Reklama

Niedziela Lubelska

Męczennicy Majdanka

Katarzyna Artymiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Epitafium przypomina Majdanek i tych, którzy w okrutnych męczarniach zakończyli swoje życie i w nieludzkich warunkach osiągnęli świętość - powiedział kard. Kazimierz Nycz.

W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lublinie kard. Kazimierz Nycz poświęcił epitafium ku czci błogosławionych męczenników Majdanka: ks. Romana Archutowskiego i ks. Emiliana Kowcza. Uroczystość upamiętnienia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady odbyła się w ramach Niedzieli Pamięci o Ofiarach Majdanka. Liturgię z udziałem: byłych więźniów Majdanka z ks. prał. Władysławem Kowalikiem, przedstawicieli różnego szczebla władz, dyrekcji Muzeum na Majdanku, delegacji Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Romana Archutowskiego w Warszawie oraz Szkoły Podstawowej nr 32 z oddziałami integracyjnymi im. Pamięci Majdanka w Lublinie, sprawowali pod przewodnictwem kard. Nycza m.in. abp Stanisław Budzik, ks. mitrat Stefan Batruch oraz proboszcz ks. Marek Sapryga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak podkreślili przedstawiciele parafii, którą Opatrzność w szczególny sposób obdarzyła troską o pamięć o ofiarach zgładzonych na nieludzkiej ziemi Majdanka, uroczystość była nie tylko wspomnieniem o pomordowanych, ale przede wszystkim czasem wdzięczności za triumf dobra nad złem, jaki dokonał się w życiu błogosławionych kapłanów. Obaj męczennicy zapisali się we wspomnieniach współwięźniów jako ci, którzy pokładając ufność w Bogu nawet w obliczu tragicznych warunków obozowych zachowali godność człowieka i kapłana, dodawali otuchy tym, którzy stracili nadzieję na przetrwanie, pocieszali załamanych, w tajemnicy przed okupantami odprawiali Msze św., organizowali modlitwy i spowiedź, a nawet udzielali Komunii św. i ostatniego namaszczenia.

W homilii abp Stanisław Budzik przywołał historie życia kapłanów - męczenników, którzy byli niemal rówieśnikami. Bł. ks. Roman Archutowski urodził się w 1882 r., po formacji w seminarium duchownym w Warszawie przyjął święcenia kapłańskie. Był dyrektorem gimnazjum im. św. Stanisława Kostki, a obowiązki wychowawcy młodzieży łączył z pracą naukową w dziedzinie historii Kościoła; w czasie II wojny był rektorem seminarium. Bł. ks. Emilian Kowcz urodził się w 1884 r., przyjął święcenia kapłańskie w Rzymie w obrządku greckokatolickim. Przez 20 lat był proboszczem w Przemyślanach k. Lwowa, gdzie organizował życie duchowe, ale też społeczno-kulturalne. Obaj kapłani zostali aresztowani przez gestapo w 1942 r. za pomoc udzielaną Żydom; ks. Archutowski za ich ukrywanie w seminarium, a ks. Kowcz za wystawienie metryk chrztu. - Trafili na Majdanek i zostali osadzeni na trzecim polu więźniarskim. Doświadczyli hitlerowskiego okrucieństwa, tortur i zniewag, katastrofalnych warunków życia i ciężkiej przymusowej pracy; mimo to śpieszyli z duchową i duszpasterską pomocą współwięźniom, podtrzymywali nadzieję na przetrwanie i dawali świadectwo miłości - powiedział abp Budzik. Ks. Archutowski poniósł śmierć w kwietniu 1943 r., a ks. Kowcz rok później, w marcu 1944 roku.

Męczenników Majdanka do chwały ołtarzy wyniósł św. Jan Paweł II. - Błogosławieni są dla nas znakiem wspólnoty losów Polski i Ukrainy, współistnienia dwóch obrządków liturgicznych: rzymskokatolickiego i greckokatolickiego, dwóch tradycji kościelnych: wschodniej i zachodniej. Niech wypraszają sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, zdradziecko napadniętej i okrutnie niszczonej przez rosyjski imperializm - powiedział abp Budzik, zwracając uwagę, że uroczystość ich upamiętnienia zbiegła się w czasie z 84. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę, zmagającą się wówczas z napaścią hitlerowskich Niemiec. - Niech błogosławieni kapłani staną się patronami pojednania między naszymi narodami - zaapelował.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-25 05:05

Wybrane dla Ciebie

Bądźmy odbiciem Chrystusowego Krzyża w świecie

2024-09-14 19:06
Eucharystia w Kolegiacie Świętego Krzyża

Marzena Cyfert

Eucharystia w Kolegiacie Świętego Krzyża

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego abp Józef Kupny przewodniczył Eucharystii w Kolegiacie Świętego Krzyża. Uczestniczyli w niej członkowie kapituły świętokrzyskiej. Modlitwie towarzyszyły relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Bp Turzyński: Polonii zależy, żeby dzieci uczyły się religii

2024-09-14 10:10
Bp Piotr Turzyński

fot. EpiskopatNews Flickr CC BY-NC-SA 2.0

Bp Piotr Turzyński

Więcej ...

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie nawałnicy?

2024-09-14 19:50

Adobe Stock

Do kogo się zwrócić w razie powodzi? Ten święty nie odmówi Ci pomocy w czasie szalejących żywiołów!

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wiara

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?