Reklama

Niedziela Lubelska

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Chełm. Nie ma miłości bez krzyża

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz ósmy chełmianie uczestniczyli w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Tradycyjnie już trasa wiodła z Chełma do Skierbieszowa. Inicjatorem tego niezwykłego i zarazem bogatego duchowo nabożeństwa w drodze byli członkowie Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea. Tym razem za Ukrzyżowanym Chrystusem szło kilkadziesiąt osób.

Przygotowania Chełmskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w całości podjęli się członkowie Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea. Wytyczona kilka lat temu i sprawdzona trasa wiodła i tym razem malowniczymi wąwozami poprzez leśne polne drogi; liczyła 43 kilometry. Pątnicy z Chrystusem pokonali taką odległość pomiędzy Chełmem a Skierbieszowem w zaledwie kilka godzin. Chętnych do wyruszenia pieszo na rozważanie Męki Pana Jezusa nie brakowało. Wszyscy zgłaszali się nieco wcześniej, wypełniając specjalny formularz poprzez stronę internetową EDK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chełmską Ekstremalną Drogę Krzyżową uczestnicy rozpoczęli od Mszy św. odprawionej w kościele Trójcy Przenajświętszej. Modlitwie przewodniczył ks. kan. Mieczysław Bochenek. Drugim celebransem był ks. kan. Wojciech Jaroszyński, proboszcz parafii, który wygłosił niezwykle bogatą w treści i aktualną homilię. Na początku przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II na temat krzyża. Specjalne słowa skierował do uczestników EDK. - Przed wami kilometry i noc z krzyżem w dłoni. Na krzyżu dokonało się zbawienie świata. Przy krzyżu zatrzymał się świat. Poza krzyżem nie ma zbawienia. Poza krzyżem nie będzie już zbawienia. Czy prawdę tę znali wszyscy? Nie. Co zatem robią? - pytał ks. Jaroszyński. - Tworzą religie, odłamy, sekty. Wciągają w wir swego życia ludzi poszukujących i zagubionych. A historia nas uczy, że jeśli człowiek odrzuci krzyż, wyrwie go ze swojego serca i życia, podepcze i splugawi, to sam ogłosi się bogiem i zbawcą - przestrzegał. Podał przykład cesarza Nerona, który ogłosił się bogiem, a potem spalił Rzym i prześladował chrześcijan. - Bogiem ogłosił się też Hitler, który podpalił świat, utopił go w wojnie, a wrogów przepuścił przez krematoryjne piece. Panem i wybawcą ogłosił się Lenin i Stalin. I co zrobili? Wymordowali miliony ludzi. Zasiali nienawiść, zbudowali wielki łagier o nazwie kraje socjalistyczne. I pozostawili ideologie pogardy człowieka, która do dzisiaj pozostaje w wielu Polakach - podkreślił mówca. Wspomniał, że inne królestwo i panowanie głoszą współcześni prorocy globalizacji. Są nim jedna waluta, jeden rząd, jedna kultura. - Oni żądają, podporządkowują, ustanawiają prawa i co niepokoi, dla wielu osób są przekonujący. Nie daj Boże takiej ogromnej pustki, wręcz pustyni, do której dążą. a którą powiększa w każdej dziedzinie i w naszej Ojczyźnie, Europie i na świecie pieniądz - zauważył z troską ks. Jaroszyński. - Tam nic już nie zostało z papieskiego nauczania. Dlatego przypominam: miłości bez krzyża nie znajdziecie, ale krzyża bez miłości nie uniesiecie - powiedział. Podkreślił, że wszyscy uczestnicy chełmskiej EDK stoją trzymając krzyż, by pokazać innym jego moc, że krzyż panuje nad czasem. Przy krzyżu oddycha się atmosferą zbawienia. Tu modlitwą cierpienia zbawia Bóg. - Przy krzyżu zawsze jest modlitwa serca, modlitwa czynu, modlitwa cierpienia. Tu nie ma bezsensu. Tu jest rozmowa z Ojcem. Tu jest zrozumienie słów św. Jana Pawła II - podkreślił. - Szkoda, że tak wielu naszych rodaków tak bardzo daleko odeszło spod krzyża. Trzymając krzyż przez cała noc w waszych dłoniach na trasie EDK, musicie sobie uświadomić, że pod krzyżem nie ma miejsca na odwet i zemstę. Nie ma miejsca na pogardę dla człowieka, niesioną przez ideologię materializmu i liberalizmu. Tu jest miejsce dla skruszonego człowieka. Proście kochani pielgrzymi tej nocy, z krzyżami w ręku, aby wielu naszych rodaków wróciło pod krzyż Jezusa - zaapelował ks. Jaroszyński.

Bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii uczestnicy chełmskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, zaopatrzeni w specjalne pakiety EDK, wyruszyli na trasę. Oprócz krzyża każda mała grupka miała specjalne teksty rozważań na poszczególne stacje, mapkę trasy z wyznaczonymi stacjami oraz odznaki odblaskowe.

Dlaczego tyle osób zdecydowało się uczestniczyć w tym wydarzeniu?

Janusz: - Idę już kolejny raz. Ta noc to dla mnie czas na przemyślenia, również mojej życiowej postawy. To czas modlitwy i zmierzenia się z własnym sumieniem.

Bożena: - W chełmskiej EDK uczestniczę już szósty raz. To będzie noc pełna modlitwy za wszystkich i naszą Ojczyznę, Kościół. Chcę też wymodlić przebaczenie dla tych ludzi, którzy obrażają i próbują zniszczyć autorytet naszego św. Jana Pawła II.

Tomasz: - Wiem, że nie będzie lekko przejść te 43 kilometry, ale swoje trudy zawierzam Chrystusowi, bo Jemu też nie było lekko nieść krzyż.

Reklama

Przemarsz pomiędzy poszczególnymi stacjami odbywał się w milczeniu, bowiem był to czas przeznaczony tylko dla Chrystusa. Uczestnicy szli przez Chełm, Zawadówkę wieś, Żółtańce, Weremowice, Stare Depułtycze, Zwierzyniec, Zagrodę, Maciejów, Rakołupy Duże, Bończę Kolonia, Bończę, Wąwozy Żułów, Zalesie, Marcinówkę i Skierbieszów. Niełatwe do pokonania były Wąwozy Skierbieszowskie. W okolicach miejscowości Żułów uczestnicy tego pielgrzymowania i medytacji z Chrystusem mieli okazję wspomnieć osobę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który w czasie II wojny światowej właśnie tam przebywał. Mrok i światło latarek, cisza nocy, stwarzały niezwykłą atmosferę do refleksji na temat osobistej relacji z Panem Bogiem, podejmowanych decyzji i sensu życia.

Ekstremalna Droga Krzyżowa zakończyła się przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skierbieszowie. - Dziękujemy każdemu kto podjął trud nocnego wyzwania w ramach chełmskiej VIII Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Wierzymy, iż niezależnie od tego czy ktoś ukończył trasę czy nie, to w każdym uczestniku rozpoczął się proces wewnętrznej przemiany. Jesteśmy przekonani, iż w momentach trudu, zmęczenia czy bólu mięśni i stawów, każdy mógł choć odrobinę doświadczyć tego, co czuł Jezus gdy niósł na Golgotę nasze grzechy. Niech to będzie rozpoczęcie nowego procesu w życiu wszystkich nas. Szczególnie dziś, gdy życie wymaga od nas publicznego przyznawania się do Jezusa, to takie ekstremalne wyzwania wyrabiają i hartują naszą osobowość - podsumował przedstawiciel Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea Chełm.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-04-05 09:35

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych ubraniach?

2024-09-12 21:33

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek poczułeś, że życie podsuwa ci znaki, ale nie wiesz, jak je odczytać? Preludium dzisiejszego odcinka jest film „Znaki” z Melem Gibsonem, w którym duchowny Graham po tragicznej śmierci żony odkrywa dziwne formacje na polach kukurydzy. Te wydarzenia prowadzą go do ponownego przemyślenia swojej wiary i sensu życia.

Więcej ...

Wałbrzych. W oczekiwaniu na odpust ku czci Patronki Miasta

2024-09-14 09:32
Przybyłych pielgrzymów do sanktuarium MB Bolesnej w Wałbrzychu wita ks. kan. Wiesław Rusin

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Przybyłych pielgrzymów do sanktuarium MB Bolesnej w Wałbrzychu wita ks. kan. Wiesław Rusin

Nowenna do Matki Bożej Bolesnej od lat wpisuje się w tradycję duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych ku czci Patronki Miasta.

Więcej ...

Bądźmy odbiciem Chrystusowego Krzyża w świecie

2024-09-14 19:06
Eucharystia w Kolegiacie Świętego Krzyża

Marzena Cyfert

Eucharystia w Kolegiacie Świętego Krzyża

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego abp Józef Kupny przewodniczył Eucharystii w Kolegiacie Świętego Krzyża. Uczestniczyli w niej członkowie kapituły świętokrzyskiej. Modlitwie towarzyszyły relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wiara

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......