Uroczystą liturgią Mszy Św., sprawowaną pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Życińskiego, Akademia Rolnicza w Lublinie rozpoczęła kolejny rok akademicki. Zgodnie z tradycją, profesorowie i studenci zgromadzili się w świątyni, by wspólnie z Chrystusem rozpocząć czas nowych zmagań z nauką. Wspólnota akademicka w sposób szczególny dziękowała Bogu za wszystkie osoby, które w ostatnich latach tworzyły Kolegium Rektorskie i Kolegia Dziekańskie. Szczególną modlitwą objęto dotychczasowego rektora AR prof. Mariana Wesołowskiego oraz nowe władz rolniczej Alma Mater z prof. Zdzisławem Targońskim na czele. Ks. Arcybiskup podziękował przybyłym za to, że gromadząc się w świątyni pragną razem z Jezusem wchodzić w kolejny rok naukowej pracy, by Jemu z ufnością zawierzyć wszystkie codzienne sprawy. Zaapelował jednocześnie, by tak jak dotychczas, w środowisku AR budować i stale podtrzymywać atmosferę wspólnoty, która wszystkim jest potrzebna do prawidłowego rozwoju. "Gorąco życzę całej waszej społeczności, aby jednoczyły was najważniejsze dla wszystkich wartości skupione wokół Chrystusa, pracy, współudziału w dziele stworzenia i poczucia wielkiej współsolidarności" - powiedział Arcypasterz.
Inauguracja roku akademickiego Akademii Rolniczej miała również swój drugi akord w postaci uroczystości, która odbyła się w Auli Centrum Kongresowego uczelni. W obecności Prezydenta Lublina Andrzeja Pruszkowskiego, Przewodniczącej RM Heleny Pietraszkiewicz, Rektorów i Prorektorów wszystkich lubelskich uczelni wyższych, parlamentarzystów, przyjaciół uczelni i studentów, dotychczasowy Rektor AR, pełniący tę funkcję przez ostatnie dwie kadencje, prof. Marian Wesołowski odznaczony został, papieskim odznaczeniem Pro Eclesia et Pontifice. Wyróżnienie to nadawane jest przede wszystkim osobom świeckim, które "całym swoim życiem pełnym wiary i miłości dają świadectwo przynależności do Kościoła i wierności Biskupowi Rzymu i Stolicy Apostolskiej". Uroczystego aktu odznaczenia w imieniu Jana Pawła II dokonał ks. abp. Józef Życiński, który zaznaczył: "Pan Prof. całym swoim życiem i osobowością służył uczelni - tworzył klimat humanizmu, szacunku dla człowieka. Niech ten medal będzie wyrazem tego, że nie ma przepaści między nauczaniem Kościoła a codzienną posługą myślenia".
Dopełnieniem wydarzenia była uroczysta imatrykulacja i ślubowanie studentów I roku Akademii Rolniczej. Dla tych studentów rozpoczął się czas nowych doświadczeń i wyzwań dnia codziennego. Miejmy nadzieję, że klimat wzajemnego szacunku i zrozumienia budowany w tym środowisku, będzie pozytywnie wpływał na formację intelektualną i duchową studentów AR.
Pomóż w rozwoju naszego portalu