Reklama

Głos z Torunia

Maryjo, bądź z nami w każdy czas

Niedziela toruńska 40/2012

Procesja z figurą Matki Bożej Rywaldzkiej

Aleksandra Wojdyło

Procesja z figurą Matki Bożej Rywaldzkiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miłość i pobożność przyprowadziły rzesze pielgrzymów do sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej, aby świętować 40. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Rywałdzkiej, Pocieszycielki Strapionych. W bieżącym roku stróże rywałdzkiego sanktuarium bracia kapucyni zaprosili czcicieli Matki Bożej do uczestnictwa w 9-miesięcznych modlitewnych przygotowaniach do uroczystości 40. rocznicy tego wydarzenia. Każdego 3. dnia miesiąca (od stycznia do września) odprawiane były Msze św. z homilią i modlitwami nowennowymi. Poprzedzono je śpiewem Godzinek o Matce Bożej Rywałdzkiej.
Uroczystości odpustowo-rocznicowe rozpoczęły się w piątek 7 września Mszą św. dla chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Sobota była dniem przybywania pieszych pielgrzymek. Msza św. zgromadziła przybywającą licznie młodzież m.in. z Grudziądza, Łasina, Świecia nad Osą, Książek, Chełmży, Bobrowa i Jabłonowa. Wieczornej Eucharystii przewodniczył bp Józef Szamocki. Następnie polecano się Maryi w modlitwie Apelu Jasnogórskiego i nabożeństwie różańcowym. Trzeci dzień uroczystości rozpoczął się śpiewem Godzinek do Matki Bożej Rywałdzkiej. Sumie przewodniczył bp Andrzej Suski. Koncelebrowali kapłani z dekanatu radzyńskiego oraz z sąsiednich dekanatów. Obecni byli również bracia kapucyni z prowincji warszawskiej, siostry zakonne, władze samorządowe: wojewódzkie, powiatowe i gminne oraz liczni pielgrzymi.
„Matka Boża objęła swym matczynym spojrzeniem kard. Wyszyńskiego. W tę 40. rocznicę pragniemy za prymasem Wyszyńskim oddać się Maryi w macierzyńską niewolę miłości. W czasie nawiedzenia kopii Obrazu Jasnogórskiego chcemy prosić, aby Maryja prowadziła nas drogą wiary” - mówił w powitaniu o. Andrzej Makowski OFM Cap, gwardian klasztoru i kustosz sanktuarium.
Na rozpoczęcie Mszy św. Biskup Andrzej zachęcił pielgrzymów do wspólnej modlitwy słowami: „Z najlepszymi uczuciami czci i miłości serdecznej przychodzimy do Matki w Jej urodzinowe święto, aby dziękować za łaski otrzymywane przez Jej pośrednictwo, za to historyczne wydarzenie sprzed 40 lat. Maryja jest Królową, bo jest Matką Chrystusa Króla, a Jej królowanie jest też królowaniem służby. Zgromadzeni wokół Maryi i razem z Nią trwajmy jednomyślnie na modlitwie”.
Homilię wygłosił o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap. Przypomniał fakty sprzed 40 lat, które doprowadziły do koronacji figury. Odczytał historyczny akt zawierzenia diecezji Matce Bożej Rywałdzkiej oraz akt przysięgi ojców kapucynów. Zacytował obszerny fragment kazania prymasa Wyszyńskiego, którego przesłanie nie straciło na aktualności. Dotyczyło roli rodziny i jej miejsca w Kościele i Ojczyźnie. O. Gabriel mówił o problemach polskiej rodziny, do których zaliczył m.in.: zmniejszającą się liczebność, lekceważenie sakramentu małżeństwa, aborcję, związki partnerskie. „Nie wolno wprowadzać rozwiązań prawnych, które podważają tradycyjne rozumienie natury ludzkiej, rodziny, wychowania czy relacji społecznych” - apelował i podkreślił, że dzięki kard. Wyszyńskiemu poszerza się w Rywałdzie maryjna ewangelizacja.
Podczas Eucharystii dziękowano Bogu za plony, a Ksiądz Biskup poświęcił wieńce i dary dożynkowe. W akcie zawierzenia Matce Bożej Rywałdzkiej pod szczególną opiekę oddano sprawy ziemi grudziądzkiej. Opiece Maryi polecono sprawujących władzę, rodziny, młodzież, dzieci, nauczycieli, wychowawców, cierpiących, chorych, samotnych, bezrobotnych, rolników i robotników oraz pracodawców. „Bądź przy nas, aby nasze działanie było zawsze zgodne z wolą Bożą i podejmowane dla wspólnego dobra naszej ukochanej ziemi grudziądzkiej i całej Ojczyzny” - proszono w akcie zawierzenia.

Rys historyczny

Początki kultu Matki Bożej w Rywałdzie sięgają średniowiecza, kiedy figura (pochodząca z krzyżackiego zamku radzyńskiego) trafiła do pobliskiego kościoła w Rywałdzie. W ciągu kolejnych wieków do sanktuarium przybywali pielgrzymi, aby zawierzyć Maryi wiele spraw. 30 maja 1971 r. ówczesny biskup chełmiński Kazimierz Kowalski wraz z prowincją kapucyńską otrzymał bullę kapituły watykańskiej, która w imieniu Pawła VI pisała o kulcie figury Matki Bożej Rywałdzkiej i decyzji o „ozdobieniu Jej skroni złotą koroną”. Rozpoczęły się więc przygotowania do tego wydarzenia. Termin został wyznaczony na 3 września 1972 r. Aktu nałożenia koron dokonał sługa Boży kard. Stefan Wyszyński w asyście biskupa chełmińskiego Bernarda Czaplińskiego i generała zakonu kapucynów o. Paschalisa Rywalskiego. Na tę uroczystość przybyli: 21 biskupów, kapłani, zakonnicy i ponad 30 tys. wiernych. „Brałem w tej uroczystości udział z motywem wdzięczności, gdyż doznałem wiele opieki od Pani Rywałdzkiej w czasie 2-tygodniowego więzienia w waszym klasztorze. Z wielką wdzięcznością za tę opiekę koronowałem Ją - świadom, że miłującemu Bogu wszystko pomaga do dobrego” - pisał Ksiądz Kardynał do braci kapucynów 40 lat temu w „Zapiskach więziennych”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik TSUE: Polska ma obowiązek wpisania aktu małżeństwa osób tej samej płci do rejestru

2025-04-03 11:39

Adobe Stock

Ponieważ Polska nie posiada innych rozwiązań umożliwiających wykazanie stanu cywilnego, to ma obowiązek transkrypcji aktu małżeństwa osób tej samej płci do rejestru stanu cywilnego – uznał w czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Jean Richard de la Tour.

Więcej ...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Piękna i odpowiedzialna posługa

2025-04-03 23:32
Pielgrzymka szafarzy do Dębowca

s. Iwona Józefiak

Pielgrzymka szafarzy do Dębowca

W sobotę, 29 marca 2025 r., szafarze nadzwyczajni Komunii świętej posługujący w diecezji przeżywali swój wielkopostny dzień skupienia. Wydarzenie odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu k. Jasła, które jest także Kościołem Jubileuszowym w roku 2025.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

Wiadomości

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Kościół

Oświadczenie RTCK w związku z projektem realizowanym przy...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!