Reklama

Niedziela Lubelska

Łęczna. Głosić światu radość Zmartwychwstania

Grzegorz Jacek Pelica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odpustowa ku czci św. Marii Magdaleny rozpoczęła się wieczorną Mszą św. na cmentarzu parafialnym. 21 lipca Mszy św. w intencji zmarłych przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Majchrzak, proboszcz i dziekan dekanatu łęczyńskiego. Kaznodzieja zwrócił uwagę na troskę o życie duchowe w świecie, który kieruje naszą uwagę na zdrowie cielesne, wygląd i dobra materialne. To w trosce o zbawienie zabiegamy o odpusty dla zmarłych. Ksiądz proboszcz poinformował także parafian i gości, że parafia św. Marii Magdaleny otrzymała rządowe wsparcie, które umożliwi renowację zabytkowej części cmentarza.

Wierna Magdalena

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystej Sumie odpustowej w dniu patronalnego święta (22 lipca) przewodniczył bp Mieczysław Cisło, który wygłosił kazanie i poprowadził procesję eucharystyczną. Mszę św. poprzedziło nabożeństwo do św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem wikariusza ks. Tomasza Skałeckiego. Odczytane zostały, złożone na kartkach przez wiernych, prośby o zbawienie dla zmarłych i o łaski w trudnych sprawach doczesnych, które koncelebransi powierzali potem Miłosierdziu Bożemu na ołtarzu Eucharystii. Oprawę liturgiczną przygotowało Bractwo Najświętszego Sakramentu, przy współudziale Legionu Maryi, członków Rady Parafialnej i kół Żywego Różańca, górników i liturgicznej służby ołtarza. Obecne były poczty sztandarowe.

Reklama

Biskup Mieczysław Cisło przypomniał, że najstarsza parafia w Łęcznej jest jedną z dwóch w archidiecezji pod tym wezwaniem. Jej piękno zostało wydobyte dzięki wysiłkom konserwatorskim pod kierunkiem ks. kan. Janusza Rzeźnika, którego pracę kontynuuje obecny proboszcz. Pasterz podkreślił, że odpust jest to „świętowanie wraz z Marią Magdaleną, wierną pod krzyżem i pierwszą, która zwiastowała nowinę o Zmartwychwstaniu, a w swoim życiu doświadczyła Chrystusowego miłosierdzia. Jest też dziękczynieniem za dar życia, w którym pojawia się wiele niewiadomych, a te zawierzamy Bożej Opatrzności. Jest i zobowiązaniem, aby być zwiastunami Zmartwychwstania i Miłosierdzia w świecie, który zamyka się na działanie Boga i pogrąża się w smutku, rozpaczy i zatraceniu woli życia”.

Powroty są ciche

W homilii ksiądz biskup ukazał powołanie ewangelicznych niewiast, które są wiernymi słuchaczkami Słowa Bożego i gorliwymi jego świadkami: „Jezus nie czyni różnicy między mężczyzną a niewiastą w ich godności ludzkiej i powołaniu. To tylko kultury różnicują, a nawet niekiedy degradują kobietę, zapominając o geniuszu kobiety (uczucia, wrażliwości serca, macierzyństwa), który tak akcentował w swoim nauczaniu św. Jan Paweł II”. Biskup nawiązał do wielu wątków hagiograficznych, dotyczących św. Marii Magdaleny oraz jej szczególnej roli u boku Jezusa i Apostołów. Chrystus jako pierwszą posyła Magdalenę do Apostołów z radosną nowiną, wbrew ich rozczarowaniu i przygnębieniu. „Czy i my potrafimy powiedzieć braciom, że Jezus żyje? I z przekonaniem powiedzieć, że Jezus jest naszym ocaleniem? Bo to On ocala nasze życie przed śmiercią wieczną. Dlatego trzeba, byśmy Jemu je poświęcali, ale nie kosztem drugiego człowieka - powiedział.

