W przeddzień Niedzieli Palmowej - 4 kwietnia na Poznańskiej Cytadeli odbyło się dziesiąte, jubileuszowe Misterium Męki Pańskiej, które poświęcone było Janowi Pawłowi II w czwartą rocznicę jego śmierci. Reżyser i pomysłodawca inscenizacji - Artur Piotrowski spodziewał się, że publiczność nie zawiedzie.
Pierwsze Misterium odbyło się w piątek 3 kwietnia 1998 r., stając się niezapomnianym przeżyciem dla uczestników i organizatorów. Od tego momentu liczba osób biorących udział w tym wydarzeniu z roku na rok rośnie. Do Poznania przyjechały grupy z całego kraju - Olsztyna, Rzeszowa, Kielc, Szczecina, Jeleniej Góry, Warszawy, Ełku, Wałbrzycha czy Wrocławia. Obecne były całe wspólnoty przyparafialne, wielu księży. Siostry zakonne przywiozły z Otorowa pod Szamotułami dzieci z tamtejszego domu dziecka. Do Poznania przyjechali także autorzy filmu o ks. Jerzym Popiełuszce wraz z reżyserem - Rafałem Wieczyńskim.
Na polanie przed Dzwonem Pokoju ustawiono siedmiometrowej wysokości dekoracje stołu z Ostatnią Wieczerzą, pałacu Piłata, bramy jerozolimskiej i Golgoty. - Warto przychodzić na Misterium i przeżywać Mękę Chrystusa, bo to pozwala zatrzymać się. Świat jest dzisiaj taki zagoniony - powiedziała poznańska urszulanka - s. Angelika, która była uczestniczką przedstawienia po raz trzeci. Blisko 300 autokarów z całej Polski przywiozło ponad 10 tys. osób, a wszystkich widzów zgromadzonych w absolutnej ciszy było ok. 100 tys.
Misterium było niezwykłym połączeniem dźwięku - orkiestrowej muzyki klasycznej oraz utworów chóralnych, światła, monumentalnej scenografii oraz barwnych kostiumów. Setki aktorów stworzyły niezapomnianą atmosferę tego wydarzenia. Muzyka przygotowana została wcześniej - nagrała ją trzystuosobowa orkiestra oraz chór. Niebo rozświetlały lotnicze reflektory, a 300 harcerzy trzymało pochodnie. Małgorzata przyprowadziła swoje dwie córki w wieku 9 i 11 lat, żeby pokazać im, że na świecie jest także ból i cierpienie. Kasia i Piotr Wiśniewscy przyszli pod Dzwon Pokoju, mimo wieczornej pory, z czwórką dzieci. W ten sposób postanowili przybliżyć im życie Jezusa.
Poznańskie Misterium działa na duszę i zmysły. Przez kilkadziesiąt minut można było się zagłębić w atmosferze sprzed dwóch tysięcy lat. Do zgromadzonych szczególnie przemawiały fragmenty Pisma Świętego i homilii Jana Pawła II, które sprawiały, że obecni mogli mieć wrażenie aktualności zdarzenia. Jubileuszowe X Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu jest już historią. Z pewnością dla wielu stało się ważnym elementem przygotowań do Wielkiego Tygodnia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu