Reklama

W diecezjach

Kalisz: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie sesji formatorów seminaryjnych

Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Wprowadzenie i ewaluacja etapu propedeutycznego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii Prymas Polski podkreślał, że na progu Wielkiego Postu i kolejnego spotkania formacyjnego, Bóg daje słowo przypominające o fundamentach naszego życia, które papież Franciszek nazwał wprost opisem rzeczywistości ludzkiego doświadczenia.

- Jak mówi nam sam papież - ową podstawową rzeczywistością ludzkiego doświadczenia, jest nie tylko prawda o ludzkiej wolności, a więc o tym, że człowiek jest wolny, czyli zdolny do wyboru dobra lub zła, ale także prawda o tym - jak wskazuje nam jeszcze papież Franciszek - że Bóg nie pozostawia nas samych; uczy nas, napomina - zaznaczył Prymas Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wskazał, że podstawowym doświadczeniem człowieka jest zarówno prawda o ludzkiej wolności, jak i prawda o samym Bogu. - W tym roku papieskie orędzie na Wielki Post przypomina nam, że Bóg wychowuje swój lud, aby wyszedł ze swoich zniewoleń i doświadczył przejścia ze śmierci do życia. On to jak oblubieniec ponownie przyciąga nas do siebie i szepcze do naszych serc słowa miłości (…) I jest to rzeczywiście mocne wezwanie do wolności (…) Bóg nie chce przecież poddanych, lecz synów (…) objawia więc nam siłę miłości, z jaką wychowuje swój lud, z jaką go rzeczywiście kocha - przytoczył fragment orędzia papieża Franciszka.

Odwołując się do Ewangelii podkreślił, że Pan Jezus wzywa do tego, aby iść za Nim, zapierając się samego siebie, biorąc swój krzyż i naśladując Go, przede wszystkim poprzez oddanie swego życia, dosłownie tracąc je - tak jak On to zrobił - dla drugich.

Nawiązał też do słów papieża Franciszka wypowiedzianych w minionym tygodniu podczas Kongresu w Rzymie z odpowiedzialnymi za stałą formację kapłańską. - Papież Franciszek powiedział nam, żebyśmy zawsze pamiętali, że w centrum życia chrześcijańskiego znajduje się dar przyjaźni z Panem, który wyzwala nas ze smutku indywidualizmu i groźby życia bez sensu, bez miłości i bez nadziei. Radość Ewangelii, dobra nowina, która nam towarzyszy - tłumaczył dalej papież - jest bowiem właśnie taka: jesteśmy miłowani przez Boga z czułością i miłosierdziem. I jesteśmy wezwani do działania, ażeby to radosne przesłanie wybrzmiało w świecie, świadcząc o nim naszym życiem, tak aby wszyscy mogli odkryć piękno zbawczej miłości Boga objawionej w Jezusie Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym i pójść za Nim - cytował przewodniczący Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Akcentował, że świadectwo życia kapłana ma wpływ na owoce pracy w ramach etapu propedeutycznego. - Nie chodzi więc o słowa i same zachęty. Chodzi o świadectwo życia, które nie tylko widzi sens w stracie swego dla Jezusa, ale - jak ktoś trafnie ujął - żeby w nas była taka decyzja, jaka jest w Nim: że ja tak muszę. To znaczy, że ja nie mogę żyć inaczej, jak tylko idąc za Panem w wyborze przemiany świata przez miłość - przez taką miłość, w której nie cofnę się przed ofiarą, nie ucieknę przed kosztem. To musi być mój wybór. To musi być mój wybór takiej miłości. Prośmy więc dziś dla nas wszystkich, aby Pan dawał nam siłę i wciąż odnawiał w nas taką właśnie decyzję - mówił abp Wojciech Polak.

Jutro Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczyć będzie biskup kaliski Damian Bryl, członek Komisji Duchowieństwa KEP

Zajęcia poprowadzą m.in.: ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów WSD Diecezjalnych i Zakonnych, ks. Tomasz Trzaskawka, konsultor Komisji Duchowieństwa KEP, ks. Marek Jarosz, wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów WSD Diecezjalnych i Zakonnych, ks. Robert Zieliński, prorektor okresu propedeutycznego Gdańskiego Seminarium Duchownego, ks. Tomasz Metalica, prefekt międzydiecezjalnego ośrodka propedeutycznego w Świdnicy, ks. Radosław Suchorab, rektor WSD w Koszalinie, ks. Dariusz Kuliński, prefekt roku propedeutycznego w Kaliszu.

Reklama

Sesja zakończy się w sobotę, 17 lutego Mszą św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka.

Od 1 października 2021 r. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu kandydaci do kapłaństwa z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej oraz diecezji kaliskiej i diecezji bydgoskiej odbywają tzw. okres propedeutyczny. Stosowne decyzje, po zasięgnięciu opinii Kongregacji ds. Duchowieństwa, podjęli: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i biskup kaliski Damian Bryl. Wybór seminarium w Kaliszu podyktowany jest faktem, że od 2020 r. alumni diecezji kaliskiej studiują w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-15 18:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: przedstawiciele świata pracy modlili się u św. Józefa

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków uczestniczyły dziś w dorocznej modlitwie świata pracy w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. - Każdy pracownik to ręka Chrystusa, która kontynuuje dzieło stworzenia i czyni dobro - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników i pracodawców. Tegoroczna, 31 już pielgrzymka świata pracy, odbyła się pod hasłem „Św. Józefie uproś nam łaskę miłości, zgody i pokoju”.

Więcej ...

Rada Stała KEP: odpowiedź na list osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele

2024-06-12 13:32

Karol Porwich/Niedziela

13 maja Rada Stała KEP otrzymała od grupy 46 osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele list otwarty odnoszący się do zarzutów stawianych abp. Tadeuszowi Wojdzie i zawierający osiem ważnych dla nich postulatów. Dziś biskupi odpisali, zapraszając delegację Osób Skrzywdzonych na listopadowe spotkanie episkopatu na Jasnej Górze oraz odnosząc się do innych postulatów. Publikujemy list Rady Stałej KEP:

Więcej ...

Poznaliśmy Edmunda. Świadectwa

2024-06-12 21:41
Pomnik bł. Edmunda Bojanowskiego na Ostrowie Tumskim

S. M. Laureta Turek

Pomnik bł. Edmunda Bojanowskiego na Ostrowie Tumskim

13 czerwca obchodzimy 25. rocznicę beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego. Był on związany również z Wrocławiem, gdzie studiował na Uniwersytecie Wrocławskim a przez cztery lata mieszkał na Ostrowie Tumskim pod numerem 9.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Ekstraklasa piłkarska - nie żyje trener Orest Lenczyk

Sport

Ekstraklasa piłkarska - nie żyje trener Orest Lenczyk

Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne –...

Wiara

Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne –...

Czy w piątek 7 czerwca katolików obowiązuje...

Wiara

Czy w piątek 7 czerwca katolików obowiązuje...

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Kościół

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Warszawa: Msza św. w intencji zmarłego szer. Mateusza...

Kościół

Warszawa: Msza św. w intencji zmarłego szer. Mateusza...