Reklama

Pielgrzymować - to iść drogą modlitwy (cz. 3)

Niedziela legnicka 39/2012

Grupa rowerowa

PIOTR NOWOSIELSKI

Grupa rowerowa

Grupa VIII

Grupa 8, której patronką jest św. s. Faustyna Kowalska, łączy w sobie dekanaty Jawor oraz Prochowice. Jest to najmłodsza z pielgrzymkowych grup, powstała rok temu ze względu na liczną grupę pielgrzymów z Legnicy i sąsiednich miast. Tegorocznym przewodnikiem „ósemki” był ks. Daniel Zając, wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela w Prochowicach. Liczba pielgrzymów przekroczyła 80, z których najstarsza była Józefa Parat, lat 76, zaś najmłodsza Aleksandra Dyja, lat 13.
Pielgrzymi pragną podziękować osobom, które szczególnie przyczyniły się do stworzenia wspaniałej i niepowtarzalnej atmosfery, towarzyszącej im bez przerwy przez 10 dni pielgrzymowania. Za anielski śpiew dziękują: Klaudii Dublańskiej, Paulinie Rajczakowskiej, Karolinie Słowik, Agnieszce Mężyk, Katarzynie Koszeli, Monice Łyszczyk, Karolinie Duda oraz: Wojciechowi Obidowskiemu, Bartoszowi Mazurowi oraz Michałowi Woźniakowi. Elżbiecie Duda serdeczne podziękowania za pobożne prowadzenie Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Wyrazy wdzięczności dla kierownika chóru pielgrzymkowego Macieja Karwackiego. Pragną też wyróżnić Izabelę Hawro za sumienną służbę medyczną i pogodę ducha, którą wprowadzała do wspólnoty. Podziękowania kierują także ku braciom porządkowym (Łukasz „Blacha” Błaszczak, Kamil „Baton” Szpilewski), którzy bezpiecznie doprowadzili grupę na Jasną Górę. Dziękuję państwu Stawarskim - Wiesiowi i Joli, za nieopisaną pomoc w momentach zmęczenia jak i ich nieustanną pogodę ducha.
Dziękując Bogu za drugie już wspólne pielgrzymowanie grupa jaworsko-prochowicka cieszą się także z wygranej w pielgrzymkowych mistrzostwach piłkarskich i zdobyciu pucharu przewodnika PPL.

Służby Pielgrzymkowe

Słowa podziękowań popłynęły przy wejściu na Jasna Górę szczególnie pod adresem tych wszystkich, którzy należeli do różnych służb, dzięki którym pielgrzymi mogli bezpiecznie wędrować na Jasną Górę. Za tą organizację i koordynację służb, główny przewodnik składał podziękowanie na ręce kierownika pielgrzymki ks. Adama Szpotańskiego oraz imiennie poszczególnym osobom odpowiedzialnym za: służby porządkowe, informację, zaopatrzenie w jedzenie i picie, służby kwatermistrzowskie, liturgiczną, logistyczną, sanepidu, policji, obsadzie karetki pogotowia ratunkowego z lekarzami i ratownikami, radiotechnikę, czy toalety. Szczególnie ks. Mariusz Majewski dziękował służbom medycznym, dzięki którym, kilka dni przed wejściem na Jasną Górę uratowano życie jednej z osób, która doznała zawału serca.
Wszyscy członkowie służb wraz Biskupem legnickim na czele weszli do kaplicy Obrazu Jasnogórskiego, składając na ołtarzu Medal Jubileuszowy Pielgrzymki Legnickiej, przygotowany z okazji XX-lecia Pielgrzymki. Medal ten wręczany był na trasie różnym osobom związanym z przygotowaniem i przebiegiem pielgrzymki oraz długoletnim pątnikom. W tym gronie znalazły się także media katolickie naszej diecezji, w tym także nasza Redakcja, za co gorąco dziękujemy.
Podziękowania popłynęły też pod adresem ojca duchownego pielgrzymki, ks. Krzysztofa Wiśniewskiego, który pytany o swoją funkcję i rolę na Pielgrzymce odpowiadał tak: „Na pielgrzymce było 26 księży i każdy z nich pełnił funkcje spowiednika, doradcy duchowego, także siostry zakonne które szły z nami, mówiły że ludzie zwracali się do nich z różnymi zapytaniami dotyczącymi życia duchowego, problemów wiary, teologii itp. Okazuje się więc, że ludzie spontanicznie mają zaufanie do nas, którzy nosimy ten specyficzny strój, przypominający o oddaniu się Panu Jezusowi. Natomiast moja funkcja jako ojca duchownego pielgrzymki polegała na nadawaniu takiego ogólnego tonu, tworzenia atmosfery wokół głównego tematu pielgrzymki, żeby zwracać uwagę na całość doświadczenia pielgrzymów, zwłaszcza na te momenty wspólne, którymi są nabożeństwa pozwalające nam się bardziej zintegrować jako pielgrzymujący Kościół legnicki. Do mnie należało też prowadzenie - nazwijmy je - przeżyciowych nabożeństw, takich jak: przygotowanie i poprowadzenie wieczoru wigilijnego, opłatkowego, nabożeństwo adoracji krzyża, jutrzni z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, czy też nabożeństwo przebłagalno-dziękczynne na Górce Przeprośnej. To także czuwanie nad „duchem pielgrzymkowym”, czyli dbanie o to, aby to wszystko, nie przeradzało się w jakąś wycieczkę czy rajd. Zachęcamy też pielgrzymów, aby tym, czego doświadczyli, jako obfitości Bożej łaski, zechcieli też dzielić się po powrocie z innymi, szczególnie tymi, którzy w dniach pielgrzymowania towarzyszyli nam swoją pamięcią i wspierali modlitwą.

Grupa rowerowa

Na Jasnej Górze dołączyła do pielgrzymów pieszych pielgrzymkowa grupa rowerowa. Grupę tworzyły 32 osoby z różnych miejscowości diecezji. Marek Śledź, przewodnik grupy rowerowej, stwierdził, że tegoroczna wyprawa, była trochę inna niż poprzednie, między innymi przez obecność w grupie Ojca Franciszkanina, a także diakona. Stworzono też uczestnikom możliwość głębszego poznawania odwiedzanych miejsc, chociażby w formie organizowanego quizu. Nie brakowało także czasu na wspólną modlitwę, a także na momenty ciszy.
Wszystkim uczestnikom należą się wielkie słowa podziękowań za podjęty przez nich trud, za wytrwałość i modlitwę nie tylko za siebie, ale także za innych. Wydaje się, że ten trud niebo nagradzało pielgrzymom już na trasie wędrówki, chociażby przez wielką dobroć i gościnność okazywaną przez mieszkańców poszczególnych miejscowości. Niech dzielenie się radością pielgrzymowania zaowocuje w przyszłym roku obecnością kolejnych, nowych pielgrzymów.

2012-09-28 12:31

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Zrozumieć siebie

2022-12-05 16:40

Klaudia Piechowiak

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Jak przygotować się do modlitwy?

Wiara

Jak przygotować się do modlitwy?

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Kościół

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”