Reklama

Niedziela 47/2017

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

To początek, a nie koniec

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Bierzmowanie, czyli sakrament inicjacji chrześcijańskiej, wkrótce znajdzie się w centrum uwagi podejmowanych w Polsce działań ewangelizacyjnych. Wynika to z hasła rozpoczynającego się 3 grudnia roku duszpasterskiego 2017/18, które brzmi: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” (por. Dz 2, 38).

drogowskazy
3

Respektujmy głos Boga

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Jednym z ważniejszych wykładów wygłoszonych podczas I Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi” był ten przedstawiony 23 października br. w Senacie RP na V sesji obrad, której przyświecało hasło: „Polonia antemurale christianitatis”.

z Watykanu
4

Z Watykanu

dookoła świata
5

Dookoła świata

dookoła Polski
6-7

Dookoła Polski

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

Bezdomni mają dom

Beata Pieczykura

9

Oświadczenie Rady Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę

IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji
10-11

Jak przyjąć znamię daru Ducha Świętego?

Z abp. Grzegorzem Rysiem rozmawia ks. Marek Łuczak

O przygotowaniu młodzieży do przyjęcia sakramentu bierzmowania i wyzwaniach stojących przed duszpasterstwem z abp. Grzegorzem Rysiem rozmawia ks. Marek Łuczak

„Europa Christi"
12-15

Zagubiona Europa

Kard. Robert Sarah

Wykład wygłoszony 22 października 2017 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podczas I Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi”, który w dniach 19-23 października 2017 r. odbywał się w Częstochowie, Łodzi i Warszawie

na szpaltach, w eterze i w sieci
16-17

Media Drogą...

Z abp. Wacławem Depo – przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Anna Wyszyńska

Nasze spotkanie miało być również pewnym przygotowaniem do przyszłego Synodu Biskupów na temat młodzieży, czyli rozpoznawania przez nią tajemnicy wiary i tajemnicy własnych zadań wobec świata.

jedyny taki kanał tv w Europie
19-20

Telewizja nie z tego świata

Z ks. Adamem Pradelą i Adamem Grabolusem, założycielami Opoka.tv, rozmawia Kuba Wajdzik

O nietypowej ewangelizacji, sposobach docierania do młodych i o promocji muzyki chrześcijańskiej z ks. Adamem Pradelą i Adamem Grabolusem, założycielami Opoka.tv, rozmawia Kuba Wajdzik

Familijna telewizja muzyczna

Adam Grabolus

Gdyby ktoś powiedział mi parę lat temu, że w Michałkowicach będzie ogólnopolska telewizja – nie uwierzyłbym

temat numeru: I Światowy Dzień Ubogich
21-23

Biedni nie są problemem

mak/pp/rv

Pod hasłem: „Nie miłujmy słowem, ale czynem” w tym roku w niedzielę poprzedzającą uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 19 listopada, po raz pierwszy będzie obchodzony Światowy Dzień Ubogich. Papież ustanowił go na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia

Miłujmy nie słowem, ale czynem

Katarzyna Woynarowska

Mimo że walka z ubóstwem idzie nam dobrze jak nigdy dotąd, to nadal końca z końcem nie może związać ok. 6 proc. Polaków

kapucyński duch prostoty
24-25

Franciszek przygarnia wszystkich

Katarzyna Dobrowolska

Minęło dwadzieścia lat, odkąd bracia kapucyni zamieszkali w Kielcach.

wspomnienie
26

Uczeń Słowa, Mistrz Słowa i Nauczyciel Słowa

Katarzyna Dobrowolska

16 listopada 2017 r. mija 5. rocznica śmierci ks. prof. dr. hab. Józefa Kudasiewicza (1926 – 2012), pochodzącego z ziemi świętokrzyskiej (Kije) znakomitego biblisty, protonotariusza apostolskiego, związanego z Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II

prezentacje
28

Daj się przygarnąć Matce Róży

Magdalena SCM

Co jest takiego niezwykłego w tej kobiecie, że po 80 latach, które minęły od jej śmierci, wciąż o niej pamiętamy? Dlaczego tak bardzo nam – małym siostrom – zależy na tym, aby jak najwięcej ludzi ją poznało?

2. tryptyk o pięknie
29

Okulary duszy

Ks. Krzysztof Pawlina

Są ludzie, którym do życia nie wystarcza tylko chleb. Szukają czegoś więcej: zachwytu, piękna, poruszeń duszy. Czy nie jesteś głodny czegoś więcej niż chleba?

Nowenna Pompejańska
30

Kto szerzy różaniec, nie zginie!

Agnieszka Woś

W tych trudnych czasach wiele osób odkrywa Różaniec jako narzędzie wyjednania łaski Bożej. Niektórzy, powodowani dramatycznymi okolicznościami, podejmują decyzję o odmawianiu szczególnej modlitwy – nowenny pompejańskiej.

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Kard. Robert Sarah powiedział:

Bóg w krzywym zwierciadle

Ks. Mariusz Rosik

Zaczęło się od niemieckiego ginekologa i teologa zarazem – Eberharda Schaetzinga. Pół wieku temu badacz doszedł do wniosku, że wiele chrześcijańskich par może mieć kłopoty ze współżyciem spowodowane... kościelnym dogmatyzmem. Dziś w podręcznikach do neurologii coraz częściej pojawia się jednostka o nazwie nerwica eklezjogenna. Przyczyną choroby jest fałszywy obraz Boga

liturgia tygodnia
32-33

Przypowieść o talentach

Skarb życia wiecznego

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Otrzymaliśmy od Boga talenty, które mamy pomnożyć i zwrócić Panu. Co jest tym talentem? W starożytności był to pieniądz w największym nominale. Wskazówką, że w Ewangelii nie chodzi ani o pieniądz, ani o talenty jako zdolności, jest zwrot: „przekazał im swój majątek”.

poradnik duszpasterski
34

Trudne pytania

„Kłamliwy wdzięk i marne jest piękno: chwalić należy niewiastę, co boi się Pana” (Prz 31, 30). Marysia: – Przeczytałam w Księdze Tobiasza: „W każdej chwili uwielbiaj Pana Boga i proś Go, aby drogi twoje były proste i aby doszły do skutku wszystkie twoje zamiary i pragnienia” (4, 19). Jak to się ma do wypełniania woli Bożej?

żerowanie na śmierci
35

Czy nie można by wyjść śmierci na spotkanie?

Agnieszka Bugała

To pytanie Edwarda Stachury, zapisał je w pamiętniku na trzy tygodnie przed tym, zanim wybrał ostateczne rozwiązanie. Szło za nim jak cień. Skradało się, podchodziło coraz bliżej... i wreszcie zwyciężyło – poeta odebrał sobie życie. „Czy nie można by wyjść śmierci na spotkanie?”

rozmawiamy o sądach
36-37

Na sprawiedliwy wyrok nie mogę liczyć

O standardach w Krajowej Radzie Sądownictwa i blokowaniu dobrej zmiany w wymiarze sprawiedliwości z posłem na Sejm RP Stanisławem Piotrowiczem rozmawia Wiesława Lewandowska

fakty i opinie
38

Nie ma św. Jana Pawła II bez krzyża

Czesław Ryszka, pisarz i publicysta senator RP w latach 2005-11 i od 2015 r.

Usuwając krzyż z życia Karola Wojtyły, nie mielibyśmy Jana Pawła II i nie mielibyśmy tych owoców, które on przyniósł Europie.

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
39

Chrześcijanie na cenzurowanym

pr

Matka jest nie do zastąpienia

pr

Głód w kraju leżącym na ropie

pr

Szanujcie niezbywalną godność!

pr

Zadowolony patriarcha

pr

Szokujący sondaż

pr

moim zdaniem
40-41

Zręcznie przygotowana samotność

Witold Gadowski, dziennikarz

Żyjemy w epoce, która stymuluje w nas powstawanie syndromu wyuczonej bezradności

wydarzenia
41

100. urodziny abp. Dąbrowskiego

Artur Stelmasiak

Konferencja naukowa pt. „Abp Bronisław Dąbrowski – emisariusz Prymasa Tysiąclecia, orionista, duszpasterz” odbyła się w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie z okazji 100. rocznicy urodzin wieloletniego sekretarza generalnego KEP.

