Reklama

Niedziela Wrocławska

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Bóg bliżej nas być nie mógł

bp Jacek Kiciński

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

W uroczystość Narodzenia Pańskiego Mszy świętej w katedrze wrocławskiej przewodniczył biskup Jacek Kiciński CMF.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej homilię rozpoczął od podziękować Dobremu Bogu za dar przyjścia Jezusa Chrystusa na Ziemię. Przywołane zostały fragmenty Liturgii Słowa: - Słowo Ciałem się stało i zamieszkało pośród nas. Dlatego psalmista woła: “Śpiewajcie Panu pieśń nową albowiem uczynił cuda. Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica i święte ramię Jego. Pan okazał swoje zbawienie, na oczach pogan objawił sprawiedliwość dla domu Izraela.” oraz “Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką” - Te kilka zdań wyraża istotę Bożego Narodzenia. Jesteśmy świadkami cudu Bożej miłości. Dziękujemy za kolejną rocznicę narodzin Jezusa Chrystusa. Boże Narodzenie, przyjście Jezusa w ludzkiej postaci, to wyraz największej miłości Boga do człowieka. Bóg bliżej nas być nie mógł. Uczynił to dla nas, by być z nami - mówił biskup Jacek.

Hierarcha nawiązał do fragmentu z Listu do Hebrajczyków i zacytował: “Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna.” -Możemy powiedzieć, że Boże Narodzenie jest kresem Bożej cierpliwości. Człowiek nie potrafił odczytywać Bożych znaków, dlatego Bóg postanowił przyjść na Ziemię w ludzkiej postaci - wskazał bp Kiciński i dodał: -Ta dzisiejsza uroczystość pokazuje nam, jak Bóg nas kocha, jak pragnie się o nas troszczyć. To też ukazanie, że Bóg walczy do końca o każdego człowieka.Boże Narodzenie to szczyt Bożej miłości i determinacji. Ten, który stworzył świat cały, pragnie go odnowić w Jezusie Chrystusie. Dlatego narodziny Jezusa Chrystusa to nie jest symbol, ale rzeczywistość, która dokonała się ponad 2000 lat temu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Jacek mówiąc o tradycjach świątecznych, wskazał na bogactwo duchowe, które powinno towarzyszyć święto Narodzenia PAńskiego. - Potrzeba nam przebić się przez to zewnętrzne, aby spotkać się z nowonarodzonym w naszym sercu. Jest to konieczne, aby nie zatrzymać się tylko na tej zewnętrznej oprawie. Boże Narodzenie to coś więcej. To właśnie małe Dziecię Jezus, Jego przyjście na świat, narodzony z Maryi Dziewicy, to pokazuje nam, że Bóg chce, abyśmy na wzór Dziecięcia Jezus na nowo narodzili się w Bogu i przeszli z Nim drogę wiary. Dlatego Boże Narodzenie jest zaproszeniem do nowego narodzenia się z Ducha Świętego w Jezusie Chrystusie - nauczał hierarcha.

Reklama

Kontynuując myśl o Bożym Narodzeniu, biskup mówił o nim, jako uroczystości nadziei. - Dla ludzi smutnych, zrozpaczonych, przygnębionych. To również światło miłości, która nas podnosi, umacnia, podtrzymuje i pomnaża ludzkie szczęście - mówił bp Kiciński, dodając: - Przychodzimy do świątyni z własną historią życia, z naszymi radościami i nadziejami, ale także z naszymi smutkami i porażkami W tą naszą ludzką historię życia pragnie przyjść Jezus Chrystus, ale od nas zależy, czy przebijemy się przez to wszystko, co jest zewnętrzne i czy zaprosimy Jezusa do naszej historii życia.

Biskup Jacek mówił także o aktualności słów: “Była jasność prawdziwa, gdy oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli.” - Bóg przychodzi nieustannie do nas, ale daje też człowiekowi wolność, dlatego człowiek może przyjąć miłość Boga, ale też może ją odrzucić. Z drugiej strony słyszymy, że ci, którzy przyjęli Chrystusa otrzymali moc stania się dziećmi Bożymi. To, ci, którzy wierzą w imię Jego. Boże Narodzenie również dokonuje się dziś. Chrystus jako Światłość Świata nadal przychodzi do nas w każdej Eucharystii, słowie Bożym, ale również w drugim człowieku. Chrystus pragnie oświecać nasze serca i rodziny - mówił biskup.

Reklama

Analizując sytuację we współczesnym świecie, biskup Jacek zaznaczył, że są to czasy tęsknoty Boga za człowiekiem. - Widzimy, że coraz więcej “swoich” odrzuca Miłość. Nie jest to coś nowego, bo przecież św. Franciszek ponad 800 lat temu wołał, że Miłość jest niekochana i odrzucana. A Bóg nie rezygnuje z nas. On kocha i tęskni - zaznaczył bp Kiciński i pytał: Na jakiego Chrystusa my czekamy? Na jakiego Chrystusa czeka ten świat? Czy jest miejsce na Boże Narodzenie w gospodzie mojego serca? Na zewnątrz może pięknie wyglądać, ale w środku może być zamknięta na solidny zamek. Nawet jak będzie ona zamknięta, to i tak Bóg znajdzie miejsce, aby się narodzić. Nie było miejsca w gospodzie, narodził się w betlejemskiej szopie. Dlatego Bóg daje czas człowiekowi. Bóg nas kocha, daje wolność i za nami tęskni.

Podziw nad narodzeniem Chrystusa wiąże się też z jego prostotą. - Każdy z nas o takiej prostocie marzy i za taką prostotą tęskni. Spotkanie z Jezusem dokonuje się na peryferiach ludzkiego życia, ale ono pozwala nam odnowić nasze serce w Miłości i stajemy się zwiastunami Dobrej Nowiny - wskazał bp Kiciński. i dodał: - Niech ta uroczystość będzie nadzieją dla nas, naszych rodzin i świata, bo “Słowo stało się Ciałem i zamieszkało pośród nas”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-12-25 10:57

Wybrane dla Ciebie

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Bp Ważny do księży: ojciec nie dominuje, ale wydobywa potencjał

2024-05-09 20:39

Ks. Przemysław Lech/diecezja.sosnowiec.pl

O ojcostwie, które nie chce dominować, ale wydobywać potencjał z ludzi świeckich, m.in. mówił bp Artur Ważny podczas spotkania z księżmi dziekanami 23 dekanatów, na które podzielona jest diecezja sosnowiecka. Konferencja odbyła się 9 maja w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Więcej ...

Papież na 40-lecie Fundacji Jana Pawła II na rzecz Sahelu: trzeba działać!

2024-05-10 16:14

fot. Adam Bujak Biały Kruk

„Już nie ma czasu na czekanie, trzeba działać!” - czytamy w papieskim przesłaniu na 40-lecie Fundacji Jana Pawła II na rzecz Sahelu. Dołączając się do apelu swojego świętego poprzednika wygłoszonego 10 maja 1980 r. w Wagadugu w Burkina Faso, Franciszek wzywa do wysłuchania głosu ubogich i cierpiących. „Niektóre kraje w tym regionie Afryki Zachodniej nadal doświadczają kryzysów coraz bardziej zagrażających pokojowi, stabilności, bezpieczeństwu i rozwojowi” - czytamy w tekście.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli