Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia akademicka - dar i zadanie

BEATA PIECZYKURA

Młodzi są nadzieją narodu i Kościoła. Ich dynamizm, bezkompromisowość i optymizm są jak powiew wiosny. Ich wiara, nadzieja i miłość są najlepszym świadectwem życia Bogiem. W trosce o to środowisko powstała personalna parafia akademicka w Częstochowie, usytuowana w cieniu akademików i sal wykładowych przy ul. Kilińskiego. Stanowi ona wypełnienie polecenia Jana Pawła II, który powiedział: „Budujcie kościół, bądźcie blisko studentów i pracujcie z nimi”. To jest główne zadanie tej wspólnoty tworzonej przez studentów oraz rodziny akademickie. Wyraża jedność Kościoła i uczelni, a jej celem jest dostosowanie form duszpasterskich do potrzeb środowiska akademickiego. W tym duchu mówi ks. inf. Ireneusz Skubiś: - Patronem kościoła akademickiego i duszpasterstwa akademickiego w Częstochowie jest wspaniały także na dzisiejsze czasy św. Ireneusz - Biskup, Męczennik. Ten biskup, mój patron, głosił wspaniałą teologię, dziś nadal możemy szczycić się nią. Jestem bardzo związany wewnętrznie z kościołem pw. św. Ireneusza, czego wyrazem jest tabernakulum, które podarowałem dla tej świątyni. Jestem rad, że ośrodek funkcjonuje dzięki zaangażowaniu „Niedzieli” i jest znakiem mojego umiłowania młodzieży akademickiej, miasta Częstochowy i wszystkiego, co jest ważne dla polskiej kultury.

Historia

Personalną parafię akademicką erygował abp Stanisław Nowak 25 marca 2004 r. Proboszczem ustanowił dotychczasowego duszpasterza akademickiego ks. Andrzeja Przybylskiego. Przed trudnym zadaniem stanął pierwszy proboszcz akademicki i znalazł wsparcie w osobie ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który przez 16 lat pełnił funkcję duszpasterza akademickiego. Starania Księdza Infułata doprowadziły do zakupu placu i domu przy ul. Kilińskiego w Częstochowie. Prace rozpoczęły się już w czerwcu tego roku. Pierwszym pomieszczeniem oddanym do użytku była kaplica Najświętszego Sakramentu. Budowa kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza Biskupa i Męczennika rozpoczęła się 29 sierpnia 2006 r., a jeszcze w tym samym roku 19 grudnia abp Stanisław Nowak poświęcił kamień węgielny i wmurował go w mury wznoszonej świątyni. Redakcja na miarę możliwości wspierała tę inicjatywę, m.in. cegła potrzebna do budowy była działaniem „Niedzieli”. Budowa trwała 1 rok, a konsekracja miała miejsce w październiku 2011 r. Obecnie kościół wraz z ośrodkiem duszpasterskim tworzą nowoczesne centrum akademickie i znajdują się w centrum miasteczka akademickiego. Pierwsza w Polsce parafia akademicka zaistniała dzięki wsparciu i życzliwości wielu osób prywatnych i firm. Wśród osób, które na różne sposoby przyczyniły się do tworzenia ośrodka, należy wymienić abp. Stanisława Nowaka, ks. inf. Ireneusza Skubisia i mgr. inż. Włodzimierza Chwalbę, autora koncepcji kompleksu, i oczywiście ks. Andrzeja Przybylskiego. Ksiądz Infułat stał się mecenasem świątyni, rozumie bowiem znaczenie inwestowania w studentów oraz służy im moralnie, duchowo i materialnie. Potwierdza to pierwszy proboszcz akademicki, który mawiał: Bez działań ks. inf. Skubisia nie byłoby tego ośrodka.

Reklama

Współczesność

Proboszcz ks. Marek Bator przypomina słowa Jana Pawła II, który mówił, że najlepszymi świadkami dla młodych są młodzi. Dlatego w parafii akademickiej młodzi są ewangelizatorami młodych. Ta wspólnota daje szansę poznawania zasad wiary i życia Słowem Bożym oraz przeżycia wspaniałej przygody z Bogiem podczas studiów. Stąd wśród propozycji są m.in. spotkania modlitewne, formacyjne, warsztaty, kursy np. tańca, lektoraty języków włoskiego i angielskiego oraz wyjazdy. Działają diakonie liturgiczna i muzyczna, Odnowa w Duchu Świętym, Maryjny Wolontariat Młodych, Katolicki Związek Akademicki Emaus, Fundacja Akademicka NA PROGU, Wspólnota Rodzin Emaus. Spotkania mają miejsce przed Mszą św. o godz. 19 albo po niej. W parafii posługuje również ks. Jacek Szczecina, duszpasterz akademicki, wikariusz.

Tydzień w parafii personalnej

W przededniu nowego roku akademickiego warto poznać propozycje na kolejny rok. Każdego dnia będą realizowane następujące projekty.
Poniedziałki: Dusza Duszpasterstwa Akademickiego
Te wieczory są poświęcone formacji młodych. Od 15 października po Mszy św. o godz. 19 przez 8 tygodni będzie prowadzone seminarium odnowy w wierze przez Marka i Danutę Kuźników jako nawiązanie do Roku Wiary.
Wtorki: W duchu jedności
To czas jedności ze wspólnotami, studenci bowiem są członkami różnych wspólnot. Stąd wtorkowe wieczory podejmują tematykę ruchów, takich jak: 1. wtorek miesiąca: Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, 2. wtorek miesiąca: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, 3. wtorek miesiąca: Częstochowski Klub Frondy, 4. wtorek miesiąca: Katolicki Związek Akademicki
Środy: Ewangelizacja młodych, dialogi, dzielenie się, świadectwa
W tym miejscu trzeba wspomnieć o Wspólnocie Rodzin Emaus (34 rodziny) planującej program ewangelizacyjny. O tej inicjatywie z radością mówi ks. Marek Bator: - Chcemy powiedzieć, że Kościół jest piękny. Ksiądz ma sprawować z powagą i pietyzmem sakramenty, a my jesteśmy dynamiką Kościoła, dajemy Kościołowi radość, odpowiedzialność, budujemy relację na Chrystusie i potrzebujemy kapłana, który daje mam Pana przychodzącego w sakramentach. Wyrazem umiłowania Kościoła przez młodych są akcje ewangelizacyjne, troska o piękno liturgii oraz kościół materialny, który ciągle jest upiększany, działalność grup.
Czwartki: Modlitwy Taizé albo modlitwa tańcem (na przemian)
Wierni tej parafii uczestniczą w Europejskich Spotkaniach Młodych. W planach jest udział w kolejnym spotkaniu odbywającym się w Rzymie. Animatorzy ze Wspólnoty Rodzin Emaus prowadzą warsztaty, w których ukazują piękno duchowe tańca, jak to się działo za czasów Dawida.
Piątki: Dialogi Nikodemowe
Jest to ważny czas spotkania z Jezusem w cichej adoracji Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania ze spowiedzi i kierownictwa duchowego w godz. 17-19.
Soboty: Radość, miłość i odpoczynek
Tego dnia mają miejsce śluby, wyjazdy, kursy tańca.

2012-09-28 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Posiedzenie Rady Kapłańskiej

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Jak przygotować się do modlitwy?

2022-12-05 08:51

Karol Porwich/Niedziela

Wszelki wysiłek mający na uwadze doskonałość serca zmierza zawsze do tego, aby osiągnąć stan trwałej i nieprzerwanej modlitwy, oraz, na ile na to pozwala ludzka ułomność, aby zachować niezmącone skupienie umysłu i stałą czystość. W tym właśnie celu ochoczo i wytrwale ćwiczy swoje ciało i nie przestaje szukać okazji do skruchy serca. Istnieje przy tym wszystkim pewien wzajemny i nierozerwalny związek. Otóż, jeśli budowlę cnót wznosi się po to, aby dojść do doskonałej modlitwy, to bez tego zwieńczenia (modlitwy), które mocno wiąże je wszystkie ze sobą, nie będą one nigdy dostatecznie silne i trwałe.

Więcej ...

Zrozumieć siebie

2022-12-05 16:40

Klaudia Piechowiak

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Jak przygotować się do modlitwy?

Wiara

Jak przygotować się do modlitwy?

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Kościół

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”