Zmarł Francuz uzdrowiony za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

KAI

propozycje
42

Budujmy cywilizację życia

dar dla Aleppo
43

Nie chcemy dawać telewizorów i lodówek tam, gdzie potrzeba chleba

Krzysztof Kunert

Tytułowe słowa wypowiedział metropolita wrocławski abp Józef Kupny na zakończenie akcji „Dar dla Aleppo”. W ciągu kilku miesięcy na Dolnym Śląsku udało się zebrać ponad 1,1 mln zł na odbudowę Szpitala św. Ludwika w zniszczonym Aleppo.

felietony
44-45

Przywracać prawdę o Polsce

Alina Czerniakowska

Dzisiaj nam, żyjącym w Polsce, aż trudno uwierzyć, że ktoś na świecie może nie wiedzieć, kto rozpętał II wojnę światową, kiedy się zaczęła i gdzie oraz czyje były obozy koncentracyjne na ziemiach polskich, kto mordował, zabijał, a kto się bronił i ginął. Wydawałoby się, że takie podstawy historii XX wieku są na świecie znane.

Złota rybka

Zdzisław Skotnicki

Zapadła chłodna listopadowa noc. Pan Niedziela poprosił małżonkę, aby już poszła spać.

Kampucza jak Katalonia?

Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego www.piotrowski.org.pl

Parlament Europejski utrzymuje kontakty z niemal wszystkimi parlamentami poszczególnych krajów świata, ale także z organizacjami podobnymi do Unii Europejskiej.

rodzina - nasze uczucia i emocje
46-47

Smutek i depresja

Agnieszka Porzezińska

Chyba nikt z nas nie chce być smutny. Na dłuższą metę smutek odbiera siły, a wypełnianie z nim codziennych obowiązków staje się trudne ponad miarę

rodzina - poradnik
48

99.

Maria Paszyńska

W tym roku przypada ostatnia dwucyfrowa rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Za dwanaście miesięcy będziemy obchodzić okrągły jubileusz

Józef – po prostu przywódca

Jarosław Kumor

Nie mam wątpliwości, że jako mężczyzna mam być liderem. Najpierw dla siebie, potem dla bliskich. Jest coś niesamowitego w tym męskim przywództwie, co Pan Bóg wpisał w naszą – mężczyzn – tożsamość.

prezentacje
48-49

Niezbadana siła jednej nuty

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Litery, sylaby, słowa, zdania. Wiersze, strony, akapity powieści, rozdziały, tomy... Budowa dzieł literackich, zarówno tych pisanych prozą, jak i poezji, wydaje się każdemu mniej lub bardziej oczywista. Wszak każdy z nas, posługując się mniej lub bardziej wprawnie słowem mówionym, przelewa je na papier.

„Śląsk” inauguruje 65-lecie

akw

niedziela młodych
50-53

O was i z wami

Drodzy Młodzi, za chwilę zacznie się w Częstochowie IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem: „Bierzmowanie, matura czy inicjacja chrześcijańska”. Wybrzmi wiele dobrych słów, będzie poruszonych wiele istotnych kwestii, wiele będzie o Was i z Wami.

Święta Amerykanka

Beata Włoga

Co pewien czas chcemy Wam przybliżać postaci świętych i błogosławionych, którzy zostali patronami ŚDM w Panamie. W 39. numerze NM pisałam o św. José Sánchez del Río, dziś skupię się na św. Róży z Limy.

50 kształtów powołania

Zuza

Jaki kształt ma wasze powołanie? To pytanie, które zadaliśmy wam w 39. numerze „Niedzieli Młodych”. Bardzo dziękujemy za odzew. Postanowiliśmy nagrodzić wypowiedź Zuzy, którą poniżej publikujemy

Mam przed oczyma pewien obrazek. To ogromna biała chmura, a na jej miękkim grzbiecie siedzą malutkie dzieci. Każde z nich na swoich ramionach dźwiga plecak

Nie przegap

kultura
54

Do ciepłych krajów

Witold Dudziński

Vega nabiera

wd

Filmowi bracia

wd

Ratunku, Scooter!

jk

bliżej świata - Rosja
55

Sto lat i wystarczy

Wojciech Dudkiewicz

Rewolucja bolszewicka przestaje być mitem założycielskim Rosji Putina. Stają się nim „wielka wojna ojczyźniana” i zwycięstwo nad Niemcami

listy do „Niedzieli"
56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Prośba o pomoc

Chcą korespondować

różne
57

Kalendarium 19-25 XI 2017

Ewa Aszkiewicz

Notowanie 827

Sprawa Chrystusa

Jerzy Kania

58

Mannowiec

Jolanta Marszałek

Proste, ale bardzo dobre ciasto do herbatki na długie jesienne wieczory. Przepis pochodzi z książki „Z kuchni Siostry Arkadii”, wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Modlitewna pamięć o ofiarach

Ks. Piotr Bączek

Kilka tysięcy osób wzięło udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Birkenau w Brzezince.

Pamięć o wielkich kapłanach

Monika Jaworska

Najpierw był koncert ku pamięci św. Jana Pawła II, a później spotkanie z poezją księdza Jana Twardowskiego.

„Londzin” dla Antoniego Mleczki

Jarosław Jesionka

Ogrodnik z Wilamowic został laureatem tegorocznej Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. prał. Józefa Londzina.

Niedziela częstochowska

Co Kościół powinien dać ubogim?

Ks. Mariusz Frukacz

„Mamy nie miłować słowem, ale konkretnym czynem. Jeśli chcemy naśladować Chrystusa, to musimy czytać Ewangelię i żyć Ewangelią” – mówił bp Andrzej Przybylski.

„Lepsza cząstka” musi być jeszcze lepsza

Ks. Ireneusz Skubiś

Słowo „partia” bierze się od łacińskiego „pars”, czyli część. Partia jest to więc wyraz myślenia pewnej filozofii życiowej, pewnej części społeczeństwa. Mamy ugrupowania partyjne lewicowe, prawicowe, umiarkowane.

Będą wspierać radami

Ks. Mariusz Frukacz

Poprzez rady i sugestie mają wspierać księży proboszczów. W parafiach naszej archidiecezji, na polecenie abp. Wacława Depo, właśnie zostały wybrane nowe Parafialne Rady Duszpasterskie.

Niedziela podlaska

Rekolekcje Domowego Kościoła

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Od piątku do niedzieli (27-28 października) w Siemiatyczach trwały rekolekcje Domowego Kościoła, którym towarzyszyły słowa: „Czcigodny Sługa Boży Ojciec Franciszek Blachnicki – Sługa Niepokalanej”

Błogosławiona patronka dzieł drohiczyńskiego KSM

Mateusz Stefaniuk

18 listopada obchodzimy liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, młodej dziewczyny, która oddała swoje życie w obronie czystości.

Kultura muzyczna się rozwija

Edyta Hartman

Z ks. Wiesławem Niemyjskim, diecezjalnym duszpasterzem organistów, rozmawia Edyta Hartman.

Niedziela kielecka

Diecezja Kielecka ma nowego biskupa pomocniczego

Agnieszka Dziarmaga

Decyzją papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej został mianowany 8 listopada 2017 r. ks. Andrzej Kaleta.

Najlepsze dewizy Państwa

Agnieszka Dziarmaga

Diecezjalny Fundusz Stypendialny im. Biskupa Czesława Kaczmarka to stosunkowo młoda, zaledwie dwuletnia, forma pomocy dla uczniów – w tym roku pod koniec października 27 uczniów szkół ponadgimnazjalnych otrzymało stypendia, które wręczył im ks. biskup Marian Florczyk.

O dwie mile od Krakowa

Władysław Burzawa

Prawdopodobnie niewielu mieszkańców diecezji kieleckiej zdaje sobie sprawę, jak daleko sięgają południowe granice naszej diecezji.

Niedziela małopolska

Dowód i owoc w jednym

Maria Fortuna-Sudor

Książka, którą oddajemy w Państwa ręce, jest częścią większego projektu „Młodość – projekt życia”. Opisuje ludzkie doświadczenie relacji i wspólnoty.

Podziękował Polakom

Magdalena Miła

W parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach 9 listopada odbył się odpust ku czci św. Karola Boromeusza.

Ważny punkt odniesienia

Maria Fortuna-Sudor

To są dni poświęcone staraniom, aby myśl Jana Pawła II upowszechniać, aby ona była coraz większą inspiracją dla jak najszerszego kręgu ludzi – mówił podczas konferencji inicjującej obchody XII Dni Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Misztal, prorektor UPJPII, przewodniczący komitetu organizacyjnego

Niedziela lubelska

W trosce o piękno świątyni

Urszula Buglewicz

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Gorzkowie obchodziła 370. rocznicę poświęcenia świątyni.

Jesteśmy blisko Źródła

Grzegorz Jacek Pelica

W Lublinie odbył się Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin miasto zgody religijnej (1317 – 2017)”.

Dom Boży wśród ludzkich domów

Urszula Buglewicz

W miejscowości, która ma za sobą aż 7 wieków historii, trudno o nowe wydarzenie, które porusza serca mieszkańców i wpisuje się złotymi zgłoskami w dzieje.

Niedziela legnicka

Święci, czyli superbohaterowie

Zofia Laszkiewicz

Pod takim hasłem po raz piąty w Szkole Podstawowej w Wągrodnie (parafia w Rosochatej), z inicjatywy Eucharystycznego Ruchu Młodych, pod koniec października odbył się Szkolny Dzień Świętych.

Orzeł zaprosił na bal

AJ

W Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” w Bolesławcu odbył się 30 października Bal Świętych dla dzieci ze szkól podstawowych i młodszych.

Niedziela łódzka

To zwycięzcy!

Anna Skopińska

Młodzi, popatrzcie na nich: to są zwycięcy! To nie są pokonani. Doświadczyli w życiu zła, ale ono nie utrąciło w nich wiary! – mówił abp Grzegorz Ryś do młodzieży z łódzkich szkół zgromadzonej w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego podczas uroczystości upamiętniającej dzieci z obozu na Przemysłowej.

Pogmatwane życie

Anna Skopińska

Uciekają przed biedą, nałogami swoich mężów, przemocą. Schronisko dla kobiet z dziećmi przyjmuje 71 osób.

Ku Ewangelii Ubóstwa

Arcybiskup Grzegorz Ryś Metropolita Łódzki

Mija tydzień, odkąd formalnie i uroczyście przyszedłem – z woli papieża Franciszka – do Archidiecezji Łódzkiej jako jej nowy pasterz.

Niedziela przemyska

Gdy umiera dziecko

S. Paulina M. Januchta SFM

Śmierć zawsze pozostaje dla człowieka tajemnicą, zwłaszcza gdy dotyka dziecka. Kościół towarzyszy rodzinom doświadczającym takiego cierpienia.

Przygoda z misją

Ks. Zbigniew Suchy

Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.

Pielgrzymka do grobu św. Jana Pawła II

Ks. Kazimierz Kaczor

Dwadzieścia lat temu Jan Paweł II przybył do nas, teraz my chcieliśmy odwdzięczyć się mu, nawiedzając jego grób i modląc się o wsparcie u Pana Boga za jego pośrednictwem.

Niedziela rzeszowska

Etos wielkich Polaków podstawą wychowania

Ks. Krzysztof Cieśla

„Etos Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego inspiracją do wychowania młodego pokolenia” – to tytuł Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów i Nauczycieli Szkół imienia Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się 26 października w Rzeszowie.

Grodno kresowe zagłębie polskości

Mirek i Magda Osip-Pokrywka

Na zakończenie tegorocznego cyklu o Kresach wybraliśmy miasto, które pozostaje nieco w cieniu najsławniejszych kresowych aglomeracji, jakimi są Lwów i Wilno.

25 lat Stowarzyszenia „Tak Życiu”

Agata Zięba

5 października 2017 r. w kościele parafialnym w Dobrzechowie świętowaliśmy 25 lat działalności Stowarzyszenia „Tak Życiu” w czasie Mszy św., odprawianej przez ks. Marcina Wawrzonka oraz ks. dr. Jana Koca. Homilię wygłosił proboszcz ks. Maciej Figura.

Niedziela sandomierska

Zauważyć najbardziej potrzebujących

Ks. Adam Stachowicz

Ubodzy winni być otoczeni troską Kościoła i być w samym jego sercu. Z inicjatywy papieża Franciszka obchodzono po raz pierwszy Światowy Dzień Ubogich.

Mistrz i uczeń

Ks. Adam Stachowicz

W kolegiacie pw. św. Marcina w Opatowie zainaugurowano XXI edycję Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”.

Chwała Wszystkim Świętym

Ks. Adam Stachowicz

Coraz bardziej w naszą tradycję wpisują się różnorakie inicjatywy związane z uroczystością Wszystkich Świętych. Daje to możliwość, szczególnie dzieciom, przybliżenia codzienności życia świętych Kościoła katolickiego.

Niedziela sosnowiecka

Świetlica w noclegowni

Piotr Lorenc

Wielkimi krokami zbliża się zima z mrozem i śniegiem. To najtrudniejszy okres dla osób bez dachu nad głową. Dlatego też wydłużony został czas działania Noclegowni dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej przy ul. Łącznej 10 prowadzonej przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Bohater katechezy

Piotr Lorenc

To jak ważny jest udział nauczyciela w procesie wychowania, wie każdy. Nawet po latach wspominamy belfrów, którzy umieli nas zainspirować, otworzyć horyzonty wiedzy, nakłonić do działania swoją postawą.

Niesakramentalna miłość

Agnieszka Raczyńska

Z ks. Grzegorzem Kossem, duszpasterzem osób żyjących w związkach niesakramentalnych diecezji sosnowieckiej, rozmawia Agnieszka Raczyńska.

Niedziela świdnicka

Wierni Bogu i Ojczyźnie

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W sobotę 21 października w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy – alumnów, którzy w latach 1959-80 odbywali przymusową służbę wojskową w tzw. jednostkach kleryckich.

Instalacja relikwii św. Rity

Krystyna Smerd

Patronka od spraw trudnych i beznadziejnych – św. Rita, stygmatyczka z włoskiej Umbrii, ma swoje miejsce kultu w Wałbrzychu, w kościele pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej na Białym Kamieniu.

Konferencja „Jan Paweł II – Czciciel Maryi”

Krystyna Smerd

Pod takim hasłem zorganizowana została tegoroczna, VIII już konferencja popularnonaukowa z cyklu „Jan Paweł II – Prorok naszych czasów”, która odbyła się 20 października w wałbrzyskim Aqua Zdroju.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Relikwie św. Jana Pawła II w Trzygłowie

Ks. Robert Gołębiowski

Postać św. Jana Pawła II jest dla wszystkich Polaków wzorem najwyższych cnót i cech osobowości. Pan Bóg obdarował naszą Ojczyznę, ale zarazem Kościół powszechny postacią papieża, który „z dalekiego kraju wybrany został na Stolicę Piotrową”.

20-lecie katolickości „Civitas Christiana”

Redakcja „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem”

Z Pawłem Majewiczem rozmawiała Redakcja „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem”.

Dzwon „Maria” na 100. rocznicę objawień w Fatimie

Ks. Mateusz Pakuła

Konkatedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim wzbogaciła się o nowy dzwon upamiętniający 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie.

Niedziela toruńska

Ośrodek Szkoleniowy Caritas

Anna Pławińska

W Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej im. św. Jana Pawła II w Przysieku, położonym 7 km od centrum Torunia, od 2005 r. odbywają się różnego rodzaju spotkania oraz szkolenia.

Patriotycznie na rowerach

Magdalena Lutowska

Pamiętamy o naszych rówieśnikach – harcerzach, którzy podczas wojny nie zawahali się oddać życia za Polskę” to przesłanie, którym kierowała się toruńska młodzież biorąca udział w rajdzie rowerowym z okazji 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej

Hanna Kosińska

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej ma 25 lat. Jest organizacją społeczną działającą w ramach przepisów o stowarzyszeniach, skupiającą osoby fizyczne wyznania rzymskokatolickiego oraz osoby fizyczne i prawne wspierające jego działalność.

Wszystkim dla wszystkich

Ks. Paweł Borowski

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem diecezji toruńskiej bp. Wiesława Śmigla, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej. Jego zawołaniem są słowa: „Omnibus omnia factus”.

Niedziela warszawska

Niepodległość na ulicach Warszawy

Artur Stelmasiak

Msze święte w Świątyni Opatrzności Bożej, uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, maraton, pikniki, koncerty i marsze niepodległości – tak stolica świętowała 11 Listopada.

Talent do pomagania

Andrzej Tarwid

Z Anną Duszczyk, dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Żakowie oraz opiekunem Szkolnego Koła Caritas, które zostało wyróżnione nagrodą Ubi Caritas, rozmawia Andrzej Tarwid.

Dzieci Warszawy

Witold Dudziński

Ten warszawski pułk powstał w pierwszych dniach niepodległości. Jego żołnierze bardzo szybko musieli stanąć do walki o polskie granice, a dwie dekady później bronili stolicy przed Niemcami, walczyli w Powstaniu Warszawskim, a nawet pod Monte Cassino.

Niedziela wrocławska

Beatyfikacja ks. Zienkiewicza coraz bliżej

Abp Józef Kupny

Dokładnie siedem lat temu mój poprzednik na stolicy biskupiej we Wrocławiu abp Marian Gołębiewski informował o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego ks. prałata Aleksandra Zienkiewicza.

Życie – Nauczanie – Świadectwo

Oprac. AS

Ksiądz Zienkiewicz był człowiekiem bardzo aktywnym, zaangażowanym na wielu polach duszpasterskiego działania.

Nekropolia profesorska ma własny przewodnik

Patrycja Jenczmionka-Błędowska

Powstał przewodnik po cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu przy ul. Bujwida dla wszystkich tych, którzy chcą zapoznać się z panteonem wielkich wrocławian.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

110 lat Chóru Cordis

Joanna Ferens

Powstały w 1907 r. chór z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, obchodził jubileusz 110-lecia istnienia.

Trzy jubileusze

Maria Szado

20 lat temu Szkoła Podstawowa w Goździe Lipińskim otrzymała imię Jana Pawła II. 10 lat temu bp Wacław Depo powołał do życia Zamojsko-Lubaczowską Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II.

Remonty katedry zamojskiej

Małgorzata Godzisz

Parafia katedralna pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu realizuje remont dwóch zabytkowych budynków: Infułatki i Wikarówki.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Święto Niepodległości

Agata Zawadzka

Lubuskie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i Stanisława Kostki w Gorzowie.

Kiedy człowiek jest w potrzebie, nie wolno się bać

Ks. Adrian Put

Z s. Michaelą Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego rozmawia ks. Adrian Put.

Muzyka nieodłączną częścią liturgii

Kamil Krasowski

Z ks. dr. Bogusławem Grzebieniem, przewodniczącym diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Liturgicznej i Organów Kościelnych, rozmawia Kamil Krasowski.

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku