Reklama

Festiwal we Włodawie

Niedziela lubelska 43/2002

W dniach 3-6 X odbył się we Włodawie Festiwal III Kultur. Festiwal, który zrodził się z tradycji tolerancji i wielokulturowości panującej we Włodawie. Został zorganizowany już po raz piąty przez Muzeum Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Impreza rozpoczęła się projekcją amerykańskiego filmu "Fanatyk" w reżyserii Henriego Beana. Podczas festiwalu otwarto wystawę zatytułowaną "Z Aniołami. Anioły w polskiej tradycji i sztuce ludowej", która z jednej strony stanowi wizytówkę działu etnograficznego włodawskiego muzeum, pokazującego od kilku lat sztukę ludową z wyodrębnieniem jednego tematu (Żyd, sacrum), z drugiej zaś strony - nawiązanie do Festiwalu III Kultur, akcentuje, bowiem temat obecny we wszystkich religiach, prezentowanych podczas pokazów festiwalowych.
Jak co roku, odbyła się ekumeniczna katecheza dla młodzieży szkół średnich na temat symboli religijnych włodawskiej synagogi. Katechezę przeprowadzili animatorzy lubelskiej KLANZY. Festiwalowi towarzyszył Teatr Pantomimy MiT z Wrocławia, który prezentował się zarówno przed muzeum, synagogą, jak i w odnawianym klasztorze ojców paulinów. Miały miejsce również warsztaty plastyczne - "pisanie ikon", prowadzone przez członków Pracowni Artystycznej Ikon oraz sesja naukowa pt. "Dziedzictwo kulturowe regionów pogranicza". Referaty dotyczyły obrazu Żyda i Ukraińca w polskiej literaturze oraz "sztełtu". "Sztełt - miasteczka, których już nie ma"- to również tytuł wystawy, która została otwarta w Wielkiej Synagodze. Prezentowane dzieła to zarówno akwarele współczesnego twórcy z Lublina, Bartłomieja Michałowskiego, jak i zbiory Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego z Warszawy. Wieczorem odbyły się koncerty pieśni synagogalnych i muzyki klezmerskiej.
Drugi dzień poświęcony został kulturze prawosławia. W cerkwi p.w. Narodzenia NMP rozbrzmiewały pieśni cerkiewne. Zaprezentowano wystawę "Prawosławie dziś - na szlaku cerkwi Ziemi Włodawskiej". Ekspozycja - zbiór kilkudziesięciu fotogramów z przedstawieniami zabytkowych i współczesnych cerkwi, starych cmentarzy i przydrożnych krzyży prawosławnych, zwiedzaniu, której towarzyszyła muzyka cerkiewna i film o życiu monasteru w Jabłecznej, powstała m.in. dzięki współpracy ordynariusza diecezji lubelsko- chełmskiej.
W niedzielę zaprezentowano trzy wystawy i trzy koncerty. W odnawianym klasztorze ojców paulinów otwarto wystawę fotograficzną członków Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK: "Włodawa - miasto trzech kultur", pokonkursową wystawę ogólnopolską "Zabytki sztuki cerkiewnej w rysunkach dzieci i młodzieży" oraz ekspozycję prezentującą protestantyzm, głównie w formie fotografii miejsc zamieszkanych przez "Olędrów", czyli Niemców, Francuzów i Holendrów wyznania ewangelickiego, którzy osiedlali się w okolicach Włodawy już od XVI wieku. W kościele pw. Św. Ludwika wystąpił "Mały Chór Wielkich Serc" Parafii Franciszkańskiej z Łodzi i Chór "Trzecia Godzina Dnia" z udziałem solistki Natalii Niemen. Odbył się także koncert Chóru " Gloria" Parafii Ewangelickiej ze Skoczowa.
Festiwal III Kultur już wybrzmiał, ale pozostaje nadal jako rozpoznawalny w kraju znak Włodawy - miasta wielu kultur i dialogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jak poszło ósmoklasistom w tym roku?

2024-07-03 11:48

Karol Porwich/Niedziela

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 61 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 52 proc. – podała w środę Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Więcej ...

Licheń: uroczystości odpustowe z nuncjuszem apostolskim

2024-07-02 18:56

lichen.pl

Miejscami skupienia i duchowej odnowy nazwał sanktuaria maryjne abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył 2 lipca sumie odpustowej w licheńskiej bazylice.

Więcej ...

400 młodych wyjedzie na Oazy z Archidiecezji Łódzkiej

2024-07-03 13:30

Archiwum Oazy w Łodzi

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Spraw, o Panie, abym nie był niedowiarkiem, lecz wierzącym

Wiara

Spraw, o Panie, abym nie był niedowiarkiem, lecz wierzącym

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...