Reklama

Niedziela Sandomierska

Miejsce dialogu i kultury

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej generalnym remontem, Katolicki Dom Kultury św. Józefa to właściwie całkiem nowy obiekt na mapie Diecezji i Sandomierza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości oddania do ponownego użytku budynku wzięli udział: Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, władze samorządowe na czele z panem Marcinem Marcem, burmistrzem Sandomierza, wykonawcy remontu, sponsorzy, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych przedsiębiorców, kapłani, siostry zakonne, młodzież zaangażowana w działalność diecezjalną oraz zaproszeni goście.

Inaugurację Katolickiego Domu Kultury rozpoczął „Polonez” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” działającego przy Katolickim Domu Kultury „Arka”. Następnie prowadzący galę – Natalia Kopeć-Panek i Damian Warchoł, związani z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Diecezji Sandomierskiej – przedstawili rys historyczny budynku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zabierając głos, Biskup Krzysztof Nitkiewicz wyraził nadzieję, że nowo oddany budynek będzie miejscem spotkania, rozmowy, wzajemnego wsłuchiwania się, ale także miejscem edukacji i szeroko rozumianej kultury. Zaznaczył, że czasy, w których żyjemy różnią się od epoki, w której bp Jan Kanty Lorek dokonywał inauguracji tego domu. Są odmienne również od okresu, w którym bp Wacław Świerzawski, po odzyskaniu budynku, przystosowywał go do nowych potrzeb. Podkreślił, że dzisiejszy świat charakteryzuje się oziębieniem religijnym, wręcz dechrystianizacją, dlatego niech Dom Kultury będzie miejscem spotkania świata w nieustannej ewolucji z Dobrą Nowiną – Ewangelią, która pozostaje niezmienna.

Przebieg prac i etapy remontu przedstawił inspektor nadzoru budowlanego Paweł Sobczyński. Omawiając szczegóły modernizacji budynku, podkreślił, przez dwa lata jego opieki nad projektem, obiekt przeszedł kompleksowy remont z zakresu branży budowlanej, sanitarnej, elektrycznej, audiowizualnej i prac dekoratorskich.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Po oficjalnych przemowach Biskup Ordynariusz przy obecności przedstawicieli młodzieży – uczniów Collegium Gostomianum z Sandomierza, Katolickiego Liceum z Ostrowca Świętokrzyskiego, członków Ruchu Światło-Życie i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” – odmówił modlitwę błogosławieństwa, a następnie poświęcił budynek. Po oficjalnym otwarciu, młodzi trzymający taśmę otwierającą budynek, mogli zabrać do swoich środowisk symboliczne kawałki szarfy przekazujące Dobrą Nowinę płynącą z nowo poświęconego domu.

Na zakończenie gali jako gwiazda wieczoru wystąpił Maciej Miecznikowski, który zaprezentował najpiękniejsze utwory ze swojego repertuaru.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W ramach remontu Katolickiego Domu Kultury wymieniono dach, stolarkę okienną i drzwiową, instalacje oraz źródło ciepła, a także odnowiono elewację. Modernizacji przeszła główna sala widowiskowa, w której odnowiono ozdobne ściany, zainstalowano nowe oświetlenie i nagłośnienie. Nowością jest otwarcie niedostępnego dotąd balkonu, na którym znajduje się obecnie 16 miejsc siedzących. Układ pomieszczeń pozostał taki sam, zmieniono jedynie wystrój sali malinowej, która stała się pistacjową. Koszty remontu, wraz z wyposażeniem, wyniosły ponad 5,5 mln złotych i zostały pokryte z różnych źródeł finansowania, w tym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Siarkopolu w Grzybowie i Tarnobrzegu, a także od księży z diecezji sandomierskiej, prywatnych sponsorów i Kurii Diecezjalnej.

Katolicki Dom Kultury św. Józefa został oddany do użytku 5 czerwca 1938 r. po poświęceniu go przez bp. Jana Kantego Lorka. Otwarciu Domu służyły dwa cele – służba prawdzie Bożej przez pogłębianie wiedzy i myśli katolickiej oraz służba godziwej rozrywce poprzez propagowanie szlachetnej mowy i promowanie sztuki o tendencjach etycznych i budujących. Dom Katolicki powstał na fali ożywienia społecznego i gospodarczego jaki stwarzał dla Sandomierza przyjęty przez sejm RP na początku 1937 roku plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP). W okresie wojny budynek egzystował jako kino „Apollo”, w którym wyświetlano głównie propagandowe filmy niemieckie. W okresie PRL-u władza ludowa przejęła obiekt, w którym propagowane były treści o wymowie realizmu socjalistycznego. Dom Katolicki funkcjonował jako kino „Wisła” do roku 1983. Od 9 czerwca 1983 r. kino “Wisła” z uwagi na szkody górnicze było wyłączone z eksploatacji. 4 września 1992 r. prawomocnym orzeczeniem Komisji Majątkowej w Warszawie przywrócono własność Domu Katolickiego w Sandomierzu Kurii Diecezji Sandomierskiej. Kuria dokończyła wszystkie prace remontowe i modernizacyjne obiektu. Obecnie Dom Katolicki pw. św. Józefa służy wiernym diecezji sandomierskiej i całemu miastu przyjmując pod dach tych, którzy prowadzą działalność formacyjną, edukacyjną i kulturalną.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Podziel się:

Oceń:

2024-02-13 09:35

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy biskup Chartumu

2024-12-28 16:58

Niedziela Ogólnopolska 1/2025, str. 26

Św. Daniel Comboni

pl.wikipedia.org

Św. Daniel Comboni

Kochał mieszkańców Afryki, im poświęcił życie.

Więcej ...

Papież Franciszek zwołał szczyt na temat ochrony dzieci

2025-01-08 14:09

Ks. Tomasz Podlewski

Poruszona podczas dzisiejszej audiencji ogólnej przez papieża kwestia ochrony dzieci będzie przedmiotem szczytu zwołanego przez Ojca Świętego w Watykanie - poinformował Papieskiego Komitetu ds. Światowego Dnia Dzieci, franciszkanin o. Enzo Fortunato.

Więcej ...

Minister finansów Andrzej Domański opublikował oświadczenie

2025-01-08 18:39

PAP/Marcin Obara

Zwróciłem się do Państwowej Komisji Wyborczej o dokonanie wykładni uchwały dotyczącej wypłaty środków dla PiS, czyli wyjaśnienie wątpliwości co do jej treści – napisał w oświadczeniu opublikowanym w środę minister finansów Andrzej Domański.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kiedy ostatni raz pozwoliłem Chrystusowi prowadzić się i...

Wiara

Kiedy ostatni raz pozwoliłem Chrystusowi prowadzić się i...

Bł. Eurozja Fabris Barban - Mama na medal

Święci i błogosławieni

Bł. Eurozja Fabris Barban - Mama na medal

Chodziło o zabijanie katolików? Zamachowiec zostawił...

Wiadomości

Chodziło o zabijanie katolików? Zamachowiec zostawił...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...