Reklama

Zasoby energetyczne, polskie lasy i... pieśni

Pamiątkowe zdjęcie artystów i gości spotkania w auli „Niedzieli”, 21 maja 2012 r.

GRAZIAKO

Pamiątkowe zdjęcie artystów i gości spotkania w auli „Niedzieli”, 21 maja 2012 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W auli „Niedzieli” 21 maja br. odbyło się kolejne spotkanie, mające na celu poszerzenie społecznego zainteresowania sprawami Polski. Na zaproszenie ks. inf. Ireneusza Skubisia do redakcji przybył prof. Jan Feliks Szyszko, który wygłosił wykład pt. „Zasoby energetyczne Polski szansą rozwoju niezależności państwa. Suwerenność Polski we współczesnym świecie”.

Polska bogata surowcami

Prof. Szyszko specjalizuje się w leśnictwie, jest pracownikiem naukowym SGGW w Warszawie. Był ministrem ochrony środowiska w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Obecnie jest prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.
W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że zasoby energetyczne i właściwe ich wykorzystanie to sprawa strategiczna dla każdego państwa, decydująca o jego gospodarce i bezpieczeństwie. Polska jest bogata w źródła energii. Pod tym względem można ją nawet nazwać „pępkiem Europy”. Na tle krajów Unii znajdujemy się w bardzo korzystnej sytuacji, mamy bowiem ogromne zasoby paliw tradycyjnych, jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, zasoby energii geotermalnej oraz złoża gazu łupkowego. Niestety, ciąży nam ogromne uzależnienie od technologii wykorzystania naszych zasobów. Hamulcem dla rozwoju polskiej gospodarki są nie zasoby energetyczne, ale technologie ich wykorzystania, a także ograniczenia dotyczące emisji dwutlenku węgla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ograniczenia technologiami

Reklama

Ograniczenia te wynikają z podpisania pakietu klimatyczno-energetycznego dotyczącego m.in. zmniejszania emisji CO2, który faworyzuje inne państwa, ze szkodą dla Polski. Prof. Szyszko szczególnie krytykował przyjęcie zobowiązań, w myśl których Polska musi zastosować technologię CCS - wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery i magazynowania go w pokładach geologicznych za cenę 100 euro za tonę. - Ten sam efekt można osiągnąć, regenerując i sadząc lasy - powiedział prof. Szyszko. - Hektar lasu pochłania rocznie ok. 16 ton CO2, przy kosztach, które ponoszą Lasy Państwowe, jest to ok. 4 euro za tonę. Można, wchodząc w tzw. handel emisjami, zarabiać tą drogą pieniądze i przeznaczać je na tworzenie miejsc pracy na terenach wiejskich - podkreślił. Jego zdaniem, konwencja klimatyczna i pakiet klimatyczno-energetyczny „nie są walką ze zmianami klimatycznymi, ale walką z polskimi zasobami energetycznymi”.
Profesor przedstawił również sytuację Lasów Państwowych w Polsce, które - jak podkreślił - są zarządzane w sposób profesjonalny i modelowy. Stanowią dobro wspólne, a ich kondycja jest dobra. Oczywiście, istnieją także zagrożenia, które mogą niekorzystnie rzutować na gospodarkę leśną. Ponieważ lasy stanowią niezwykle czuły organizm, konieczne są rozważne, perspektywiczne decyzje w odniesieniu do nich.

Odsłona artystyczna

Spotkanie miało też bogatą odsłonę artystyczną. Wystąpił chór „Canto Cantare” pod kierunkiem Wiesławy Leonarcik. Zespół, działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej, wykonał pieśni sakralne, patriotyczne i ludowe. - Nasz chór istnieje od 8 lat, zrzesza 35 osób - powiedziała Grażyna Szulc, przewodnicząca samorządu słuchaczy UTW. - Występowaliśmy m.in. na Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie, gdzie zajęliśmy II miejsce, braliśmy udział w Przeglądzie Chórów Uniwersyteckich w Rudzie Śląskiej oraz w koncercie charytatywnym na rzecz pacjentów częstochowskiego Hospicjum.
Spotkanie, w którym uczestniczyli m.in.: Jadwiga Wiśniewska - posłanka PiS, Czesław Ryszka - publicysta i b. senator RP, Konrad Głębocki - przewodniczący Wspólnoty Samorządowej oraz mieszkańcy Częstochowy, podsumował ks. inf. Ireneusz Skubiś. Podkreślił, że celem spotkań organizowanych w redakcyjnej auli, łączących prelekcje na różnorodne tematy z promocją ciekawych książek i występami artystycznymi, jest stworzenie środowiska osób, które będą miały głębszą orientację w sprawach Polski, w sprawach społecznych i w życiu Kościoła. Spotkania prowadzi Marian Florek.

Więcej - na stronie internetowej „Niedzieli”

Czytelnicy, którzy nie mieli możliwości uczestniczenia w spotkaniu, mogą zapoznać się z wykładem prof. Jana Szyszki nagranym przez Studio Radiowe „Niedzieli” i umieszczonym na stroniej: www.niedziela.pl w zakładce Niedziela FM. Relacje filmowe ze spotkań w auli „Niedzieli, zrealizowane przez redakcyjne Studio Telewizyjne, można znaleźć na tej samej stronie w zakładce Niedziela TV.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy stan klęski żywiołowej oznacza ograniczenie kultu religijnego?

2024-09-17 09:51

PAP/Krzysztof Cesarz

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. wprowadziło stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Z czym to się wiąże? Czy dokument pozwala na ograniczenie kultu religijnego, w tym sprawowania Mszy świętej?

Więcej ...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych parafiach

2024-09-15 22:46
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Więcej ...

Warszawa: Obraduje 149. zebranie plenarne Konferencji Wyższych Zgromadzeń Żeńskich

2024-09-17 20:41

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego, w Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie, rozpoczęło się 149. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Tematyka zebrania dotyczy wyzwań dla życia konsekrowanego we współczesnym świecie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Księża podejmą post po wydarzeniach w Drobinie

Kościół

Księża podejmą post po wydarzeniach w Drobinie

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......