Reklama

Świat

Doradca papieża o toruńskiej świątyni

2014-05-08 15:12

GENIALNA INICJATYWA – tak określił budowę kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II wraz z Kaplicą Pamięci w Toruniu kard. Óscar Maradiaga, koordynator komisji kardynałów doradców Ojca Świętego Franciszka.

W wywiadzie dla Radia Maryja ksiądz kardynał powiedział: „Wydaje mi się, że jest to inicjatywa genialna. Dlaczego? Otóż święty papież Jan Paweł II jest tym, który rozpowszechnił nabożeństwo do Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, która jest właśnie Gwiazdą, to znaczy punktem odniesienia i punktem wskazującym kierunek dla świata, który czasem kroczy zdezorientowany, bez jasnego kierunku. Po drugie, myślę, że wspominanie męczenników naszych czasów to jest wielki obowiązek wszystkich nas ochrzczonych. A przede wszystkim zobaczenie w jaki sposób uratowali oni tak wiele osób od tej masakry, od tej strasznej zbrodni jaką była Zagłada. A to, że w gronie osób ratujących jest ponad 1000 kapłanów, to jest coś czego nigdy nie można zapomnieć. Myślę, że wotywna kaplica sprawi, że zachowa się pamięć połączona z wielką wdzięcznością dla tych męczenników”.

Odpowiedź na Apel Radia Maryja o zgłaszanie Polaków ratujących Żydów do Kaplicy Pamięci przeszła wszelkie przypuszczenia. Przeprowadzono dotąd ponad 10 000 wywiadów o łącznej długości ponad 130 000 minut. Z każdego wywiadu wyłania się średnio trzy nazwiska pomagających i tyle samo uratowanych. Ponadto katalogowana jest korespondencja, która liczy obecnie kilka tysięcy listów, w tym bardzo wiele zdjęć.

Reklama

Taki odzew na wspomniany Apel jest świadectwem szerokiego zakresu pomocy udzielanej z narażeniem życia. Z zebranego materiały wyłania się złożony obraz wspólnej historii, czasem niełatwej, co tym bardziej podkreśla fakt bohaterskiej postawy tak wielu osób, o których dotąd nikt nie pamiętał. Jak wiadomo, już prawie 70 lat po II wojnie światowej nie ma pomnika na skalę ogólnopolską, który by upamiętnił osoby ryzykujące swoje życie i życie swych rodzin, aby ocalić drugiego człowieka. Kaplica Pamięci wypełni tę lukę.

W związku z tym, że jest coraz mniej osób, które mają wiedzę nt. Polaków ratujących Żydów stąd serdeczna prośba, aby dalej telefonowano i składano relacje na ten temat. Jeśli teraz nie zostaną zgłoszeni ci bohaterowie, to nieodwracalnie straci się ważną część pamięci narodowej.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Śmigiel: Polacy cierpliwie wykuwali drogę do wolności

2020-01-18 20:42

BP KEP

Bp Wiesław Śmigiel

Polacy cierpliwie wykuwali drogę do wolności – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w katedrze Świętych Janów. W Toruniu trwają obchody powrotu Torunia do wolnej Polski – W 1920 r. nikt z torunian nie urodził się w wolnej Polsce, a mimo to nie stracili nadziei i nadal byli Polakami.

Więcej ...

Przewodniczący Episkopatu po śmierci bp. Stefanka: jego życie opisują słowa „We wszystkim Chrystus”

2020-01-17 19:49

episkopat.news

abp Stanisław Gądecki

We wszystkim Chrystus – słowa biskupiego zawołania śp. biskupa Stanisława opisują szczególny rys nie tylko jego pasterskiej posługi, ale całego jego życia – napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście kondolencyjnym po śmierci bp. Stanisława Stefanka

Więcej ...

Dawid Kubacki nie zawiódł w Titisee-Neustadt

2020-01-18 18:09

wikipedia.org

Dawid Kubacki wygrywa w Titisee-Neustadt. Po raz siódmy z rzędu staje na podium konkursu skoków w Pucharze Świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...