Reklama

Niedziela Łódzka

Caritas Łódź: 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

CPMiU Caritas Łódź

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W najbliższą niedzielę, 24 września, pod hasłem: „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”, Kościół przeżywać będzie 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To najstarsza tego typu inicjatywa, w której Kościół chce zwrócić szczególną uwagę na konkretną grupę osób. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej włącza się w organizowane przez Caritas w całej Polsce obchody ŚDMiU. Organizatorem wydarzeń w Łodzi jest Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, działające w łódzkiej Caritas od kilkunastu miesięcy. Wydarzenia w ramach Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zaplanowane są na cały weekend.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W piątek, 22 września, w godz. 15:00 – 18:00, w siedzibie Caritas przy ul. Gdańskiej 111 odbędą się międzypokoleniowe warsztaty integracyjne. Podczas spotkania nie zabraknie wspomnień z ponad rocznego okresu działalności Centrum Pomoc. Będą zdjęcia, podsumowanie działań oraz wspólny posiłek z okolicznościowym tortem.

W sobotę, 23 września, podopieczni, wolontariusze i pracownicy Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom udadzą się na Jasną Górę, by wziąć udział w ogólnopolskim spotkaniu modlitewnym, które poprowadzi o godz. 14:30 bp Krzysztof Zadarko, Przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w Konferencji Episkopatu Polski. Będzie to również kolejna okazja do integracji oraz wymiany doświadczeń i wspólnego świętowania członków społeczności, które gromadzą się wokół 28 Centrów Pomocy Caritas w całej Polsce.

W niedzielę, 24 września, zapraszamy na Mszę Świętą, w obrządku grecko-katolickim, która odprawiona zostanie o godz. 12:00, w kaplicy św. Krzysztofa przy parafii oo. Jezuitów pw. Najświętszego Imienia Jezus, przy ul. Sienkiewicza 60.Jak co niedzielę, Msza Święta zgromadzi wiernych parafii Greckokatolickej pw. Ofiarowania Pańskiego w Łodzi.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy jest dla Caritas kolejną okazją do uwrażliwienia społeczeństwa polskiego na potrzeby osób będących w kryzysie migracji przymusowej. Zaplanowane wydarzenia mają też po raz kolejny zwrócić uwagę na codzienną działalność Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które działa w Łodzi, przy ul. Wólczańskiej 108. Działalność Centrum jest efektem projektu „Wsparcie Caritas w Polsce dla osób dotkniętych konfliktem w Ukrainie” finansowanego ze środków, które Caritas Polska otrzymała w ramach ogłoszonego po wybuchu wojny w Ukrainie Apelu Humanitarnego. Zadania w Centrum realizowane są również dzięki realizacji projektu „Łódzkie dla Ukrainy” w ramach programu „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023” finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W czasie funkcjonowania Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Łodzi, łódzka Caritas objęła pomocą ponad 2500 osób. 400 uchodźców z Ukrainy skorzystało z warsztatów psychospołecznych.

Reklama

W ramach działalności Centrum udzielono ponad 600 godzin wsparcia psychologicznego oraz ponad 1000 godzin poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Ponad 100 osób uczestniczyło w kursach języka polskiego. Uchodźcy korzystali również ze wsparcia prawnego, pomocy w tłumaczeniu dokumentów oraz szkoleń zawodowych. Podopieczni Centrum uczestniczyli w różnego rodzaju aktywnościach integracyjnych - wyjazdach, wyjściach do obiektów kulturalnych, zajęciach plastycznych, arterapii, zajęciach z szycia oraz chóru. Pracownicy i wolontariusze Centrum zorganizowali również świąteczne spotkania z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy, pikniki z okazji Dnia Dziecka, pikniki integracyjne dla rodzin, marsze, fleshmoby i innego rodzaju spotkania integracyjne.

Działalność Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Łódzkiej to również konkretne wsparcie w postaci paczek z żywnością i środkami higienicznymi, których wydano w tym czasie około 10 tysięcy oraz pomoc finansowa w postaci bonów i e-kodów na zakupy, z których skorzystało 800 osób. Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne od początku wojny za naszą wschodnią granicą angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na listę najważniejszych działań podjętych z myślą o nich wpisuje się utworzenie 28 Centrów Migrantów i Uchodźców funkcjonujących w całej Polsce, a koordynowanych przez Caritas Polska i Caritas diecezjalne.

Reklama

Od lipca 2022 roku w Centrach zarejestrowanych zostało ponad 67 tysięcy beneficjentów. To osoby objęte lub ubiegające się o ochronę międzynarodową w Polsce, a szczególnie dotknięte konfliktem na Ukrainie. Do Centrów zgłaszają się najczęściej kobiety i dzieci, młodzież oraz seniorzy. Działalność Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Polsce w liczbach dane z okresu 01.07.2022-08.09.2023

• 67 561 – liczba beneficjentów zarejestrowanych w CPMiU

• 37 101 – liczba osób, które otrzymały pomoc z zakresu działań psychospołecznych

• 5 322 – liczba beneficjentów, którzy otrzymali pomoc psychologiczną

• 6 733 – liczba uczestników kursów języka polskiego

• 8 766 – liczba beneficjentów, którzy otrzymali wsparcie zawodowe

• 3 660 – liczba osób objętych indywidualnym planem działań

• 3 570 – liczba beneficjentów, którzy otrzymali wsparcie finansowe

Najważniejsze usługi świadczone przez CPMiU to doradztwo zawodowe, kursy zawodowe, nostryfikacja dyplomów, wsparcie edukacyjne, tłumaczenia dokumentów, kursy języka polskiego, porady prawne, wsparcie psychologiczne, zajęcia psychospołeczne i integracyjne, wsparcie finansowe, wsparcie materialne, opieka dla dzieci, przekierowania do innych podmiotów/projektów.


Podziel się:

Oceń:

2023-09-22 11:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pamiętamy o bohaterach

Marek Kamiński

Więcej ...

Kard. Ryś: czy choć raz w życiu daliście się Bogu wyzwolić?

2024-06-30 13:40

ks. Łukasz Burchard

Więcej ...

Redaktor naczelny „Niedzieli”: tylko odwagą płynącą z mocnej wiary można zneutralizować nienawiść

2024-06-30 21:12

B.M. Sztajner/Niedziela

– Tylko odwagą płynącą z mocnej wiary można zneutralizować nienawiść, która panicznie boi się ludzi dzielnych – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 30 czerwca rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...