Reklama

Kościół

Bp Pindel w Liście pasterskim: przykład św. Jana Kantego umacnia w dobrym życiu

Mazur/episkopat.pl

O tym, że przykład św. Jana Kantego umacnia w dobrym życiu, słowa tego świętego pouczają, a jego wstawiennictwo wyprasza szukającemu pomocy człowiekowi Bożą opiekę przypomniał w Liście pasterskim bp Roman Pindel. Dokument ma związek z 550. rocznicą urodzonego w Kętach średniowiecznego profesora. 22 października rozpocznie się w diecezji bielsko-żywieckiej Rok św. Jana Kantego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opisując sylwetkę zmarłego 24 grudnia 1473 w wieku 83 lat Krakowie Jana z Kęt, długoletniego profesora Akademii Krakowskiej, znanego z wielkiej hojności wobec ubogich, głębokiej wiary i pobożnego życia, biskup przypomniał, że w diecezji bielsko-żywieckiej należy on do trzech głównych patronów, obok św. Maksymiliana Kolbe i św. Jana Sarkandra. „Za patrona mają go także studenci, profesorowie, nauczyciele, ubodzy, szkoły katolickie, Caritas i zgromadzenie kanoników regularnych w USA” – zauważył hierarcha.

Odwołując się do prefacji o świętych pasterzach z Mszy o św. Janie Kantym –

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jego przykład umacnia nas w dobrym życiu, jego słowa nas pouczają, a jego wstawiennictwo wyprasza nam [Bożą] opiekę” – duchowny powtórzył,

za bullą kanonizacyjną, że w słowach i postępowaniu Jana z Kęt „nie było fałszu ani obłudy: co myślał, to i mówił”.

„Druga korzyść ze wspominania świętego wynika z poznania jego pouczeń. Pouczenie, które św. Jan odnosił wpierw do siebie, wyrył na ścianie swojej celi w Collegium Maius. Brzmiało ono w następujący sposób: «Strzeż się cudzej czernić sławy: Bo ciężka rzecz do naprawy. Strzeż się wchodzić z bliźnim w zwady: Przykre jednania przykłady»” – wyjaśnił i przyznał, że „ta przestroga Świętego jest szczególnie aktualna w naszych rozmowach z najbliższymi, ale także w wypowiedziach publicznych, również w wypowiedziach polityków”.

„Łatwo bowiem się dziś oczernia, dyskredytuje, manipuluje czyjąś wypowiedź, wprowadza w błąd. Co gorsza, mało kto dobrowolnie usiłuje coś odwołać, sprostować, przeprosić, przywrócić dobre imię” – zauważył.

Jak zaznaczył bp Pindel, do krakowskiego grobu tego Świętego od dawna pielgrzymowali zarówno ubodzy, jak i wysoko postawieni. Wśród nich byli królowie: Zygmunt III Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki i Jan III Sobieski, ale i kardynałowie: Jerzy Radziwiłł i Bernard Maciejowski.

Reklama

Według biskupa, duży wpływ na postawę św. Jana Kantego miało środowisko, z którego pochodził. W tym kontekście przyznał, że Kęty trzeba nazwać „miastem świętych”. „W tym mieście przyszło na świat, zamieszkiwało w nim lub zmarło kilkoro świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze” – stwierdził.

Wśród postaci zamieszkujących miasto nad Sołą biskup wymienia Świątobliwą Ludowikę, tercjarkę franciszkańską, która trzydzieści lat spędziła przy kościołach rzymskich na modlitwie, w postach i pokucie, a po śmierci w 1623 r. została pochowana w kościele św. Stanisława w Rzymie.

Zwrócił uwagę, że na przełomie XIX i XX wieku po ulicach Kęt chodził św. Józef Bilczewski – w dzieciństwie jako uczeń szkoły podstawowej, a później jako wikariusz kęckiej parafii (1888-1890). Tu także bł. Celiny Chludzińska-Borzęcka (zm. 1913 r.) oraz jej córka służebnica Boża Jadwiga (zm. 1906 r) założyły zgromadzenie zmartwychwstanek. W tutejszym kościele farnym znajduje się ich grób.

„Przez krótki czas w Kętach mieszkała bł. Natalia Tułasiewicz, nauczycielka, która zmarła w obozie w Ravensbrück 30.03.1945 roku. Szkołę Ludową w Kętach ukończyła urodzona w Oświęcimiu nazaretanka bł. Imelda Żak, rozstrzelana przez hitlerowców w Nowogródku w zamian za uratowanie życia bliźnich, którzy dzięki temu mogli przeżyć wojnę. Kandydatką na ołtarze jest siostra Maria od Najświętszego Serca Pana Jezusa Walentyna Łempicka, założycielka zgromadzenia klarysek od Wieczystej Adoracji, zmarła w Kętach w roku 1918 r. W tym samym klasztorze w 1887 roku rozpoczynała życie zakonne Joanna Ewa Hałat z Bulowic, która przeniosła się do serafitek, by później założyć zgromadzenie pasjonistek - aktualnie kandydatka na ołtarze. Z Kęt pochodzi też sługa Boży ks. Ludwik Mroczek, który jako salezjanin zginął w KL Auschwitz w 1942 roku” – wskazał pasterz diecezji.

Reklama

Zachęcił zarazem do pielgrzymki do miasta u podnóża Beskidu Małego i Żywieckiego oraz nawiedzenia miejsc związanych z życiem świętych.

„Skorzystajmy z tego, że miejsce, do którego możemy się udać, by otrzymać duchowe owoce, jest tak blisko nas. Miejscowi duszpasterze są przygotowani, by przyjmować grupy oraz pielgrzymów indywidualnych i pomóc im w dobrym przeżyciu pielgrzymki” – zapewnił na koniec.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-21 09:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uczony święty

Św. Jan Kanty, prezbiter

Wikipedia.org

Św. Jan Kanty, prezbiter

Bez cienia wątpliwości takim człowiekiem był Jan Kanty, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 20 października. 55 lat swojego życia poświęcił on pracy naukowej i dydaktycznej, pozostawiając po sobie ponad 18 tys. stron rękopisów

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...