Reklama

Paradyż - Dzień Otwartej Bramy

Z życia diecezji

27 października 2002 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbył się Dzień Otwartej Bramy poprzedzony czuwaniem modlitewnym ku czci Najświętszej Maryi Panny. W zorganizowanych z tej okazji spotkaniach brało udział wielu gości: rodziny kleryków, przyjaciele seminarium oraz przedstawiciele wielu wspólnot i grup parafialnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólna modlitwa

Reklama

Dzień Otwartej Bramy rozpoczął się Eucharystią, której przewodniczył rektor naszego seminarium ks. Ryszard Tomczak. W homilii ks. Rektor zwrócił uwagę na miejsce świątyni w naszym życiu, świątyni jako budynku, ale także świątyni naszego ciała. - To świątynia jest miejscem spotkania, spotkania człowieka z Bogiem. Jest miejscem ciszy, oazą spokoju - mówił ks. Rektor. - Właśnie w świątyni spotykamy się razem, to w niej przyjmujemy sakramenty.
Po południu w seminaryjnym kościele odbyło się przedstawienie przygotowane przez kleryków i chór paradyski, ukazujące rok z życia seminarium. Przybyli do Paradyża goście mieli także możliwość zwiedzenia seminarium oraz przygotowanych wystaw: koła misyjnego, koła liturgicznego oraz wystawy przedstawiającej życie i twórczość Jana Pawła II. Dzień Otwartej Bramy zakończyło wspólne nabożeństwo różańcowe, w którym ogarnęliśmy modlitwą wszystkich przybyłych gości: rodziców, rodzeństwo, przyjaciół i znajomych.
Od kilku już lat Dzień Otwartej Bramy poprzedzony jest sobotnim czuwaniem modlitewnym, którego głównym elementem jest liturgia Akatystu. Czuwanie rozpoczęło się Różańcem prowadzonym przez wspólnotę klerycką, podczas którego modlitwą ogarnęliśmy wszystkich przybyłych gości, ludzi chorych, cierpiących, powołanych do kapłaństwa, ludzi wątpiących i upadłych w wierze oraz o pokój na świecie.
Msza św. po nabożeństwie różańcowym była wprowadzeniem do hymnu na cześć Bogurodzicy. Ks. Piotr Rutkowski - ojciec duchowny seminarium w homilii zwrócił uwagę na trzy słowa streszczające postawę Maryi. Pierwsze "ecce" - Oto ja służebnica Pańska, drugie "fiat" - niech mi się stanie według Twego słowa, a trzecie "magnificat" - wielbi dusza moja Pana. - Medytuj nad tymi słowami i zgodnie z nimi działaj - mówił ks. Piotr. - To zadania dla każdego z nas. Obyśmy pamiętali, że mamy iść drogą pełnienia woli Bożej. A ona jest miłością, która nas przyciąga do siebie - apelował Kaznodzieja.
O godz. 21.45 rozpoczął się uroczysty śpiew Hymnu na cześć Bogurodzicy - Akatystu. Słowo "akatyst" oznacza nabożeństwo składające się z pieśni pochwalnych, modlitw ku czci Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych - mówił ks. Piotr Spychała, ojciec duchowny seminarium, przedstawiając krótką historię i teologię Akatystu. Treść Akatystu - 24-zwrotkowego hymnu koncentruje się wokół tematu obecności Maryi w tajemnicy Słowa Wcielonego i Jego Kościoła. Zwrotki zaczynają się od kolejnych liter alfabetu. Na przemian przeplatają się teksty maryjne i chrystologiczne. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu, co ma skierować rozmyślanie ku wnętrzu tajemnicy. Istnieje podobieństwo Akatystu i Różańca. Różaniec prowadzi nas i stawia przed nami tajemnice wydarzeń z życia Jezusa i Maryi. A w tej postawie kontemplacji ma rodzić się w nas Ave Maria, Zdrowaś Maryjo - mówił ks. Piotr.

Kl. Rafał Szkurdź

Bóg bogaty w miłosierdzie

Organizatorem Olimpiady Wiedzy Religijnej 2003 jest z polecenia Komisji Episkopatu ds. Wychowania Katolickiego Wydział Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie. Olimpiada składa się z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i centralnego.
Etap szkolny ma być przeprowadzony we wszystkich szkołach w kraju w jednym terminie - 16 stycznia 2003 r. Etap diecezjalny w naszej diecezji odbędzie się 27 lutego 2003 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Strzelcach Krajeńskich, (ul. Aleja Wolności 7, rozpoczęcie o godz. 11.00). Zgłoszenia do etapu szkolnego należy przesłać do Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Zielonogórsko-Gorzowskiej przed 20 grudnia 2002 r. Po zgłoszeniu chęci uczestnictwa w Olimpiadzie Wydział prześle katechetom tezy pod adresem szkoły. Informację o trzech laureatach etapu szkolnego komisje szkolne powinny przesłać do WNK przed 30 stycznia 2003 r. (zgłoszenie trzech kandydatów na finał ogólnopolski należy przesłać do 15 marca 2003 r. pod adresem organizatorów). Etap ogólnopolski odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2003 r. w Drohiczynie.
Konkurs adresowany jest tylko do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i obejmuje znajomość, na etapie szkolnym: Ewangelii wg św. Łukasza (Biblia Tysiąclecia, Pallottinum - Poznań, wydanie IV); Katechizm Kościoła Katolickiego - nr 27, 210, 214, 257, 293, 301, 605-618, 733, 1040, 1604, 1701, 2331, 2577; Ks. Józef Orchowski, Święta Siostra Faustyna i Boże Miłosierdzie, Nowy Sącz 2002 (do strony 80); Przemówienia Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszone w czasie Pielgrzymki do Polski (2002 r.). Na etapie diecezjalnym dodatkowo: S. Faustyna Kowalska, Dzienniczek (zeszyty I-III); Homilie Ojca Świętego Jana Pawła II z uroczystości beatyfikacji i kanonizacji s. Faustyny. Na etapie ogólnopolskim dodatkowo: Ks. Henryk Ciereszko, Droga świętości ks. Michała Sopoćki, WAM Kraków 2002; Encyklika Ojca Świętego Jana Pawła II Dives in misericordia.
Na laureatów poszczególnych etapów i finalistów czekają cenne nagrody oraz indeksy na katolickie wyższe uczelnie w kraju.

Bard

Głogów

Nowym prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Głogowie został wybrany Waldemar Hass. Ma 31 lat, z wykształcenia jest historykiem i teologiem, pracuje jako katecheta w Zespole Szkół Samochodowych w Głogowie i przygotowuje rozprawę doktorską z historii Kościoła na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Tegoroczny cykl comiesięcznych spotkań głogowskiego KIK-u poświęcony będzie przede wszystkim pogłębianiu znajomości dokumentów II Soboru Watykańskiego. Najbliższe spotkanie w kaplicy sióstr służebniczek przy ul. Staromiejskiej 17 odbędzie się w niedzielę, 17 listopada o godz. 17.00. W programie: Msza św. i refleksje z cyklu: "Wokół dokumentów Vaticanum II - Konstytucja o liturgii świętej".
Dotychczasowy prezes KIK-u dr Mariusz Kwiatkowski został wybrany odpowiedzialnym za cykl spotkań na temat: "Człowieka szukam. O kondycji ludzkiej w dobie globalizacji" organizowanych przez KIK w ramach Głogowskiego Konwersatorium Humanistycznego.

Zaproszenia

KIK w Zielonej Górze zaprasza 19 listopada na wykład dr. Bogdana Trocha pt. "Filozofia ks. J. Tischnera". Początek spotkania o godz. 19.00 w salce obok kancelarii parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym "Wieczernik" działająca przy parafii pw. św. Wojciecha w Gorzowie Wlkp. zaprasza na Kurs Animacji Modlitwy Charyzmatycznej, który odbędzie się w dniach 22-24 listopada w Szkole Podstawowej nr 6, przy ul. Gwiaździstej 14. Zgłoszenia przyjmuje: ks. Tadeusz Turski, ul. Gwiaździsta 12a; 66-400 Gorzów Wlkp., (95) 737-92-94.

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach zaprasza na podstawowy kurs ewangelizacyjny "Filip", którego celem jest doprowadzenie uczestnika do osobistego spotkania z Jezusem, doświadczenia Jego miłości i przyjęcia mocy Ducha Świętego. Odbędzie się on w dniach 29 listopada - 1 grudnia w kościele parafialnym.

Jednym zdaniem

20 października w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze została odprawiona Msza św. w 18. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, połączona z modlitwą w intencji jego beatyfikacji.

W dniach 25-26 października parafianie z Rzepina pielgrzymowali do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz do miejsc związanych z ostatnim pobytem Jana Pawła II w Polsce.

29 listopada bp Edward Dajczak w Zielonogórskim KIK-u wygłosił wykład pt. "Kościół przed i po Soborze Watykańskim II".

1 listopada Mszy św. na zielonogórskim cmentarzu przewodniczył bp Adam Dyczkowski, a na gorzowskiej nekropolii bp Edward Dajczak.

1 listopada na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze odbyła się zbiórka pieniędzy na odnowienie militarnej części nekropolii i byłej alei zasłużonych, którą zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich.

Z 1 na 2 listopada w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbył się tradycyjny koncert zaduszkowy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego. Zielonogórscy melomanii usłyszeli m.in. utwory J. S. Bacha, T. Albinoniego, E. Griega i G. Bizeta.

3 listopada w Żarach rozstrzygnięto XXVI Wojewódzki Konkurs Plastyki Nieprofesjonalnej i otwarto pokonkursową wystawę "Salon Jesienny". Wybrane 98 obrazów i rzeźb można oglądać w Salonie Wystaw Artystycznych Żarskiego Domu Kultury do 20 listopada.

W dniach 3-4 listopada bp Adam Dyczkowski przeprowadził wizytację parafii pw. Bożego Ciała w Brzegu Głogowskim.

W dniach 3-5 listopada bp Paweł Socha przeprowadził wizytację parafii pw. św. Michała Archanioła w Sławie.

4 listopada w kościele pw. św. Józefa w Zielonej Górze odbyło się spotkanie z Jakovem Čolo, jednym z widzących z Medjugorie, któremu towarzyszył ks. Pietro Zorza.

5 listopada dr hab. Pola Kuleczka wygłosiła dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zielonej Górze wykład z literatury pt. "Gdzie jesteś, o śmierci?".

5 listopada w kościele pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli z inicjatywy parafialnej grupy Odnowy w Duchu Świętym odprawiona została Msza św. z modlitwą o uzdrowienie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Patron internetu

Św. Izydor z Sewilli

uk.wikipedia.org

Św. Izydor z Sewilli

Uchodził za najmądrzejszego człowieka swoich czasów, a swoimi myślami wyprzedził epokę, w której żył.

Więcej ...

Watykan: nieznaczna poprawa stanu zdrowia Ojca Świętego

2025-04-04 13:51

BP KEP

Ojciec Święty kontynuuje terapię farmakologiczną, regularnie poddaje się zabiegom fizjoterapeutycznym, co przynosi dobre efekty - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Skandal. Miał podpalić flagi na Westerplatte. Policja...

Wiadomości

Skandal. Miał podpalić flagi na Westerplatte. Policja...

Patron internetu

Święci i błogosławieni

Patron internetu

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?