Reklama

Kościół

Licheń: 25. rocznica beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

Biuro Prasowe Sanktuarium

Ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w związku z obchodami 25. rocznicy beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wraz z marianinem w trakcie Eucharystii modliły się osoby spokrewnione z męczennikami, kapłani oraz siostry zakonne należące do zgromadzeń, z których pochodziły zamordowani przez nazistów osoby konsekrowane. Licheńskie sanktuarium jest ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych 108 męczenników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odwołując się do postawy życia i wiary 108 błogosławionych męczenników, ks. Homoncik zachęcał do modlitwy do Ducha Świętego o to, aby nam dzisiaj, ale także przyszłym pokoleniom, żyło się lepiej, aby człowiek był wolny i mógł pogłębiać swoją wiarę.

- Trzeba pamiętać kim jesteśmy. W trudnych czasach można, a nawet trzeba, składać świadectwo. Potrzeba takich ludzi, którzy będą trwać przy Chrystusie, nawet za najwyższą cenę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marianin zachęcał także do udania się do kaplicy poświęconej błogosławionym 108 męczennikom, aby pomodlić się w przestrzeni ludzi, którzy pomimo trudnych czasów, potrafili oddać swoje życie za Chrystusa.

Reklama

- Prośmy o to, abyśmy mocą Ducha Świętego, potrafili przyznać się do Jezusa Chrystusa. Dla nas i dla tych, którzy przyjdą po nas. Dla przyszłych pokoleń - mówił ksiądz kustosz.

Po zakończonej Mszy św. kapłani, asysta liturgiczna oraz wierni udali się procesyjnie do dolnej części bazyliki, do kaplicy poświęconej 108 błogosławionym męczennikom. Ks. Homoncik odczytał modlitwę za przyczyną 108 męczenników II wojny światowej. Zachęcał także do pozostania w kaplicy i chwili zadumy w tym wyjątkowym miejscu.

Wśród uczestników dzisiejszych uroczystości były siostry ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (s. niepokalanki) - s. Leticja oraz s. Iza. Do Lichenia przyjechały ze swojego domu generalnego w Szymanowie, gdyż w gronie błogosławionych są dwie siostry należące do ich zgromadzenia. W 1999 roku na ołtarze zostały wyniesione: s. Marta od Jezusa oraz s. Ewa od Opatrzności: - Dla nas siostry są świadectwem całkowitego oddania się Panu Bogu. Niezależnie od okoliczności, swoim życiem i postawą świadczyły o miłości do Chrystusa i wyrażały tę miłość poprzez służbę drugiemu człowiekowi.

Siostry zginęły dlatego, że w trakcie II wojny światowej pomagały Żydom wcielając w życie swój chryzmat, którym jest praca nad odrodzeniem rodziny. W 1942 roku zostały rozstrzelane razem z innymi mieszkańcami miejscowości Słonim (dzisiejsza Białoruś) przez gestapo.

108 błogosławionych męczenników II wojny światowej wyniósł na ołtarze św. Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie. Ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych jest Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W dolnej części bazyliki znajduje się kaplica im poświęcona. W centralnym jej punkcie umiejscowiony jest obraz przygotowany specjalnie na okoliczność beatyfikacji. Liturgiczne wspomnienie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej przypada 12 czerwca.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2024-06-16 08:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Licheń: obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Kilkanaście tysięcy wiernych zgromadziły dziś w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym uroczystości ku czci Matki Bożej Wniebowziętej. Uroczystej sumie odpustowej o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył bp Bronisław Dembowski, biskup senior diecezji włocławskiej. Eucharystię koncelebrował ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, który wygłosił homilię.

Więcej ...

Warszawa: 4 kolejne osoby zatrzymane w związku z atakiem nożownika

2024-07-23 12:33
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Komenda Stołeczna Policji poinformowała we wtorek, że w związku z atakiem nożownika w Lesie Bródnowskim funkcjonariusze poza 26-letnim mężczyzną zatrzymali, także 4 inne osoby obecne na miejscu zdarzenia. Nastolatkowie brali czynny udział w tym zdarzeniu.

Więcej ...

Polscy piloci w hołdzie powstańcom 1 sierpnia przelecą nad Warszawą

2024-07-23 12:07

Adobe Stock

Żołnierze Polskich Sił Powietrznych dołączają do upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 2024 r. o Godzinie W samolot transportowy C-130 Herkules oraz cztery samoloty F-16 Jastrząb oddadzą hołd powstańcom, wykonując lot nad Warszawą – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Kościół

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Wiara

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Wiadomości

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...

Wiadomości

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...