Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chcę, by Jasna Góra była bliska wszystkim…
O. Robert M. Łukaszuk OSPPE

Dnia 19 lutego minął rok od śmierci o. Roberta M. Łukaszuka, rzecznika prasowego Jasnej Góry. Poświęcił on kilka swoich dobrych, owocnych i pięknych lat życia dla Jasnej Góry. Oddał w pełni swój talent i niepospolite zdolności dla Maryi Jasnogórskiej. Świadczą o tym skłaniające do głębokich przemyśleń wywiady z ludźmi wielkiej wrażliwości artystycznej i duchowej. Jako paulin o. Robert od 2001 r. pracował w Biurze Prasowym Jasnej Góry. Pełnił z oddaniem obowiązki rzecznika prasowego Sanktuarium.
Msza św. za duszę śp. o. Roberta Łukaszuka została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w rocznicę jego śmierci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ślady historii klasztoru

Odkrycie przeszłości Jasnej Góry

Podczas prac remontowych w Bazylice Jasnogórskiej dokonano niespodziewanych odkryć archeologicznych. Pod posadzką w prezbiterium odnaleziono fragmenty murów pochodzących z XV wieku, trzy pochówki ziemne z fragmentami trumien, kryptę grobową, a także fragment glinianej posadzki noszącej ślady pożaru z 1690 r. - To są bardzo ważne odkrycia związane z historią klasztoru, tą najstarszą. Jest mało źródeł, więc nasze prace archeologiczne na pewno otworzą drogę do dalszych badań nad historią klasztoru - podkreśla archeolog Iwona Młodkowska-Przepiórowska, kierująca badaniami archeologicznymi na Jasnej Górze. Jej zdaniem, najciekawszym odkryciem, jak do tej pory, są fragmenty murów. Mogą one być murami obwodowymi, związanymi z XV-wiecznym kościołem gotyckim, który, strawiony pożarem w 1690 r., przekształcony został w monumentalną bazylikę.
- Przy remoncie Bazyliki Jasnogórskiej pojawiły się nowe zjawiska, które potwierdzają historię tego miejsca. I to jest wydarzenie. Dotykamy tych murów, w których modlili się i kształtowali swoje życie pierwsi paulini, posługujący tutaj pielgrzymom - zaznacza o. dr Jan Golonka, kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych.

Reklama

Rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy

Osobisty kontakt z Bogiem - najważniejszy

W dniach 16-20 lutego br. na Jasnej Górze odbyły się rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy. Przewodniczył im biskup łowicki prof. dr hab. Andrzej Dziuba. W czasie spotkania były omawiane aktualne problemy duszpasterskie środowiska ludzi pracy.
Rekolekcjonista podjął tematy podstawowe, a więc problem Chrystusa, Kościoła, kapłaństwa, naszej wiary.
Bp Dziuba powiedział m.in.: - Posługa kapłana to pogłębienie osobistej wiary, a więc uświadomienie sobie w sposób pełniejszy i doskonalszy, że wiara to nie tylko wiedza, deklaracje słowne, wspaniałe homilie, ale to przede wszystkim osobisty kontakt z Bogiem i na tej wierze przeżywanej w sercu trzeba budować to, co się ujawnia na zewnątrz. Kapłan na zewnątrz to świadek, który potrafi autentycznie mówić i żyć tak, że przekonuje do Chrystusa.
Doroczne spotkanie na Jasnej Górze zainaugurowane zostało 16 lutego Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Ryczan - krajowy duszpasterz ludzi pracy. 17 lutego księża duszpasterze ludzi pracy uczestniczyli w specjalnym jasnogórskim pokazie premierowym filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas” - o słudze Bożym ks. Jerzym, kapelanie „Solidarności”.
- Pamiętam go najpierw jako pasterza akademickiego, który był pełen twórczego niepokoju, ciągle pytał nas, jak takie problemy można załatwić, a jak takie. Widać było, że ten młody kapłan jest solidnie zaangażowany w to, co robi. A później jako człowieka, który już okrzepł, który już podejmował decyzje, który był bardzo ważną postacią dla środowiska ludzi pracy, z którym pracował. Uderzały u niego przede wszystkim ogromna skromność, delikatność i pokora (...), a zarazem wewnętrzna twardość; to jest prawie nie do zrozumienia, że ten delikatny, drobny ksiądz (...) nie bał się mówić prawdy także swoim przełożonym - opowiada ks. prał. Witold Andrzejewski, duszpasterz ludzi pracy z Gorzowa Wielkopolskiego.

