Reklama

Niedziela Przemyska

Alpakoterapia w przemyskiej Caritas

Podopieczni DPS w towarzystwie alpak

ks. Paweł Konieczny

Podopieczni DPS w towarzystwie alpak

W środę 12 lipca w Domu Pomocy Społecznej, im św. Brata Alberta w Przemyślu odbył się coroczny piknik. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w miejscowej kaplicy. Następnie domownicy, ich bliscy oraz zaproszeni goście przeszli do ogrodu, gdzie dzięki słonecznej pogodzie zrealizowano wiele wspólnych inicjatyw.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początek wysłuchano opowieści brata Kamila – albertyna, który przybliżył szczegóły z życia i działalności św. Brata Alberta – założyciela placówki. W czasie biesiadowania nie zabrakło aktywności sportowych, gier i zabaw, występów artystycznych i słuchania muzyki. Uczestnicy pikniku kosztowali także wyrobów kulinarnych Kół Gospodyń Wiejskich z Leszczawy i Leszczawki. Wśród gości biesiady, byli m.in.: rodziny podopiecznych, pracownicy i podopieczni z MDPS Przemyśl - Lipowica, seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Caritas, pracownicy i podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej z Leżajska i Środowiskowego Domu Samopomocy ze Starego Miasta. Jedną z kluczowych atrakcji pikniku była możliwość odwiedzenia miejscowej hodowli alpak i zasmakowania najnowszej formy terapii aplikowanej podopiecznym Caritas.

Te wyjątkowe zwierzęta dosłownie od kilku tygodni zamieszkały przy DPS w Przemyślu i są jedynymi na terenie miasta. Cztery młode alpaki pochodzą z Peru dlatego otrzymały peruwiańskie imiona o ciekawych znaczeniach, w kolejności Ricardo - silny, odważny, Luis - wojownik, Roy – król oraz Hugo - mądry. Nowy rodzaj terapii, w którą inwestuje przemyska Caritas, ma przede wszystkim na celu wspomaganie rehabilitacji mieszkańców Domu Pomocy Społecznej oraz innych podopiecznych Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Z biegiem czasu oferta będzie dostępna także dla osób zewnętrznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkania ze zwierzętami odbywać się będą na świeżym powietrzu. Rozpoczną się od opowiadania ciekawostek o alpakach przez zatrudnionego instruktora alpakoterapii. Przemyska Caritas dysponuje obecnie kadrą czterech specjalistów z tej formy terapii. Alpakoterapia to dziedzina zooterapii, która już od sierpnia będzie stosowana w Przemyślu. Warto dodać, że przemyska Caritas ma już swoje doświadczenia w tej kwestii, prowadząc od kilku miesięcy zajęcia z dogoterapii, m.in. w świetlicy socjoterapeutycznej w Przemyślu oraz na turnusach wytchnieniowych dla dzieci z Ukrainy. Ta wciąż innowacyjna w naszym kraju i regionie forma pracy przynosi wiele pozytywnych efektów. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku towarzystwo alpak, będących zwierzętami niezwykle przyjaznymi, towarzyskimi i łagodnymi. Jak pokazują różnego rodzaju badania, dzięki ich pogodnemu usposobieniu, przebywanie z nimi skutecznie poprawia samopoczucie, a zajęcia z ich udziałem mogą stanowić dobrą formę wsparcia dla wielu specjalistycznych terapii. Dodatkowo wełna alpak jest hypoalergiczna czyli nie uczula. Alpaki są zwierzętami o wyjątkowo spokojnym usposobieniu w stosunku do dzieci, osób z niepełnosprawnościami oraz starszych. Dzięki przekazywanym w czasie spotkań treściom dotyczących hodowli tych zwierząt, ich cech osobniczych, krajów pochodzenia, oraz warunków naturalnych w jakich żyją, zajęcia będą mieć dodatkowo formę warsztatów edukacyjnych. Ich uczestnicy zostaną zaopatrzeni w pokarm dla zwierząt, dzięki czemu będą mogli nakarmić alpaki, dotknąć i pogłaskać. Będzie też możliwy spacer w towarzystwie zwierząt. Alpaki przynoszą wiele radości, wywołują uśmiech na twarzach ludzi, a także w pozytywny sposób motywują do działania, wpływając na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej. Bliski kontakt z tymi zwierzętami sprzyja rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu. Pomaga to w pokonywaniu lęków, łagodzi objawy nerwicy, stymuluje w budowaniu pewności siebie. W przypadku dzieci uczy empatii i wspomaga procesy wychowawcze i resocjalizacyjne. Kontakt z alpakami jest także znakomitą formą wsparcia osób starszych oraz niepełnosprawnych. Alpakoterapia jest świetnym rozwiązaniem także dla osób samotnych, chorych i zapracowanych. Ta forma wsparcia w szczególności polecana jest dla osób z niepełnosprawnościami, osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi, depresją, autyzmem, ADHD i zespołem Downa. Wspomaga także rozwój dzieci z problemami emocjonalnymi. Pomaga także w codziennym funkcjonowaniu osobom przeżywającym załamanie nerwowe bądź silny i chroniczny stres. Śmiało można powiedzieć, że właściwie każda osoba korzystająca z tej formy terapii odczuwa pozytywne jej skutki, zwłaszcza na płaszczyźnie psychicznej i emocjonalnej.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, im. św. Brata Alberta w Przemyśla od kilku tygodni mają możliwość przebywania z alpakami, karmienia, przyglądania się ich egzystencji oraz opiekowania. Obecność tych wyjątkowych zwierząt w placówce Caritas przynosi już swoje bardzo wymierne korzyści zarówno wśród podopiecznych jak i pracowników DPS. Od sierpnia, ta forma terapii będzie dostępna także dla osób z zewnątrz. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu.

Podziel się:

Oceń:

2023-07-14 09:41

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele