Reklama

Z Watykanu

Benedykt XVI przed kościołem parafialnym w Castel Gandolfo, 15 sierpnia 2012 r.

Katarzyna Artymiak

Benedykt XVI przed kościołem parafialnym w Castel Gandolfo, 15 sierpnia 2012 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Wniebowzięcia

Lepszy i gorszy świat

Ojciec Święty podczas Eucharystii sprawowanej 15 sierpnia w kościele parafialnym św. Tomasza z Villanova w Castel Gandolfo zachęcił do otwarcia się na Boga, aby stał się On w nas życiodajną siłą. W homilii Papież zauważył, że świat oddalający się od Boga staje się nie lepszy, lecz gorszy. - Jedynie obecność Boga może zapewnić lepszy świat - stwierdził Benedykt XVI.
Ojciec Święty przypomniał, że dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny ogłosił 1 listopada 1950 r. sługa Boży Pius XII, choć ta prawda wiary była już wyznawana od zarania Kościoła, stanowiąc szczególnie ważny aspekt kultu Matki Chrystusa. Kult ten był „siłą napędową”, która doprowadziła do sformułowania dogmatu, będącego „aktem uwielbienia i wywyższenia Matki Bożej”.
Benedykt XVI podkreślił, że powodem wyniesienia Maryi z duszą i ciałem do nieba jest Jej wiara. Zaznaczył, że także w człowieku jest miejsce dla Boga, a owa obecność Boga w nas jest ważna, by oświecić świat w jego smutku i problemach. Papież zachęcił do otwarcia się na Boga, aby mógł On wejść w nasze życie i stać się życiodajną siłą.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Maryja z wzorową wiernością zachowywała w głębi swego serca słowa Boga do swego ludu, obietnice złożone Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi, czyniąc je treścią swojej modlitwy.
Z homilii podczas Mszy św. 15 sierpnia 2012 r.

Wniebowzięcie jest rzeczywistością, która dotyka także nas, ponieważ wskazuje nam wyraziście nasze przeznaczenie, przeznaczenie ludzkości i historii. W Maryi faktycznie kontemplujemy tę rzeczywistość chwały, do której powołany jest każdy z nas i cały Kościół.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, Castel Gandolfo, 15 sierpnia 2012 r.

Benedykt XVI na 25-lecie duchowej adopcji

Propagujcie cywilizację życia i miłości

Papież Benedykt XVI wystosował specjalny telegram do uczestników 301. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki w związku z obchodzonym w tym roku srebrnym jubileuszem rozpoczęcia Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, które zostało zainicjowane w kręgu pątników warszawskich. Słowo Ojca Świętego odczytał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski na początku Mszy św. sprawowanej 15 sierpnia na Szczycie Jasnogórskim.
„Powiadomiony o jubileuszu dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Ojciec Święty przekazuje słowo uznania dla osób zaangażowanych w to dzieło, którzy z głęboką wiarą propagują ewangeliczną cywilizację życia i miłości jako przeciwwagę dla stale rodzących się zagrożeń aborcji, eutanazji, swobody obyczajów, patologii życia rodzinnego” - napisał Benedykt XVI. Papież zachęca, „by to dzieło zdobywało coraz więcej otwartych ludzkich serc, które będą niosły duchową pomoc nie tylko dzieciom, których życie jest zagrożone, ale także małżeństwom borykającym się z przyjęciem nowego życia i rodzinom doświadczonym dramatem aborcji”. Ojciec Święty życzył, by ten jubileusz, obchodzony pod hasłem „Kościół domem życia”, dla wszystkich, którzy włączają się w to dzieło swoją modlitwą, był czasem pogłębienia osobistej i wspólnotowej więzi z Chrystusem, dostrzeganym w każdym poczętym dziecku. Papież zawierzył dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Matce Najświętszej Królowej Rodzin.

Castel Gandolfo

Koncert niemieckiego wiolonczelisty

Otwarcie się na piękno Boga daje pokój człowiekowi i motywuje go do wielu wspaniałych działań. Benedykt XVI mówił o tym na zakończenie koncertu, którego 12 sierpnia wysłuchał na dziedzińcu swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Dla Papieża tym razem zagrał znakomity niemiecki wiolonczelista Thomas Beckman, a towarzyszył mu kilkunastoosobowy chór. - To, że artyści angażują się na rzecz dobra, włączają się w pomoc i wspieranie potrzebujących, jest tylko prostą konsekwencją ich głębokiego doświadczenia piękna - mówił Papież. Nawiązał w ten sposób do prowadzonej przez koncertującego wiolonczelisty akcji wspierania ludzi pozbawionych dachu nad głową. Thomas Beckman zainaugurował ją w 1993 r., z biegiem czasu nawiązał współpracę m.in. z Caritas Ratyzbony. Obecnie akcja „Razem przeciwko zimnu” prowadzona jest w ponad stu niemieckich miastach. Koncert w Castel Gandolfo został zorganizowany z okazji 90-lecia ratyzbońskiej Caritas, a artyści zostali wybrani właśnie ze względu na ich charytatywne zaangażowanie. Beckmanowi na fortepianie towarzyszyła żona Kayoko.

Na blogach piszą

Rozpoczynająca się dzisiaj wizyta patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla I to przede wszystkim sukces Kościoła katolickiego. Jest wyrazem zacieśnienia współpracy Kościołów, które zamierzają konsekwentnie bronić dziedzictwa chrześcijańskiego oraz być symbolem niezgody na permisywizm moralny rozlany po Europie, który w tęczowym pochodzie, przy aprobacie zdegenerowanego w większości świata polityki i sekundujących mu mediów, rozmontowuje normalność.
Maciej Eckardt

„Kto ma uszy do słuchania, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów”. To my, ludzie dobrej woli, jesteśmy Kościołem Pana. Gdy spojrzymy wstecz duchowym okiem, zobaczymy, że Jan Paweł II uprzedzał swoją posługą wszelkie ważne dla nas i dla świata wydarzenia. 25 marca 1984 r., spełniając prośbę Matki Bożej Fatimskiej, dokonał on uroczystego poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, a niedawno, 14 października 2011 r., w Moskwie stanął pierwszy jego pomnik. Czyli - on już tam jest! Daje nam znak. Jest tam i działa jak podziemna rzeka. Drogi Boże nie są ludzkimi drogami. Czy przewidziane na 17 sierpnia 2012 r. wspólne orędzie pojednania Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła Katolickiego w Polsce nie jest kontynuacją zapoczątkowanej przez Jana Pawła II walki o całkowite nawrócenie się Rosji i o ostateczne uwolnienie świata od panowania Czerwonego Smoka?
Liberawski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Pielgrzymka Rodzin Powołanych i Osób Wpierających Powołania na Jasną Górę

2024-05-06 11:37

Karol Porwich/Niedziela

To już kolejna edycja tego pielgrzymowania, w której uczestniczą rodzice kapłanów, osób życia konsekrowanego i seminarzystów oraz członkowie wspólnot modlitewnych i przyjaciół seminariów duchownych, zakonów i zgromadzeń zakonnych, grup modlących się za powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Kościół

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?