Reklama

Kościół

Jasna Góra: I Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich

Piotr Drzewiecki

Aby móc świętować jubileusz, musi być pierwsza pielgrzymka – mówiły z uśmiechem uczestniczki I. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kół Gospodyń Wiejskich do Gospodyni Narodu. - Kultywujemy tradycję i nie wstydzimy się tego – powiedziała Katarzyna Korus, prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreśliła, już podczas tworzenia Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich, pojawiło się również i pragnienie organizacji pielgrzymki. - Polacy są narodem religijnym i patriotycznym, te wartości są zawsze na pierwszym miejscu – zauważyła Katarzyna Korus. – Do Matki przynosimy dzisiaj radość i modlitwę. Chcemy by otoczyła nas opieką, byśmy czuli się jak u Mamy – dodała.

Podczas pielgrzymki poświęcone zostaną haftowane sztandary. Wśród nich będzie także ten związkowy, z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na którym widnieje napis „Miej nas w swojej opiece”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gospodyni Narodu

Karolina Wit z Koła Gospodyń Wiejskich w Kobylnicy Ruskiej w woj. Podkarpackim zauważyła, że dzisiejszy dzień jest przykładem tego, jak ważna jest wiara dla Polaków. – Przyszliśmy do Gospodyni Narodu, aby podziękować Jej za opiekę i poprosić o wstawiennictwo, bo wiara bardzo dużo znaczy dla Kół – powiedziała Karolina.

Członkowie KGW chętnie angażują się w życie swoich parafii i przykościelne wydarzenia. Jednym z bardziej charakterystycznych działań jest tworzenie wieńców dożynkowych i uczestnictwo w uroczystościach z okazji święta Matki Bożej Częstochowskiej. - Maryja jest dla nas wzorem do naśladowania – powiedziała Natalia Andruszkiewicz z Bęczyna.

Gospodynie, gospodarze pospołu z młodzieżą

KGW przeżywają swój renesans. Jak podkreślają sami ich członkowie, to forma rozrywki nie tylko dla kobiet, czy osób starszych, ale także dla młodzieży i mężczyzn.

Mieczysław Tkacz, instruktor śpiewaczego zespołu folklorystycznego „Klepisko” z Kłomnic, zaznaczył, że w ich grupie jest nawet kilku panów. – Swego czasu mieliśmy nawet piosenkę na ten temat – dodał z uśmiechem.

Jak zauważają pielgrzymi, należy dążyć do tego, aby umiłowaniem tradycji, dołączaniem do kół zainteresować młodzież. - Jeśli oni nie będą kultywować naszych tradycji i kultury, to za parę lat całkowicie o nich zapomnimy, a są one piękne i musimy je pokazywać, gdzie tylko się da – podkreślali. - Potrzeba wymyślać takie ciekawe akcje, żeby młodzież chciała się w to angażować – przyznała Karolina Wit.

Reklama

Daria, Wiktoria i Michał, są nastolatkami, dla których przynależność do koła jest formą rozrywki. Noszenie tradycyjnych, regionalnych strojów nie jest dla nich powodem do wstydu, wręcz przeciwnie. – Należę do zespołu tańca. Mogę pochwalić się jakie mamy piękne stroje rzeszowskie, ale też naszym wspaniałym Kołem – powiedziała Daria.

- Koła Gospodyń Wiejskich mają zdolności pobudzające integracyjne i środowisko lokalne. Organizowane są wydarzenia kulturalne i sportowe, rajdy, festyny, a także wyjazdy na basen, do teatrów i kin – wyjaśniła Katarzyna Korus, prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich.

Kocioł wielokulturowości

KGW reprezentują wsie lub gminy na różnorodnych wydarzeniach – dożynkach, konkursach i innych. Prezentują wtedy rękodzieło „własnej roboty”. Oprócz haftowania i szycia barwnych strojów, znajomości lokalnej gwary i ludowych pieśni, gospodynie również bardzo dobrze znają przepisy na lokalne przysmaki. Dzięki ich działalności niektóre z nich stały się znane w całej Polsce. Przykładem tego jest „sękacz”.

Barbara Terasewicz z Lipska nad Biebrzą, twórca ludowy, instruktor do spraw folkloru przy wiejsko-gminnym ośrodku kultury, zauważyła, że na terenie graniczącym z Białorusią zamieszkuje wielu Litwinów. – Są oni producentami tradycyjnych sękaczy. Jeszcze 30 lat temu to był jedyny rejon, gdzie je wypiekano - wyjaśniła. – Do wypieku tradycyjnego sękacza potrzeba kopy jaj, czyli około 60 – dodała.

Charakterystyczne sęki na wypieku uzyskuje się dzięki stopniowemu wylewaniu kolejnych warstw ciasta na rożen powolnie obracany nad ogniem. Proces jest długotrwały. - Nasze sękacze są zdecydowanie lepsze niż te marketowe – powiedziała z uśmiechem Barbara Terasewicz.

Reklama

historia kołem się toczy

Na przestrzeni wieków, kobiety bez względu na miejsce zamieszkania, status społeczny, materialny, czy wykształcenie gromadziły się, rozmawiały i podejmowały przeróżne działania, które w danej społeczności lokalnej były ważne dla jej lepszego funkcjonowania. Stanowiło to podwaliny do stworzenia Kół. Na ziemiach polskich mają one blisko 150-letnią tradycję. Pierwsze z nich powstało już w 1877 roku, dzięki działaczce Filipinie Płaskowickiej, w Janisłowicach pod Skierniewicami.

Według danych z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, na terenie Polski działa 11 145 Kół Gospodyń Wiejskich.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-08-26 15:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęło się tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów

Bożena Sztajner

Na Jasnej Górze rozpoczęło się tegoroczne diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów. Przyjazdy uczniów szkół ponadgimnazjalnych to już zwyczaj młodych, którzy nie tylko modlą się o zdanie egzaminów, ale także szukają odpowiedzi, jaką drogę wybrać w swoim dorosłym życiu.

Więcej ...

Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

2024-05-09 10:11
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy - powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie dziś wieczorem odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Ogrody Libanu w Łodzi

2024-05-10 08:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...