Reklama

Niedziela Lubelska

Rodzina najpiękniejszą wspólnotą. Rubinowy jubileusz papieskiej parafii w Lublinie

Katarzyna Artymiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Świętej Rodziny w Lublinie potocznie jest nazywana papieską parafią, a to dzięki wizycie papieża Jana Pawła II w 1987 roku w Lublinie i Mszy św. sprawowanej przez naszego Rodaka przy budującej się wówczas świątyni na Czubach. Niemym świadkiem tych wydarzeń po dziś dzień jest metalowy krzyż, który miał widnieć na frontonie kościoła, ale ostatecznie pozostał na tym samym miejscu, co podczas historycznej liturgii. W tym roku parafia świętuje 40-lecie. Z tej okazji odbyły się misje prowadzone przez ojców misjonarzy Świętej Rodziny.

Czas misji, 1-9 czerwca wymownie zbiegł się z 45. rocznicą pierwszej wizyty polskiego papieża w ojczyźnie w 1979 roku, a ich zakończenie z jego 37. rocznicą wizytą w Lublinie. Uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, ostatni drugi sekretarz naszego papieża, dziś metropolita lwowski. Podczas Mszy zostały wystawione na ołtarzu relikwie św. Jana Pawła II, a w gablocie w bocznej ścianie kościoła jest wystawiony ornat, w którym sprawował Mszę św. na lubelskich Czubach. Tym razem pogoda była podobna z tą różnicą, że deszcz padała rano, podczas wizyty Jana Pawła II na Czubach ulewa przyszła wieczorem na zakończenie uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misjonarze Świętej Rodziny nie byli tu już po raz pierwszy. Przygotowaniem do misji była specjalnie ułożona modlitwa. Na rozpoczęcie świętego czasu misji podczas Mszy św. Miał miejsce obrzęd wprowadzenia misjonarzy. Każdy dzień kończył Apel Jasnogórski. W piątek miała miejsce modlitwa ekspiacyjna z wynagrodzeniem za grzechy parafii i ojczyzny z procesją pod papieski krzyż i odnowieniem przyrzeczeń i adoracją krzyża. W sobotę miało miejsce zawierzenie parafii Najświętszej Rodzinie z Nazaretu. A w dniu zakończenia misji specjalne nabożeństwo wraz z obrzędem przekazania stuł i kluczy do kościoła księdzu proboszczowi.

Podczas sumy odpustowej abp Mokrzycki poświęcił homilię rodzinie, określając ją jako najpiękniejszą wspólnotą, która jest powołana do świętości na wzór Swego Stwórcy. Przypomniał, że rodzinę należy pielęgnować poprzez dobre postawy, troskę, a unikać zagrożeń, które źle wpływają na więzi rodzinne, jak brak czasu, nawet jego nieudolne spędzanie, a także porzucenie hierarchii wartości.

Reklama

Podzielił się także krótko doświadczeniem wojny przez rodziny na Ukrainie. - Dla nas żyjących na Ukrainie wielką tragedią dosięgającą rodziny jest trwająca wojna. Sprowadziła ona bowiem na nasze domy lęk o przyszłość. Sprowadziła ona rozpacz spowodowaną śmiercią. Sprowadziła ona trwałe okaleczenie powracających z wojny. To wojenne zagrożenie staje się dla rodziny krzyżem często trudnym do udźwignięcia - powiedział. - W Polsce wiele rodzin podzielonych jest wojną o wartości, o rozumienie prawdy, o poglądy na sposób życia, dlatego wyzwanie dla nas, aby nikt pośród nas nie czuł się osamotniony - powiedział.

Jako wzór dla rodzin postawił Świętą Rodzinę z Nazaretu. - Od Maryi, Józefa i Jezusa możemy uczyć się wierności swojemu zadaniu. Byli oni bowiem świadomi swojej misji i posłuszni woli Bożej, realizowali ją. Wierność swojemu powołaniu stanowi fundament chrześcijańskiej rodziny. Maryja ją odkrywała poprzez zasłuchanie w Słowo Boże i rozmodlenie. To jest wskazówką dla innych. Kolejną sprawą, której uczymy się od Świętej Rodziny, jest pracowitość i wzajemna troska - nauczał. - Dzisiaj widzimy bardzo jasno, jak jesteśmy sobie potrzebni. Jak powinniśmy patrzeć oczyma wiary, by nie przegapić okazji do czynienia dobra. Rodzina wewnętrznie zjednoczona i kierująca się zasadami wiary łatwiej przezwycięża trudy i trudności, które napotyka na swojej drodze. Wierna miłość rodziców, którą trzeba nieustanie umacniać i strzec, stwarza dzieciom najlepsze warunki rozwoju i daje poczucie bezpiecznego domu - podkreślił.

Reklama

Metropolita lwowski przypomniał, że św. Jan Paweł II wiele poświęcił swego nauczania rodzinie. - On wiedział, że trzeba walczyć o nią jako o domowy Kościół. Dlatego wzywał nas, żebyśmy kochali drugiego człowieka przez Boga. Powinniśmy walczyć o rodzinę. Fundamentem relacji jest przykazanie miłości Boga i bliźniego, wobec czego nie możemy pozostać obojętnym - powiedział abp Mokrzycki. Wezwał, abyśmy miłowali niewidzialnego Boga poprzez widzialnych ludzi.

Parafia Świętej Rodziny propaguje modlitwę za Ojczyznę za wstawiennictwem bł. Stefana kard. Wyszyńskiego każdego 10. dnia miesiąca. Natomiast w każdy pierwszy czwartek miesiąca jest modlitwa w intencji nowych powołań za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. We wtorki pół godziny przed Mszą południową i wieczorną jest sprawowana nowenna do Świętej Rodziny. Także w tej świątyni jest codzienna dzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a z czwartku na piątek całodobowa. Kilka lat temu parafia uzyskała zgodę ze Stolicy Świętej do drugiego odpustu parafialnego w rocznicę wizyty św. Jana Pawła II, 9 czerwca.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-06-16 08:13

Wybrane dla Ciebie

USA: Prawo do aborcji w centrum kampanii Harris

2024-07-23 07:38

PAP/EPA/TING SHEN / POOL

Wiceprezydent USA Kamala Harris obiecała w poniedziałek, że umieści prawa do aborcji w centrum swojej kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi.

Więcej ...

Letnia Szkoła Katolickiej Nauki Społecznej

2024-07-23 15:16

mat. prasowy

Z radością informujemy, że w dniach 25-30 sierpnia 2024 roku odbędzie się Letnia Szkoła Katolickiej Nauki Społecznej, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „ Civitas Christiana”. Wydarzenie to jest skierowane do młodzieży w wieku 18-25 lat, która pragnie pogłębić swoją wiedzę na temat katolickiej nauki społecznej oraz jej zastosowań w życiu codziennym i działalności społecznej. Zapraszamy do Udziału!

Więcej ...

Warszawa: 4 kolejne osoby zatrzymane w związku z atakiem nożownika

2024-07-23 12:33
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Komenda Stołeczna Policji poinformowała we wtorek, że w związku z atakiem nożownika w Lesie Bródnowskim funkcjonariusze poza 26-letnim mężczyzną zatrzymali, także 4 inne osoby obecne na miejscu zdarzenia. Nastolatkowie brali czynny udział w tym zdarzeniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Kościół

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Wiadomości

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Wiara

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...

Wiadomości

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...