Reklama

Niedziela Lubelska

Smak krzyża. Wielki Piątek w parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie

Paweł Wysoki

Krzyż wiszący na ścianie naszego domu oznacza, że Chrystus powinien być pełnoprawnym członkiem każdej rodziny chrześcijańskiej - powiedział abp Stanisław Budzik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielki Piątek abp Stanisław Budzik celebrował Liturgię Męki Pańskiej w kościele św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Nawiązując do dwóch ambon znajdujących się w bazylice ojców Dominikanów, które były wykorzystywane do dysput teologicznych i dyskusji religijnych, także z przedstawicielami innych religii, podkreślił, że „chrześcijanie o krzyż się nie spierają, jest dla wszystkich znakiem zbawienia, który trwale wpisał się życie wierzących w Chrystusa”.

Reklama

Przywołując jedną z debat, jaka w ramach Kongresu Kultury Chrześcijańskiej odbyła się pod hasłem „Smak krzyża”, abp Stanisław Budzik w wielkopiątkowy wieczór zastanawiał się, jaki smak ma krzyż w ten szczególny dzień. Najpierw powiedział o gorzkim smaku krzyża, jaki towarzyszył starożytnym Rzymianom i Żydom, dla których krzyż był znakiem hańby, szubienicą przeznaczoną dla niebezpiecznych przestępców. Jednak św. Paweł Apostoł, również obywatel rzymski, zmienił to znaczenie. - Odkąd spotkał Chrystusa, nie mógł oprzeć się fascynującej mocy płynącej z krzyża. Nauka krzyża, która była głupstwem dla pogan i zgorszeniem dla Żydów, stałą się dla niego mocą i mądrością Bożą - powiedział metropolita. Wskazując na smak zwycięstwa, abp Budzik nawiązał do chrześcijańskiego hymnu z VI wieku, sławiącego tajemnicę krzyża. Autor opisał w nim ozdobione purpurą krwi drzewo krzyża, na którym Chrystus złożył okup za cały świat i przez swoją śmierć ocalił ludzkie życie. - Wizja chwalebnego krzyża przenika Ewangelię św. Jana. Dla ewangelisty krzyż to nie tylko drewno, na którym zawisł cierpiący Chrystus, ale przede wszystkim drzewo, z którego Chrystus królował i na którym odniósł zwycięstwo - powiedział pasterz. Przywołując słodki smak krzyża, ksiądz arcybiskup nauczał, że „godzina krzyża jest objawieniem największej miłości Boga do człowieka”. - Nie ma większej miłości, jak oddać życie za przyjaciół, ale Bóg okazał nam jeszcze większą miłość; oddał swoje życie za nas, którzy jesteśmy grzesznikami, którzy przez grzech dołączmy do grona Jego nieprzyjaciół - podkreślił. Jak wskazał, chrześcijanie od samego początku otaczali czcią drzewo, na którym zawisło zbawienie świata, bo „krzyż nie był dla nich martwym drewnem, ale drzewem pulsującym pełnią życia”. Mówiąc o ojczystym smaku krzyża, abp Budzik podkreślił, że „krzyż Chrystusa zadomowił się w naszej historii i kulturze, stawał się szczególnie bliski w dramatycznych dziejach ojczyzny, kiedy przeżywaliśmy trudne czasy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Znak krzyża jest bliski każdemu z nas. Kiedyś został nakreślony na naszym czole w czasie sakramentu chrztu. Przypomina, że każdy z nas jest dzieckiem Bożym, nie tylko dzieckiem ziemi, narodu, swoich rodziców, ale dzieckiem zrodzonym przez Boga, powołanym do życia i zmartwychwstania. Przemawia do nas krzyż wiszący na ścianie naszego domu; oznacza, że Chrystus powinien być pełnoprawnym członkiem każdej rodziny chrześcijańskiej, takim który zasiada do rodzinnych uroczystości, z którym rozmawia się o radościach i smutkach. Krzyż uczy szacunku do każdego człowieka i poszanowania wszelkiego życia, tego które ma przyjść na świat i tego które sposobi się do przejścia przez bramę śmierci. Krzyż uczy dostrzegać umęczone oblicze Zbawiciela w każdym człowieku, który cierpi, który przeżywa lęk i niepewność - nauczał ksiądz arcybiskup. Wskazując na liczne znaki krzyża znajdujące się na wieżach kościołów, na rozstajach dróg i na szczytach gór, abp Budzik przywołał słowa św. Jana Pawła II, który pielgrzymując do ojczyzny mówił, że nie da się zrozumieć dziejów narodu, ani budować teraźniejszości i przyszłości Polski bez Chrystusa i Jego krzyża.


Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-04-08 08:23

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Karol Porwich/Niedziela

Nowennę do św. Stanisława Kostki odmawiamy między 9 a 17 września lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Sprawa zgonu na plebanii w Drobinie: badanie wikariusza nie wykazało alkoholu

2024-09-13 21:19

Adobe Stock

Ksiądz z Drobina, w którego mieszkaniu zmarł 31-letni mężczyzna był badany na stan trzeźwości. Użyte urządzenie nie wykazało alkoholu - przekazała PAP prokuratura w Sierpcu. Kuria w Płocku podała, że duchowny, zwolniony wcześniej z funkcji wikariusza, otrzymał też upomnienie kanoniczne.

Więcej ...

Opolskie/Woda przelała się przez wały Głuchołaz i zalewa rynek miasta

2024-09-15 07:55

PAP/Krzysztof Świderski

W niedzielę rano woda Białej Głuchołaskiej przelała się przez wały broniące Głuchołaz i zalewa miasto. Apeluję do wszystkich mieszkańców o ewakuację na wyżej położone tereny. Toniemy - powiedział PAP burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wiara

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......