Reklama

O. Stanisław Tomoń OSPPE Rzecznik Jasnej Góry

Zaproszenie

27. pielgrzymka braci zakonnych na Jasną Górę „Bądźcie mężni i umacniajcie się” 4-5 marca 2009 r.

4 marca
11.00 - Msza św. na rozpoczęcie w Kaplicy Matki Bożej, przewodniczy i homilię wygłosi - abp Henryk Hoser, oprawa liturgiczna - bracia paulini
15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia w Bazylice Jasnogórskiej, prowadzą bracia salezjanie - Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, rozważania prowadzą bracia kapucyni (Prowincja Krakowska)
17.00 - Konferencja w Auli Jana Pawła II - wygłosi ją o. Kazimierz Malinowski OFM Conv. - Nieszpory w Auli Jana Pawła II, prowadzą bracia benedyktyni
20.15 - Różaniec w Kaplicy Matki Bożej, prowadzą bracia szkolni
21.00 - Apel Jasnogórski - przewodniczy abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski

5 marca
9.00 - Jutrznia w Auli Jana Pawła II, prowadzą bracia benedyktyni
- Konferencja w Auli Jana Pawła II: sylwetkę bł. ks. Michała Sopoćki przedstawi br. Adam Fułek SAC
- dyskusja i wolne wnioski
11.00 - Msza św. na zakończenie z odnowieniem profesji zakonnej w Kaplicy Matki Bożej, przewodniczy i homilię wygłosi - o. opat Eugeniusz Augustyn OCist, oprawa liturgiczna - bracia paulini

Krótko

13 lutego przybyła pielgrzymka maturzystów diecezji gliwickiej, licząca ok. 800 uczniów. Młodym towarzyszył biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Jan Wieczorek.

14 lutego dotarło na Jasną Górę ok. 1,5 tys. młodzieży diecezji pelplińskiej. Mszy św. dla maturzystów przewodniczył biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga.

16 lutego została odprawiona Msza św. dziękczynna z okazji 10-lecia istnienia Instytutu Prawa Kanonicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Eucharystii przewodniczył rektor PAT-u ks. inf. prof. Jan Dyduch - założyciel i pierwszy dyrektor Instytutu. Obecny był m.in. ks. dr hab. Józef Krzywda - dyrektor Instytutu. Zebranych powitał o. Arnold Chrapkowski - wikariusz generalny Zakonu Paulinów, wykładowca Instytutu.

Zapowiedzi

4-5 marca - 27. Pielgrzymka Braci Zakonnych

6-8 marca - 25. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

7 marca - Maturzyści diecezji toruńskiej

7 marca - Maturzyści archidiecezji częstochowskiej

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"A nie mówiłem" czyli Trump

2024-06-28 14:53

Archiwum TK Niedziela

Kilka tygodni temu na okładce jednego z tygodników politycznych ukazało się duże zdjęcie Donalda Trumpa i mniejsze moje wraz z zajawką wywiadu, którego główna teza była bardzo prosta: polska prawice powinna postawić na byłego prezydenta, bo ma on bowiem wielkie szanse wygrać listopadowy wyścig do Białego Domu!

Więcej ...

Diabeł odciąga od Mszy

GK

W czasie niektórych egzorcyzmów diabeł jest „zmuszony” ujawnić „prawdziwy katechizm”, tak jak w czasach Jezusa wyjawiał Jego tożsamość.

Więcej ...

Kościoły zaniepokojone planami ministerstwa odnośnie do lekcji religii

2024-06-28 19:01

Karol Porwich/Niedziela

Zapowiedzi minister edukacji narodowej o ograniczeniu lekcji religii do jednej godziny tygodniowo wzbudziły sprzeciw i zaniepokojenie Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Podobnie jak zamiar organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w grupach międzyklasowych oraz niewliczanie oceny z lekcji religii do średniej ocen na świadectwie. “Poza wartością katechetyczną związaną z wiarą podkreślamy, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły” - zwraca uwagę bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024