Reklama

W homilii bp Cisło przywołał świadectwa wiary, zaczerpnięte z Tygodnika Katolickiego Niedziela. Wlewał otuchę, że przecież Polacy zdali egzamin serc otwartych na ducha Ewangelii, gdy przed naszymi domami pojawili się uchodźcy z Ukrainy. Gdy lewicowe media manipulują faktami, pytając „co jest z Kościołem?” z sugestią, że stracił swoje oblicze, to my pokazujemy piękne oblicze Kościoła Chrystusowego w Polsce, które się objawiło otwartymi drzwiami i sercami. - Potrzeba nam patrzeć oczyma miłosierdzia Chrystusowego także wobec tych zagubionych, zamkniętych w sobie, agresywnych, ogarniętych nienawiścią w manifestacjach ulicznych... Tych, którzy nie doznali może miłości w domu rodzicielskim, lecz zostali odcięci od Źródła, którym jest Bóg ze swoją łaską, płynącą z Krzyża i z sakramentów Kościoła. Odejścia są nagłaśniane, ale powroty są przemilczane, bo dokonują się w ciszy konfesjonałów - powiedział ksiądz biskup, cytując obszerne fragmenty wywiadu „o bluźniącej ateistce, która spotkała Boga”, dla której obecność mężczyzny nie była wyznacznikiem kobiecej godności, lecz urzeczowienia. Ludzi pobożnych i praktykujących określała jako nieudaczników, prymitywnych i niemądrych.

Biskup Cisło zilustrował pasterską refleksję słowami jednej z najmłodszych noblistek: „Nie zauważamy, że ten umierający nasz świat staje się zbiorem rzeczy i wydarzeń, przestrzenią, w której poruszamy się samotni i zagubieni. Wyobcowani ludzie szukają czułości, bliskości drugiego człowieka, autentycznej przyjaźni i miłości. Dlatego potrzebujemy świadków. Potrzebujemy nowych opowieści, które będą porządkować ten pokawałkowany świat. I potrzeba zaufania do czułego narratora, który tak jak w Biblii przedstawi świat w całości, wyrazi myśli Boga jako Opowiadacza świata”.

Niejako ilustracją tych słów i zachęty do korzystania z sakramentów, były oblegane konfesjonały podczas całej Mszy św. odpustowej i przystępowanie do Komunii św. Także gremialny udział w procesji eucharystycznej, co w większości parafii nie miało miejsca pod tzw. pretekstem covidowym. Ksiądz biskup przypomniał, że procesja jest adoracją Pana Jezusa i wyrazem woli kroczenia za Chrystusem w naszej codzienności.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212



Podziel się:

Oceń:

2023-07-25 09:09

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo na pielgrzymce „Niedzieli”: Indywidualizm i subiektywizm są herezją sumienia

2024-09-14 16:26

Karol Porwich/Niedziela

Ten świat, który jest naszym światem proponuje życie bez Boga, bez prawdy o początku i końcu życia człowieka – powiedział w homilii abp Wacław Depo. 14 września metropolita częstochowski przewodniczył w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. wieńczącej 28. Pielgrzymkę Pracowników, Czytelników i Przyjaciół „Niedzieli”.

Więcej ...

14 września - Święto Podwyższenia Krzyża

-C-designs/fotolia.com

14 września Kościół obchodzi Święto Podwyższenia Krzyża. Wiąże się ono z odnalezieniem drzewa krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, a także wyraża głęboki sens krzyża w życiu chrześcijanina. Istotą święta jest ukazanie tajemnicy Krzyża jako ceny zbawienia człowieka.

Więcej ...

Bądźmy odbiciem Chrystusowego Krzyża w świecie

2024-09-14 19:06
Eucharystia w Kolegiacie Świętego Krzyża

Marzena Cyfert

Eucharystia w Kolegiacie Świętego Krzyża

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego abp Józef Kupny przewodniczył Eucharystii w Kolegiacie Świętego Krzyża. Uczestniczyli w niej członkowie kapituły świętokrzyskiej. Modlitwie towarzyszyły relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wiara

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......