Reklama
Czy wszystkie metody terapeutyczne są zgodne z wiarą chrześcijańską? Czy psychoterapia zagraża życiu duchowemu? O psychologizowaniu w kaznodziejstwie mówi ks. prof. Marek Tatar.
Gdzie na pytanie, kim jest człowiek, powinien szukać odpowiedzi katolik: W socjologii, psychologii czy Biblii?
Czy wizerunki nagich Ewy i Adama są podejrzane i jakie jest znaczenie liczb w Apokalipsie? Lektura Pisma Świętego budzi wiele pytań. Odpowiadamy dziś na pierwsze z nich.
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Kiedy życie wewnętrzne zamyka się we własnych interesach, nie ma już miejsca dla innych, nie liczą się ubodzy, nie słucha się już więcej głosu Bożego, nie doświadcza się słodkiej radości z Jego miłości, zanika entuzjazm związany z czynieniem dobra.
Słowa Ewangelii według św. Jana J 1, 35-42
Kiedy myślimy o Bogu, mamy różne wyobrażenia o Nim, które przede wszystkim są oparte na doświadczeniach naszych zmysłów.
Drugie czytanie z Pierwszego Listu do Koryntian stanowi fragment szerszego bloku tematycznego pisma, w którym św. Paweł Apostoł napomina adresatów, wykazując ich grzeszne postępowanie.
Jakie są nasze najżywsze pragnienia, tęsknoty i rozczarowania? Czego lub kogo pragniemy najintensywniej? Kto w naszym przekonaniu ma nam dać poczucie sensu, spełnienia i szczęścia?
Należy do grona najsławniejszych Ojców Pustyni.
Przeżył 88 lat, w tym 64 lata w kapłaństwie i 38 lat w biskupstwie. Był wychowankiem Liceum Biskupiego w Lublinie oraz absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Ryszard Karpiński zmarł 5 stycznia 2024 r. Był wielkim przyjacielem "Niedzieli", człowiekiem pogodnym, radosnym, z dużym poczuciem humoru. W swoim życiu poznał świętych, m.in. Jana Pawła II, Ojca Pio i Matkę Teresę z Kalkuty. Poniżej zamieszczamy fragmenty nigdy niepublikowanego wywiadu z bp. Karpińskim, którego udzielił do książki o Matce Teresie.
Oświadczenie w sprawie artykułu opublikowanego na portalu interia.pl.
Kiedy wybitna szkocka polityk odwiedziła przed Bożym Narodzeniem Uniwersytet Oksfordzki, jej wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Zgodnie ze swoją misją i charyzmatem członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie niosą pomoc ludziom w ogarniętej wojną Ziemi Świętej. W ekstremalnej sytuacji pomoc ta przybiera większe niż zazwyczaj rozmiary.
Konfucjusz w szacunku do osób sędziwych widział rdzeń człowieczeństwa, cechę zapewniającą godność całej ludzkości.
Bóg stworzył świat i wyznaczył nam w nim rolę. On – Reżyser, my – aktorzy, wykonawcy Jego woli. Zamiana miejscami, choćby nieudolne jej próby, zawsze prowadzi do katastrofy.
Oto książka, która może odmienić twoje życie i twoją wiarę.
Nie można zrozumieć postaci bł. Jerzego Popiełuszki bez poznania osoby, która go ukształtowała – jego matki.
Film, który odkrywa niesłusznie zapomnianą kartę historii Francji.
Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale to przygodna opowiastka o naszej niezmiennej naturze, a jednocześnie tekst pomnik.
O filmie, który stał się pretekstem do poznania niezwykłej muzyki.
Czy wkrótce będziemy mieszkać w miastach bez dróg, samochodów i emisji CO2, za to w 100% opartych na energii odnawialnej?
O dotrzymywaniu postanowień noworocznych.
O tej porze roku filmiki o morsowaniu pojawiają się w mediach często i wywołują u widzów mieszane reakcje.
Czy można być niewidomym i widzieć więcej od tych, którzy mają zdrowe oczy? Andrea Bocelli swoim głosem opowiada najpiękniejszą historię o miłości i świecie, którego przecież nie widzi.
Dziś będzie temat związany – z niejakim wyprzedzeniem – ze zbliżającym się Dniem Babci, a po nim – z Dniem Dziadka. Ale i z zagranicą...
Na ogół pomoc z nieba przychodzi w najmniej oczekiwanych momentach. Tak było w przypadku kilkuletniej Rozalki.
Jak uniknąć nowotworu piersi?
Zwisające rośliny zielone ożywiają pomieszczenia, zwłaszcza gdy za oknem szaro i buro. I łatwo je pielęgnować.
Karnawał to na całym świecie czas zabaw, a wraz z nimi smakowitych słodyczy. Choć w większości są smażone w głębokim tłuszczu, w tym czasie można sobie na nie pozwolić. Tym razem karnawałowe słodkości zaproponowane przez tych, którzy tworzą "Niedzielę".
Lodowe podłogi, ściany i sufity. Lodowe łóżka, krzesła i stoły. W lodowej restauracji mrożona kawa w lodowej filiżance. Lodowe hotele oferują gościom niezapomniane wrażenia.
...projekt ewangelizacyjny SMS z Nieba ma już 18 lat?
Święty z Niepokalanowa jest jednym z najczęściej obieranych patronów parafii rzymskokatolickich w kraju, w tym na terenie Wielkopolski. Przypominamy niektóre z tych parafii.
Była mała kaplica, a teraz jest duży kościół. Obok świątyni powstały zaplecze duszpasterskie i ogród biblijny.
Stajemy tutaj, na Bocheńcu, u św. Anny, aby dziękować za kolejny rok, ale także aby witać nowy – powiedział ks. Roman Majoch.
Jak w dobrym małżeństwie odkryć, że w związku może być jeszcze piękniej? Jak rozwiązać małżeńskie problemy? Diecezja zaprasza do udziału w specjalnych programach.
Organizatorzy zapraszają do Pakości na pierwszy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Kolęd.
Po raz jedenasty ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli.
Wyjątkowy spektakl, oparty na autentycznej korespondencji między św. Maksymilianem i jego matką, można było obejrzeć w MDK Ratusz w Zduńskiej Woli.
Nasze rodziny, te, w których żyjemy i wzrastamy, mają się wzorować na Świętej Rodzinie – podkreślił ks. Adam Stankiewicz w bazylice licheńskiej.
Swoją siedzibę ma w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Jest jedyną rozgłośnią w Polsce, która proponuje słuchaczom modlitwę w Godzinie Miłosierdzia z kaplicy przed Najświętszym Sakramentem.
Ustanie wojen i konfliktów na trwałe zrodzić się może tylko u ludzi pragnących sprawiedliwego pokoju, nie zaś chowających w sercu pragnienie zemsty czy odwetu – powiedział bp Roman Pindel w pierwszy dzień 2024 r.
Na drogę realizacji swojego powołania, żyjąc w stanie wdowieństwa, pani Małgorzata otrzymuje od Boga moc szczególnego błogosławieństwa – powiedział bp Piotr Greger podczas Mszy św. z obrzędem błogosławieństwa wdowy.
„Kolędy z Serca” – to nazwa debiutanckiej płyty Scholi Dziecięcej z parafii NSPJ w Bielsku-Białej, dedykowanej najmłodszym parafianom.
Niedziela Częstochowska w nowym roku pragnie jeszcze pełniej przedstawiać życie w Waszych wspólnotach parafialnych.
Ludzie są życzliwi dla księży i Kościoła. To jest jakiś dowód pracy duszpasterskiej wszystkich kapłanów – mówi ks. Gabriel Maciejewski, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie.
Dlaczego Kronika Polaków to wyjątkowe dzieło dla kultury polskiej – wyjaśnia ks. Michał K. Cichoń.
Śpiew kolęd w różnych językach i wykonaniach wypełnił kościół parafialny w Łubinie Kościelnym, gdzie 30 grudnia po raz pierwszy zorganizowano Ekumeniczny Wieczór Kolęd.
30 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowo-wigilijne zorganizowane przez Parafię Wniebowzięcia NMP oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Brańsku.
Zgodnie z wieloletnią tradycją na początku stycznia do Drohiczyna przybyli przedstawiciele parlamentu i rządu, władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, miłośników Mazowsza i Podlasia, aby wziąć udział w spotkaniu opłatkowym.
Dlaczego w dniu wspomnienia męczeństwa św. Szczepana święcimy owies i obsypujemy nim celebransa? Na ile drugi dzień świąt łączy się z inicjacją cyklu agrarnego?
W Europejskim Spotkaniu Młodych uczestniczyli młodzi z diecezji kieleckiej.
Ta historia dopiero się rozpoczęła, a wydarzyło się już bardzo wiele – mówi ks. prał. Andrzej Kaszycki, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach, gdzie abp Kazimierz Nycz niedawno poświęcił nowy ołtarz Błogosławionej Rodziny.
Polska należy do Boga, który nam się w swojej miłości nieustannie objawia – przekonywał abp Marek Jędraszewski.
Po pierwsze, wszyscy jesteśmy ludźmi, ukochanym stworzeniem Bożym – przekonuje Anna Sieprawska.
Mamy czas karnawału, proszę nie siedźmy sami w domu – apeluje Bogusia i dodaje: – To jest trudniejsza opcja na życie: pokochać samotność, swoje słabe i dobre strony, i dzielić się sobą z drugim człowiekiem, niekoniecznie w małżeństwie!
Ksiądz Biskup Ryszard Karpiński zmarł 5 stycznia w Lublinie. Przeżył 88 lat, w tym 64 w kapłaństwie i 38 w biskupstwie.
Dzielimy się naszą pasją z potrzeby serca – mówią Jolanta i Sławomir Tupikowscy.
Postawić Jezusa w centrum wszystkich spraw, żyć z Nim w przyjaźni, to jest zadanie i recepta na udane życie małżeńskie oraz rodzinne – powiedział abp Stanisław Budzik.
27 grudnia był dniem kolędowego spotkania w Domu Słowa w Legnicy, adresowanego do rodzin.
W święto Świętej Rodziny w parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kowarach, której gospodarzami są Ojcowie Franciszkanie Konwentualni, miało miejsce pierwsze w diecezji uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Rodziny Ulmów.
Tuż przed końcem starego roku legnicka Caritas zaprosiła osoby niepełnosprawne i ich przyjaciół na doroczne spotkanie opłatkowe.
W uroczystość Objawienia Pańskiego tysiące mieszkańców archidiecezji łódzkiej wzięło udział w Orszakach Trzech Króli.
Czy jesteśmy gotowi poświęcić czas, zarówno na modlitwę, jak i na szukanie dróg budowania zaufania i porozumienia? W jaki sposób możemy się włączyć w istniejące już wspólnoty, Kościół lub w ogół społeczeństwa? – pytał młodzież br. Matthew, przeor Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé .
To nie jest proste być z kimś, kto postępuje w sposób absolutnie dla ciebie niezrozumiały i zupełnie inny niż go uczyłeś, ale bądźmy razem, żyjmy razem, mieszkajmy razem, siadajmy do stołu razem – to nie jest łatwe! – mówił kard. Grzegorz Ryś.
Wojna to ból matek i żon, cierpienie osieroconych dzieci, to pycha ludzi ufających w przemoc narzuconą terrorem armat i rakiet zamiast posłuszeństwa Bogu i Jego przykazaniom – powiedział abp Józef Michalik.
W świecie modelingu była mocno ustawiona. Uroda i intelekt otwierały przed nią świetlaną przyszłość. Jednak Pan Bóg miał wobec niej inny plan.
Uwrażliwienie podopiecznych na piękno ojczystej mowy to nic innego, jak uczenie młodego człowieka szacunku do samego siebie – podkreślił ks. prał. Marian Bocho.
W uroczystość św. Jana Ewangelisty przeżywał swoje imieniny bp Jan Wątroba. W 2023 r. łączyły się one z jego 70. urodzinami i 10-leciem posługi biskupiej w diecezji rzeszowskiej.
Wspólnota Wojowników Maryi narodziła się w Kościele katolickim i dla Kościoła katolickiego. Jego założycielem jest ks. Dominik Chmielewski, salezjanin.
Spośród kolęd powstałych w XX wieku ta wydaje się najbardziej głęboka i poruszająca...
Specjalne zestawy ratunkowe Life Vac, trafiły do miejskich żłobków.
Po ponad 150. latach miejscowość Bogoria w powiecie staszowskim odzyskała prawa miejskie.
Mariusz Turbacz, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi „Barbórka” w Tarnobrzegu, działającego przy PCK, opowiada dlaczego warto dzielić się z innymi tym, co najcenniejsze.
Trudno w trzy godziny podsumować jedną edycję, a co dopiero 30 lat. Ale… spróbujemy – mówią organizatorzy 30. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.
Dzięki świątecznej zbiórce do polskiej parafii na Ukrainie można było zawieźć prawie 800 kg produktów żywnościowych.
Ufność w wierze powinna być podstawą naszych duchowych starań – powiedział abp Adrian Galbas.
Barwne korowody Orszaków Trzech Króli pod hasłem „W jasełkach leży!” przeszły przez blisko 900 miejscowości w całym kraju. Ponad 20 odbyło się w miejscowościach diecezji świdnickiej.
W końcu grudnia minęła 38. rocznica od najtragiczniejszego dnia w powojennej historii Wałbrzycha.
Świebodzicka wspólnota parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego ma powody do radości i dumy.
Kapłana, który dosłownie buja w obłokach znaleźć jest naprawdę trudno, aczkolwiek nie jest to niemożliwe. Więcej, pasjonat podniebnych lotów na co dzień występujący w sutannie, jest duszpasterzem w parafii św. Cyryla i św. Metodego w Szczecinie.
O jednym z największych poligonów w Europie rozmawiamy ze st. chorążym sztabowym Marcinem Czerwińskim, rzecznikiem prasowym Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku.
Oprawa muzyczna liturgii w Kościele to zaszczyt i ogromna radość, ale także zobowiązanie, bo przecież nie można śpiewać Bogu byle jak – mówi dyrygent parafialnego chóru Krzysztof Krzemień.
Święta, święta i po świętach? Nic bardziej mylnego! Możemy długo cieszyć się tajemnicą Narodzenia Pana i spotkaniami z Jego przyjaciółmi.
Świąteczne Dni Braterstwa Młodzieży Franciszkańskiej jednoczyły młodych w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Jak to się stało, że po cudownym połowie, kiedy łodzie się prawie zanurzały, Apostołowie zostawili wszystko i poszli za Jezusem? Dlaczego Jego wołanie jest tak pociągające, że można robić rzeczy zupełnie szalone?
Kard. Kazimierz Nycz wręczył w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w uroczystość Objawienia Pańskiego 24 osobom medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” i dołączył do Orszaku Trzech Króli.
„Będziesz miłował Pana, swego Boga… a swego bliźniego jak siebie samego” (Łk 10,27) – to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wydarzenie poprzedzi Dzień Judaizmu, a 26 stycznia odbędzie Dzień Islamu.
Nazywane sercem diecezji jest najstarszą instytucją kształcenia w Warszawie. Wydało Kościołowi w Polsce sześciu błogosławionych. Wyższe Seminarium Duchowne w Warszawie zostało powołane 340 lat temu.
Czas Bożego Narodzenia dobiegł końca, ale w naszych świątyniach śpiewamy jeszcze kolędy. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadają dwaj wrocławscy organiści: Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński znani z kanału YouTube: “Organiści po godzinach”.
Rozpoczynają się ferie dla dzieci i młodzieży. Wiele parafii i wspólnot archidiecezji wychodzi z propozycjami wartościowego spędzenia czasu. Takie możliwości mają m.in. młodzi ze wspólnoty Phileo, działającej przy parafii Trójcy Świętej we Wrocławiu-Krzykach.
Młodzi z archidiecezji wrocławskiej uczestniczyli w Europejskim Spotkaniu Młodych w Słoweni.
Tradycyjnie jak co roku mieszkańcy powiatu biłgorajskiego zgromadzili się w kościele Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie, by oddać hołd ofiarom stanu wojennego z 1981 r.
Kilkadziesiąt osób samotnych, opuszczonych, potrzebujących wsparcia wzięło udział w wigilii, którą przygotował biłgorajski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.
W Potoku Górnym odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą pacyfikacji Potoka Górnego i okolicznych wsi, a także z rocznicą męczeńskiej śmierci Sługi Bożego ks. Błażeja Nowosada, ówczesnego proboszcza parafii w Potoku Górnym.
Czas pielgrzymowania relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji wpisał się w tajemnice wiary związane ze Świętą Rodziną i Bożym Narodzeniem.
– Przychodzę tu, ponieważ uczymy się nowych technik rysowania i malowania – mówi Amelia. W zielonogórskim klubie „Arka” dzieje się dużo, dużo więcej...
Żegnali stary, a witali nowy rok w Słowenii, gdzie uczestniczyli w Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé. Przeczytajcie, co młodym ludziom dało spotkanie z rówieśnikami z innych krajów.
Reklama
Wiara
Wiadomości
Wiara
Wiara
Wiara
Wiadomości
Kościół
W wolnej chwili
Wiara