Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W gronie laureatów „Mater Verbi”

Tradycją pielgrzymek „Niedzieli” na Jasną Górę jest przyznawanie medali „Mater Verbi”. Pierwszy raz zostały przyznane przez redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia w 1998 r.

Na tegorocznej liście laureatów znalazły się osoby związane z diecezją sosnowiecką. Tym razem na zaszczytne miano zasłużyli duchowni: kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. kan. dr Mariusz Karaś, proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu, ks. Jan Wieczorek oraz proboszcz parafii Matki Bożej Szkaplerznej, ks. Grzegorz Gołuszka.
Ksiądz Kanclerz często obecny jest na łamach „Niedzieli Sosnowieckiej”. Proszony przez redaktorów edycji o wypowiedzi na tematy związane z życiem diecezji, chętnie ich udziela, ubogacając cotygodniowy materiał dziennikarski. Niezwykle ceni to katolickie pismo, m.in. dlatego, że przekazuje prawdę, nie zakłamuje rzeczywistości. Medal „Mater Verbi” to wyraz uznania i wdzięczności redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. inf. Ireneusza Skubisia za zaangażowanie i ewangelizację przez media oraz serdeczność dla „Niedzieli”.
Ks. Jan Wieczorek, gdy tylko dowiedział się o przyznaniu wyróżnienia, natychmiast wykonał telefon do działu redakcyjnego kolportażu z prośbą o 100-pocentowy wzrost nakładu pisma do jaroszowieckiej parafii. „To wyróżnienie jest też dla mnie i moich parafian ogromnym wyzwaniem i zadaniem, aby pracować nad wzrostem czytelnictwa «Niedzieli», by była obecna w każdej rodzinie. Mieszkańcy Jaroszowca chętnie korzystają z naszego tygodnika, a już jak ciepłe bułeczki rozchodzi się on, gdy w wydaniu lokalnym są wieści z najbliższej okolicy” - zaznacza proboszcz jaroszowieckiej wspólnoty. „Gdy natomiast tekst jest o nas, wtedy blisko 100 sztuk rozchodzi się w mig. To cieszy! A gdy o nas nie piszą, to podczas kazania lub w ogłoszeniach parafialnych sygnalizuję początek ciekawego, wybranego przeze mnie tekstu, który opatruję słowami: resztę doczytacie w «Niedzieli». I to działa” - cieszy się ks. Jan.
Z kolei ks. Grzegorz Gołuszka, jako nowy proboszcz strzemieszyckiej wspólnoty, postanowił wykorzystać pierwszy materiał, który pojawił się w lokalnym wydaniu „Niedzieli” w 2010 r. W parafii do tej pory „Niedziela” nie była prenumerowana. Na okoliczność artykułu zamówił 100 sztuk nie bardzo wierząc, że się sprzeda, skoro ludzie nie znają pisma. I poszło! Co więcej, od tej pory nie ma niedzieli bez „Niedzieli”. Każdego tygodnia udaje się rozprowadzić ok. 15 egzemplarzy pisma. To maleńka parafia, więc można mówić o sukcesie. „Oczywiście, podobnie jak w wielu innych wspólnotach, gdy jest materiał o nas, to wówczas na wsi zbiera się pospolite ruszenie, każdy chce mieć gazetę, zamawiam wtedy dużo więcej, żeby nikomu nie brakło. A z nagrody ogromnie się cieszę, to dla mnie i wiernych zaszczyt i wyróżnienie oraz związana z nimi jeszcze większa mobilizacja do rozpowszechniania naszej «Niedzieli»” - podkreśla ks. Grzegorz.

2012-09-28 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa i obrazek z wizerunkiem św. Józefa w najnowszej „Niedzieli”

Obrazek z wizerunkiem św. Józefa i z codzienną modlitwą papieża Franciszka został dołączony do 11. numeru Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, z datą 14 marca.

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

Sport

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

Jak przygotować się do modlitwy?

Wiara

Jak przygotować się do modlitwy?

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”