Trybunał Konstytucyjny uznał 8 czerwca br. jeden z przepisów o Komisji Majątkowej za niezgodny z konstytucją oraz umorzył sprawę w pozostałej części. Sędziowie złożyli trzy zdania odrębne od wyroku. Trybunał uznał za niekonstytucyjny przepis, mówiący, że rząd określi w rozporządzeniu, mienie których jednostek Skarbu Państwa lub samorządu Komisja może przekazać Kościołowi. A to określać mogła tylko ustawa.
Wniosek o zbadanie zgodności kilku artykułów Ustawy z 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej z Konstytucją RP złożyli w 2009 r. posłowie SLD. Ich zdaniem, ustawa ta naruszała konstytucję w kilku punktach, m.in. w odniesieniu do zasady równości wobec prawa przy restytucji utraconego mienia - w sprawach reprywatyzacji ustawodawca miał dyskryminować podmioty niebędące Kościołami i związkami wyznaniowymi. Autorzy wniosku krytykowali też to, że ugody zawarte przed Komisją nie podlegały kontroli, od jej wyroków nie można się było odwołać i nie było kryteriów powoływania jej członków.
Komisja Majątkowa działała od 1989 r., na mocy ustawy z 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego. Rozpatrywała wnioski zgłaszane przez Kościół w sprawie zwrotu mienia zagrabionego w okresie PRL. Przestała istnieć 1 marca br.
(Red.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu