Reklama

Kultura

60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu - od 9 czerwca

Festiwal Opole.com

Z okazji jubileuszowego 60. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki (KFPP) w Opolu Telewizja Polska przygotowała sześć koncertów, które będą transmitowane z opolskiego amfiteatru od 9 do 11 czerwca. Kierownikami muzycznymi KFPP są Zygmunt Kukla i Grzegorz Urban.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Nasz klucz to przede wszystkim piosenki nagrodzone w tych sześciu dekadach. To utwory, który stały się niezapomnianymi polskimi przebojami; zbudowały tradycje polskiej piosenki, tradycję Opola" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej odpowiadający za koncert finałowy 60. KFPP Marek Sierocki.

"Chcemy też pokazać, jak zmieniał się ten festiwal, ponieważ wykonania na żywo będą przedzielona takimi krótkimi filmami, pokazującymi różne rzeczy, które działy się w Opolu na przestrzeni lat" - wyjaśnił krytyk muzyczny. Zaznaczył, że "niezwykle ważną postacią w naszym trio robiącym ten koncert jest Zygmunt Kukla, który przygotowuje aranżacje, które zagra orkiestra".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Nic nie zastąpi orkiestry grającej na żywo. Wszystko się zmieniło, ale orkiestra grająca na żywo to jest coś, co jest wspólnym mianownikiem wszystkich sześćdziesięciu festiwali" - podkreślił Marek Sierocki.

Festiwal zainauguruje 9 czerwca o godz. 20.15 koncert "Wielka Gala. Od Opola do Opola" w reż. Konrada Smugi. 9 czerwca 60. KFPP. W tym muzycznym przeglądzie minionego roku przypomniane zostaną muzyczne wydarzenia (płyty i piosenki). "Widzowie poznają też nowe muzyczne trendy i najzdolniejszych polskich muzyków młodego pokolenia" - zapowiedzieli organizatorzy.

W koncercie wystąpią, m.in.: Golec uOrkiestra, Lombard, Roxie Węgiel, Trubadurzy, Wanda i Banda, Marina Łuczenko, Zakopower, Viki Gabor i Dominik Dudek.

W drugim koncercie tego samego dnia wystąpi dziesiątka uczestników konkursu "Debiuty". Będą to: Konrad Baum z piosenką "Sam jak Ty", Magda Bereda z "Jest mi do twarzy we własnej osobie", Ewa Novel z "Na końcu świata", Felivers z utworem "Szminka", Jan Majewski z "Właściwie mi dobrze", Ada Szulc z "Co teraz", Martyna Wójcik (laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki), Kamil Jachyra – laureat "Szansy na Sukces. Opole 2023" - z piosenką "Kocham cię", Klaudia Kowalik - laureatka opolskich eliminacji do koncertu "Debiuty" - z piosenką "Za mało czasu" oraz laureat "Szansy na Sukces. Opole 2023". Koncert dodatkowo uświetnią występy Blue Café i zespołu Feel oraz specjalny minirecital Dody.

Reklama

Koncert "Debiuty" odbędzie się w nowej formule talent show, a występy artystów obok publiczności oceniać będzie sześcioosobowe profesjonalne jury.

Z kolei 10 czerwca o godz. 20.15 w pierwszym koncercie w opolskim amfiteatrze wystąpią uczestnicy konkursu "Premiery", w którym znani wykonawcy zaprezentują swoje nowe utwory. W tym roku o Nagrodę im. Karola Musioła powalczą: Rafał Brzozowski z piosenką "W pokoju hotelowym", Sara Chmiel i Gromee z "Ty i ja", Łukasz Drapała z "Jeszcze jestem", Iwaneczko z utworem "Miłość", Anastazja Maciąg z piosenką "Moment", Mezo i Liber z "Jakie masz dziś plany", Seibert z "Niby tak, niby nie", Anna Sokołowska z "Jesteś przy mnie", Tulia i Halina Mlynkova z utworem "Przerwany" oraz Dominik Dudek - zwycięzca 13. edycji audycji "The Voice of Poland" - z piosenką "Idę". Gwiazdami koncertu będą Zakopower i Karolina Lizer.

Kolejnym koncertem 10 czerwca będzie sentymentalną, muzyczną podróż w czasie, czyli koncert pt. "Czas ołowiu" w reż. Michała Bandurskiego. "Podczas koncertu przypomniane zostaną największe przeboje artystów, którzy zapisali złotymi zgłoskami w historii opolskiego festiwalu, m.in. Czesława Niemena, Wioletty Villas, Krzysztofa Krawczyka, Grzegorza Ciechowskiego, Ady Rusowicz, Andrzeja Zauchy i Zbigniewa Wodeckiego. Dokumentalny klimat, archiwalne nagrania i piosenki, które do dziś nuci cała Polska" - zapowiedzieli organizatorzy KFPP.

W koncercie "Czas ołowiu" wystąpią, m.in.: Kasia Moś, Andrzej Lampert, Piotr Kupicha, Piotr Cugowski, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Halina Mlynkova i Justyna Steczkowska.

Pierwszym niedzielnym koncertem (11 czerwca) będzie "Cała sala śpiewa z nami, czyli hity opolskiej publiczności". "To będą piosenki, które doczekały się kilkunastu bisów i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością" - poinformowali organizatorzy festiwalu. Podczas koncertu wystąpią, m.in.: Leszcze, Lombard, Sławek Uniatowski, Olga Szomańska, Łukasz Zagrobelny i Robert Rozmus.

Reklama

Z kolei tytuł koncertu wieńczącego 60. KFPP brzmi: "Ale To Już Było. Jest. I Będzie!". Organizatorzy zapewnili, że podczas niego "przywołane zostaną utwory z każdej dekady opolskiego festiwalu". Wykonają je, m.in.: Czerwone Gitary, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Marek Piekarczyk, Danuta Błażejczyk i Andrzej Rybiński, Justyna Steczkowska, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Halina Frąckowiak, Anna Wyszkoni, Skaldowie, Izabela Trojanowska, Ryszard Rynkowski i Krzysztof Cugowski.

Ich występy i piosenki będą przeplatane felietonami muzycznymi "O'polskiej Kroniki Festiwalowej".

Dyrektorem artystycznym 60. KFPP jest Remigiusz Trawiński.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

Podziel się:

Oceń:

2023-05-18 18:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sztandar kapłaństwa

Ks. Ryszard Wasilak i abp Stanisław Budzik

Paweł Wysoki

Ks. Ryszard Wasilak i abp Stanisław Budzik

Ks. Ryszard Wasilak, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Babinie, świętował jubileusz 45-lecia kapłaństwa

Więcej ...

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

2024-06-28 10:36

Episkopat News

Belgijski sąd cywilny ukarał grzywną dwóch biskupów katolickich z powodu odmówienia przez nich kobiecie udziału w programie formacji do diakonatu. Kobieta, Veer Dusauchoit, poprosiła archidiecezję Mechelen-Bruksela o zarejestrowanie się na szkolenie na diakona w czerwcu 2023 r. i ponownie w październiku 2023 r.

Więcej ...

Instrukcja obsługi polityki

2024-06-29 07:03
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami. Dwa z nich są fundamentalne: po pierwsze, konieczne jest posiadanie jasno wytyczonych celów, które pozwalają na skuteczne działania; po drugie, niezbędne jest klarowne komunikowanie tych celów wyborcom, aby przekonać ich do poparcia. Te dwie zasady są ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ bez poparcia obywateli polityk nie ma narzędzi do realizacji swoich założeń. W teorii cele deklarowane i realizowane powinny być zbieżne, co jest uczciwe wobec wyborców, którzy głosując na jabłka, oczekują jabłek, a nie gruszek. Niestety, w praktyce nie zawsze jest tak idealnie. Oprócz problemu niespełnionych obietnic, mamy do czynienia z wyborczymi oszustwami, kiedy polityk obiecuje jedno, a realizuje coś przeciwnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024