Była to okazja, aby podziękować uczniom należącym do Szkolnego Koła Caritas (SKC) za ich zaangażowanie w działalność charytatywną w kończącym się roku szkolnym. Dorota Waliszczak, dyrektor szkoły, wręczyła młodzieży certyfikaty wolontariusza, podziękowania i dyplomy oraz drobne upominki otrzymane od instytucji, z którymi współpracuje SKC. - Dzień Dobra został zorganizowany w liceum po raz pierwszy, bo od tego roku szkolnego w „Staszicu” rozpoczęło swoją działalność SKC – mówił ks. Stanisław Gurba, opiekun koła.
Pomoc misjonarzom i środowisku
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W bieżącym roku szkolnym uczniowie liceum przystąpili do ogólnopolskiego projektu ekologiczno‐dobroczynnego „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Fundację „Missio Cordis”.
Reklama
- Wolontariusze SKC w październiku 2022 r. przeprowadzili zbiórkę dobrych monet - pieniędzy z całego świata, aktualnie używanych i wycofanych z obiegu. Zebrano wówczas ponad 20 kg monet. Natomiast w marcu, w drugim etapie realizacji programu ekologicznego, młodzież zbierała przede wszystkim małe elektrośmieci - zużyte baterie, stare telefony komórkowe, tablety, laptopy. Do fundacji przekazano wówczas 157 telefonów guzikowych, 43 telefony dotykowe, tablety, komputery, 4 kg zużytych baterii oraz 6 kg starych monet – informował ks. Gurba. Fundacja Missio Cordis działa na rzecz misji i misjonarzy, a poszukując wciąż nowych form „pomagania bez pieniędzy”, obecnie zbiera już prawie wszystko, co niepotrzebne czy popsute, a da się poddać recyklingowi. Idea „Zbieram to w szkole” realizowana przez fundację działa na zasadzie programu partnerskiego. Każdej darowiźnie przyporządkowana jest określona liczba punktów, które można wymienić na nagrody: książki, gry, audiobooki, torby ekologiczne, dewocjonalia. Rozdawane nagrody pochodzą od sponsorów, a mają motywować do jeszcze większej troski o środowisko naturalne i potrzebujących. Zbiórka surowców wtórnych i nieprzydatnych rzeczy trwa cały rok. Jednak koncepcja programu „Zbieram to w szkole” jest tak opracowana, aby zmaksymalizować efekty podejmowanych działań. - Nasze liceum w tym programie przekroczyło już próg 30 tys. punktów przyznawanych za przekazane darowizny, co zgodnie z regulaminem oznacza otrzymanie tytułu „Szkoły z misją”. Jednak na ten tytuł musimy poczekać do czerwca. Do tego czasu nadal działamy i zbieramy eko-śmieci, aby chronić środowisko i pomagać misjonarzom – mówił ks. Stanisław Gurba.
Ks. Stanisław Gurba
Dobroć na co dzień
Wolontariusze SKC podejmowali różnorodne działania na rzecz potrzebujących. W ramach akcji „Podziel się dobrocią” młodzież przygotowała kilkadziesiąt listów i kartek świątecznych, które następnie trafiły do osób samotnych z terenu diecezji. Z okazji Dnia Chorego, przedstawiciele SKC wraz z opiekunem ks. Stanisławem Gurbą spotkali się z mieszkańcami DPS w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Uczniowie naszego liceum złożyli pensjonariuszom życzenia a także okolicznościowe ręcznie wykonane kartki ze szczerymi i serdecznymi życzeniami od młodzieży – mówił ks. Gurba. Z inicjatywy uczennicy klasy IVCp Zuzanny Wojciechowskiej SKC przeprowadziło walentynkową zbiórkę charytatywną na wsparcie leczenia powypadkowego Marka z Ostrowca Świętokrzyskiego. Młodzież zorganizowała kiermasz ręcznie wykonanych breloczków z masy porcelanowej oraz ciast przygotowanych przez uczniów. Zebrane środki pieniężne zostały w całości przekazane do Fundacji „Bo w Nas jest Moc”.
Warto pomagać
Wolontariat to wspieranie innych ludzi znajdujących się w potrzebie – dobrowolne i bezpłatne. Wolontariuszem może być każdy, trzeba tylko znaleźć na niego odpowiedni pomysł. - Szkolne Koło Caritas przy LO im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim powstało z inicjatywy młodzieży, po przeprowadzeniu odpowiednich procedur rejestracyjnych. Pomysłów na działalność charytatywną nie brakuje. Niektóre akcje prowadzone są we współpracy z innymi instytucjami, są też takie realizowane z potrzeby chwili. Każdy gest, nawet najdrobniejszy zmienia świat. Uśmiech na twarzy osoby samotnej, gdy otrzyma kartkę świąteczną, radość człowieka ubogiego, który otrzyma pomoc żywnościową na święta. Wokół nas jest wiele osób, które potrzebują wsparcia – a my odkrywamy w sobie radość dzielenia się. Bo to naprawdę ogromna wartość! – mówił ks. Stanisław Gurba.