Reklama

Niedziela Lubelska

Pod kościelną opieką

Justyna Orłowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Instytucje kościelne zapewniają opiekę wielu opuszczonym dzieciom.

Co roku przy okazji Dnia Dziecka wraca temat opieki nad dziećmi pozbawionymi możliwości wychowania w swoich naturalnych rodzinach. Promocja rodzicielstwa i wspieranie rozwoju dzieci wymagających troski są ważną częścią misji Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W klasztorach i przytułkach

Reklama

Działania państwa na rzecz dzieci w trudnych sytuacjach pojawiły się dopiero pod koniec XIX wieku. W Lublinie pierwszy sierociniec powołało Towarzystwo Dobroczynności, dzisiaj to Dom Dziecka im. Janusza Korczaka. Wcześniej, przez wiele wieków, jedynymi miejscami gdzie opuszczone dzieci mogły znaleźć schronienie i pomoc, były klasztory i przytułki przykościelne. W naszej diecezji już od XV w. dzieci osierocone przyjmowane były przez szpital przy kościele Świętego Ducha w Lublinie. Podobne placówki funkcjonowały przy kościołach w Kraśniku i Markuszowie oraz przy kościele św. Anny w Końskowoli. W każdym z takich ośrodków dzieci miały dach nad głową, wyżywienie, opiekę lekarską, a także podstawową edukację i wychowanie religijne. Finansowanie zapewniały kościelne zbiórki oraz darowizny od możnych rodów Opalińskich, Tęczyńskich czy Firlejów. Po kryzysie związanym z zaborami, instytucje kościelne wznowiły działalność opiekuńczą. Przykładem jest choćby obchodzący stulecie istnienia ośrodek w Tuligłowach, prowadzony przez siostry ze zgromadzenia Służebniczek Starowiejskich.

Zakonne domy dziecka

Przez Rodzinny Dom Dziecka im. Matki Weroniki, ufundowany w Lublinie przez siostry Kapucynki, przeszło od 1995 r. ponad 100 dziewcząt. - Obecnie opiekujemy się siedmioma dziewczynkami, najmłodsza ma 3 lata, a najstarsza 22 i studiuje. Do dyspozycji mamy osiem pokoi, trzy siostry pełnią rolę wychowawczyń. Przygotowujemy dzieci do zamieszkania w rodzinach zastępczych lub do adopcji, ale niekiedy towarzyszymy im aż do usamodzielnienia się. Utrzymujemy również kontakt z rodzinami naturalnymi podopiecznych, ale powroty dzieci do takich rodzin są bardzo rzadkie - mówi s. Paulina Romanowska, dyrektorka domu. Kapucynki prowadzą również prace wykończeniowe przy nowym Domu Dla Dzieciaków w Wąwolnicy; już zamieszkało w nim troje dzieci. Rodzinny Dom Dziecka im. Serca Jezusa w Lublinie prowadzą Służebnice Wynagrodzicielki Najświętszego Serca Jezusa. Opiekują się stale sześciorgiem dzieci, ostatnio jedna z wychowanek podjęła studia, co było wielką radością dla sióstr. W Rodzinnym Domu św. Dominika, założonym przez siostry Dominikanki Matki Bożej Różańcowej, przebywa ośmioro dzieci. Siostry przyjmują także rodzeństwa, najliczniejsza była czwórka. Mają spore grono zaprzyjaźnionych rodzin, pomocnych przy organizacji czasu wolnego dla podopiecznych.

Dzieci z Ukrainy

Nową sytuacją jest napływ ukraińskich uchodźczyń z dziećmi oraz sierot przesiedlonych z Ukrainy. Dla nich stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce otworzyło nową placówkę w centrum Lublina. Dzieci ukraińskie trafiają też do szkół i przedszkoli katolickich. - Na 90 dzieci, mamy teraz w naszym przedszkolu 15 ukraińskich; integrują się znakomicie z polskimi - mówi s. Marcjanna Szajkowska, nazaretanka, przełożona klasztoru w Lublinie. Na razie ich utrzymanie gwarantuje dotacja od sióstr z USA. Nieuleczalnie chore dzieci z Ukrainy przyjmowane są przez Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie, kierowanym przez franciszkanina o. Filipa Buczyńskiego.

„Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje”. Kościół w Lublinie, wierny słowom Chrystusa, jest otwarty na pomoc każdemu dziecku.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-02 10:45

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Matka Najświętsza i Koronka do Jej Siedmiu Boleści

Niedziela łowicka 35/2005

Adobe Stock.pl

Bliska jest nam Maryja Niepokalana, kochamy Ją jako Królową, jakże zachwycająca jest w dniu swego Wniebowzięcia. Ale najbardziej bliska, najbardziej człowiecza jest Maryja Bolesna. Dlaczego właśnie Ona?

Więcej ...

Papież na 500-lecie teatynów: reformowali Kościół przez przemianę własnego życia

2024-09-14 12:08

Grzegorz Gałązka

Teatyni chcieli reformować Kościół poprzez przemianę własnego życia na wzór pierwszej wspólnoty apostolskiej - powiedział dziś Papież na audiencji dla teatynów i związanych z nimi środowisk. Dziś mija 500 lat od założenia tego zgromadzenia, które - wraz z innymi - przyczyniło się do XVI-wiecznej reformy Kościoła. 14 września 1524 r. św. Kajetan i jego pierwsi naśladowcy złożyli w Bazylice św. Piotra uroczyste śluby, dając tym samym początek nowemu zgromadzeniu.

Więcej ...

Żużlowa GP - Zmarzlik po raz piąty mistrzem świata

2024-09-14 22:10

PAP/Marian Zubrzycki

Bartosz Zmarzlik po raz piąty został indywidualnym mistrzem świata na żużlu. Tytuł zapewnił sobie zajmując drugie miejsce w przedostatnim turnieju Grand Prix w duńskim Vojens. Przed ostatnimi zawodami w Toruniu ma wystarczającą przewagę nad rywalami, by być pewnym złotego medalu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wiara

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......