebie tak dużą mniejszość narodową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Polska wielu narodów

W czasach Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej obywatelami naszego kraju byli w większości Polacy, ale 30% mieszkańców miało inną narodowość. Najwięcej było Ukraińców, potem Żydów, Rusinów (dziś Białorusinów), Niemców, Tatarów i Ormian. Ta mozaika narodowości, kultur i religii najbardziej widoczna była na Kresach, w dużym stopniu dotyczyła także Lubelszczyzny. Świadczą o tym istniejące do dziś świątynie i cmentarze. Wymownym znakiem przypominającym o wielokulturowości są Wojsławice, gdzie w promieniu stu metrów stoją obok siebie prawosławna cerkiew, żydowska synagoga i kościół katolicki. Decyzje Stalina zmieniły granice. Przymusowe i masowe przesiedlenia spowodowały, że w obrębie Polski mieli mieszkać jedynie Polacy. Taki stan utrzymywał się aż do przemian w 1989 r., kiedy zaczęliśmy otwierać się na obecność innych nacji. Miniony rok przyniósł niezwykłą zmianę i być może nie kończy napływu uchodźców ukraińskich.

Siostry i bracia ze Wschodu

Obecność uchodźców, zauważalna niemal w każdej miejscowości, stawia przed nami wyzwanie do praktykowania nowego braterstwa. Dotychczas siostrą i bratem byli Polacy, wyznający w większości katolicyzm, mówiący po polsku i śpiewający tradycyjne polskie pieśni. Teraz mamy wśród siebie dużą społeczność ukraińską; przyjęliśmy ją we wspaniałym odruchu solidarności. Stali się naszymi sąsiadami, koleżankami i kolegami z pracy, znajomymi z placu zabaw dla dzieci. Braterstwo z ukraińskim uchodźcami najlepiej realizuje się na poziomie dzieci i młodzieży. W samym Lublinie prawie 2.5 tys. dzieci z Ukrainy funkcjonuje bez większych problemów w polskim otoczeniu. Chrystusowe słowa „Wy wszyscy braćmi jesteście” (Mt 23,8) zobowiązują do praktyki braterstwa wobec każdego przybysza. Naturalne zbratanie następuje tam, gdzie polskie rodziny przyjęły pod swój dach uciekinierów znad Dniepru. Wspólnota codziennych spraw, posiłków, zabaw, zakupów i odpoczynku łączy ludzi w sposób prosty i bezpośredni.

Reklama

Wspólne święta

Ważnym czasem sprzyjającym kształtowaniu braterstwa okazały się Wigilie i święta Bożego Narodzenia. Ukraińcy chętnie przyjęli zaproszenie na spotkania wigilijne w zakładach pracy, szkołach i urzędach. W wielu domach do wieczerzy zasiedli nowi znajomi z Ukrainy. Kijowska Ukraińska Cerkiew Prawosławna zezwoliła wiernym na obchodzenie Bożego Narodzenia 25 grudnia. Ukraińców nie brakowało na pasterkach i świątecznych liturgiach. Zapewne będziemy uczyć się nowego braterstwa z Ukraińcami w rozciągniętej w czasie integracji, którą papież Franciszek promuje jako chrześcijańskie zadanie. Jesteśmy na dobrej drodze.

Podziel się:

Oceń:

2023-01-03 06:17

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Łódź: Rekrutacja do Studium Organistowskiego

2024-05-20 15:30

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele