Reklama

Austria

Austria: pielgrzymka wiernych ukraińskich do Marizell

Bazylika Narodzenia NMP w Mariazell

wikipedia/C.Stadler/Bwag na licencji Creative Commons

Bazylika Narodzenia NMP w Mariazell

Wierni wszystkich ukraińskich wspólnot katolickich w Austrii spotkają się niedzielę 9 czerwca na organizowanej już po raz drugi pielgrzymce do sanktuarium maryjnego Mariazell. "Oczekuje się, że o godzinie 16:00 w Boskiej Liturgii w bazylice Mariazell wezmą udział setki wiernych" - powiedział austriackiej agencji katolickiej Kathpress wikariusz generalny ordynariatu dla katolików obrządków wschodnich w Austrii, ks. Jurij Kolasa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni przyjadą ze wszystkich krajów związkowych autobusami i prywatnymi samochodami. Wraz z ukraińskimi katolikami będzie się modlić arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn i kilku innych biskupów austriackich. Liturgii będzie przewodniczył ks. Kolasa, a kardynał wygłosi kazanie. W koncelebrze będzie wielu księży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego pracujących w Austrii.

"Na pielgrzymkę ponownie rzuca się cieniem wojna w Ukrainie" - podkreślił ks. Kolasa. „Chcemy się wspólnie modlić o sprawiedliwy pokój i zakończenie tej brutalnej i absurdalnej wojny. Będziemy się także modlić o szczególną opiekę Matki Bożej dla wszystkich dzieci na Ukrainie”, powiedział wikariusz generalny. Z ubolewaniem przypomniał, że dwa lata zniszczeń, śmierci i wysiedleń, utrata członków rodziny, przerwa w nauce i coraz trudniejsza w utrzymaniu opieka zdrowotna zrujnowały życie dzieci na Ukrainie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za cel ataków Rosja obrała obszary i infrastrukturę cywilną, w tym szkoły i szpitale, a masowe użycie broni, takiej jak rakiety balistyczne i bomby kasetowe, doprowadziło do masowych zniszczeń. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało kilkadziesiąt placówek służby zdrowia i setki placówek oświatowych, w tym przedszkola i żłobki. "W Ukrainie całe pokolenie w wieku szkolnym - 5,7 miliona uczniów w wieku od 3 do 17 lat - odczuwa skutki zamykania szkół i placówek oświatowych w całym kraju", powiedział ks. Kolasa i dodał: „Kilka dni temu nasz biskup z Charkowa powiedział mi, że miejscowe dzieci uczestniczą w improwizowanych lekcjach na stacjach metra.”

Reklama

Liczba zgłoszonych ofiar wśród ukraińskiej ludności cywilnej, w tym ponad 600 zabitych dzieci i 1420 rannych, nadal rośnie. Poza tym faktyczne liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe od oficjalnych.

Matka Łaskawa w Bazylice Mariazell od wieków jest dla katolickich Słowian „Mater gentium Slavorum” (Matką ludów słowiańskich). Również Ukraiński Kościół Katolicki może już wskazywać na pewną tradycję Mariazell. Pielgrzymki wiernych Ukraińców w Austrii miały miejsce przez krótki czas po drugiej wojnie światowej. Do tej tradycji powrócono w ubiegłym roku.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2024-06-06 19:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: papież przyjął moją rezygnację i poprosił o pełnienie obowiązków do mianowania następcy

2024-07-20 16:46

Diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski, który złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, poinformował w liście do wiernych, że papież ją przyjął, prosząc jednocześnie, aby nadal sprawował tę funkcję do czasu mianowania następcy.

Więcej ...

Przedstawiciel wspólnoty AA: mało kto trafia tu z własnej woli, wielu zostaje na resztę życia

2024-07-21 07:51

Adobe.Stock

Anonimowi Alkoholicy to taka wspólnota, do której mało kto trafia z własnej woli; wiele osób zostaje w niej jednak na lata, dziesięciolecia, na resztę życia – powiedział PAP psycholog, terapeuta, powiernik klasy A wspólnoty Anonimowych Alkoholików Andrzej Bujkowski.

Więcej ...

Franciszek: strzeżmy się dyktatury działania!

2024-07-21 13:06

Vatican Media

Przed zbytnim aktywizmem przestrzegł papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Jednocześnie Ojciec Święty zachęcił do kontemplowania przyrody i dzielenia czasu z osobami, które kochamy i nie zaniedbywania dialogu z Bogiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Wiara

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Rozważania na niedzielę: Potrzebujemy odpoczynku

Wiara

Rozważania na niedzielę: Potrzebujemy odpoczynku

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna

Trener Hiszpanów: Bez Boga nic w życiu nie ma sensu

Wiara

Trener Hiszpanów: Bez Boga nic w życiu nie ma sensu