Reklama

Recenzja

Potrzeba kultu Matki Bożej

Niedziela lubelska 46/2002

Literatura umożliwia (...) przekraczanie siebie, swoistą transcendencję, która ubogaca odbiorcę, włącza się w proces jego dojrzewania jako człowieka.
Stefan Sawicki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tę prawdę uświadamia nam opracowana i opublikowana w br. przez prof. dr. hab. Mieczysława Łojka książeczka pt. Kult Matki Boskiej w twórczości Adama Mickiewicza, rozważania, które ukazały się z okazji 75. rocznicy koronacji Matki Bożej Ostrobramskiej, a składające się z trzech części poświeconych kolejno: religijności Poety, jego cudownemu uzdrowieniu i ocaleniu oraz etapom czci Najświętszej Maryi Panny, a w tym: Hymnowi o Zwiastowaniu, wątkowi Maryjnemu w III części Dziadów, uwielbieniom Maryi w Panu Tadeuszu i uwagom końcowym.

Charyzmat wieszcza

Po pierwsze Autor udowodnił, że Adam Mickiewicz był człowiekiem głęboko religijnym. Utwierdził się nawet w przekonaniu, że został poetą wybranym przez Boga obdarzonym profetyzmem oraz zdolnościami improwizacji, pogrążał się też w metafizykę i mistykę. Tych też ilustracją są - zdaniem Profesora - wypowiedzi epistolarne Poety oraz z wielkim żarem poetyckim napisane trzy wzniosłe liryki religijne: Arcymistrz, Rozmowa wieczorna oraz Rozum i wiara obok innych wierszy odzwierciedlających mistyczne doznania Twórcy, takich jak: Zadania i uwagi, Veni Creator, Broń mnie przed sobą samym, Pytasz, za co Bóg trochę sławy mnie ozdobił, Widzenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadectwa cudów

Reklama

Po wtóre historyk literatury przypomniał okoliczności cudownego uzdrowienia i ocalenia Poety, co znalazło swój literacki rezonans w Inwokacji Pana Tadeusza: Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem oraz w Hymnie na dzień Zwiastowania Najświętszej Pannie, napisanym w grudniu 1820 r., jako hołd złożony Matce Bożej za cudowne ocalenie podczas kąpieli w Niemnie.

Uwielbienie Maryi

Szczegółową analizę i interpretację Hymnu o Zwiastowaniu, świadczącego o uwielbieniu Maryi przez Poetę odczytujemy w trzeciej pracy. Mieczysław Łojek przytoczył tu interesujące stwierdzenia J. Tretiaka, które akceptuje oraz dopełnia na swój sposób.

Hołd dla królowej nieba

Następna część rozważań dotyczy wątku Maryjnego w III części Dziadów, gdzie - zdaniem Profesora - odzwierciedliło się odradzanie wiary Mickiewicza w Boga (po dziesięciu latach) i pogłębianie kultu Maryi. W takim przekonaniu utwierdzają nas podane argumenty poparte licznymi cytatami z dramatu. Łojek zauważył tu ponadto, że motyw kultu dla Matki Bożej występuje jeszcze w III części Dziadów: w scenie widzenia Ewy w czasie lata, w małym domku pod Lwowem, gdzie młoda panienka poprawiała kwiaty przed obrazem Najświętszej Panny i klęcząc modliła się żarliwie, a kiedy zasypiała, miała cudowne widzenie. Profesor uznał to wspaniałe, anielskie widzenie za nagrodę dla Ewy za jej gorącą modlitwę, cześć, głęboką ufność do Matki Bożej oraz pobożne, żywe uwielbienie okazane przynoszonymi pod obraz kwiatami. Sądzi też, że to Mickiewiczowski piękny, szczery hołd dla Królowej nieba.

Cześć religijna dla Maryi w "Panu Tadeuszu"

Badacz ilustruje też sposób, w jaki Mickiewicz zachęcał rodaków w epopei do czci Maryi oraz przypomniał potrzebę Jej kultu. Zwrócił szczególną uwagę na to, że Poeta w realistycznych obrazach poetyckich, z wielkim kunsztem artystycznym, trzykrotnie w różnych częściach dzieła wprowadził postać Najświętszej Maryi Panny, a ponadto przypomniał trzy sanktuaria Maryjne: Ostrą Bramę w Wilnie, kościół Najświętszej Maryi Panny w Nowogródku i Jasną Górę zajmującą miejsce centralne, bo patronuje i Polakom i Litwinom. Wiąże się z tym ciekawe spostrzeżenie i sugestia Badacza: "Ale najobszerniej i najwspanialej opisał nieistniejące w kalendarzu liturgicznym święto Najświętszej Panny Kwietnej, a pominął istniejące święto Matki Bożej Zielnej. Można jedynie przypuszczać, że bardziej kochał kolory kwiatów niż zieleń i dlatego niejako domagał się ustanowienia patronki kwiatów, Najbielszej Panny Kwietnej" (s. 25).

W świat wartości religijnych

Omawiane opracowanie, z przypomnianym imperatywem kultu Maryi, wyrażającym się w gorliwej modlitwie, posłuszeństwie, ufności, uwielbieniu, to nie tylko przekaz ciekawych informacji o życiu i twórczości Mickiewicza w aspekcie religijności pogłębionych wnikliwą analizą oraz doświadczeniem życiowym Autora, ale doskonałe myśli czekające na akceptację i przyjęcie przez czytelników. Doskonali więc nie tylko merytorycznie (nauczyciela, studenta, zainteresowanego literaturą), lecz pomaga realizować powołanie życia chrześcijańskiego, wprowadzając w świat wartości religijnych.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Obchody 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II

2025-04-01 08:45

mt514.pl

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie zaprasza 2 kwietnia - w 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II - do odwiedzenia swojej ekspozycji. Ukazuje ona całe życie i pontyfikat Jana Pawła II, w tym także dramatyczne chwile odchodzenia papieża do Domu Ojca.

Więcej ...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r.

2025-03-31 07:12
Bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r. - powiedział PAP przewodniczący Zespołu Roboczego KEP ds. Katechezy Parafialnej bp Artur Ważny. Przyznał, że impulsu do przyspieszenia prac nad odnową katechezy parafialnej dostarczyły decyzje MEN w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

Więcej ...

10 lat Parafialnego Zespołu Caritas w Brzegu

2025-04-01 16:01

Archiwum PZC Brzeg

Parafialny Zespół Caritas w Brzegu został powołany 25 marca 2015 roku na mocy Dekretu Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Od początku swojej działalności zespół koncentruje się na niesieniu pomocy potrzebującym, realizując chrześcijańskie wartości miłosierdzia i dobroczynności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

Wiara

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób...

Wiadomości

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób...

Święta pustelnica

Święci i błogosławieni

Święta pustelnica

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?