Reklama

Niedziela Lubelska

Przyjaciele Jezusa. 10 Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński, a zarazem delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. służby liturgicznej, 15 czerwca przewodniczył 10. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów. Tym razem przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza z całej Polski wraz z krajowym duszpasterzem ks. Krzysztofem Orą pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, gdzie czekali na nich ministranci, lektorzy i schole liturgiczne z diecezji lubelskiej z duszpasterzem ks. Marcinem Grzesiakiem.

Spotkanie „przy Sercu Matki” w miejscu zjawienia w Kęble rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, z udziałem abp. Stanisława Budzika oraz kilkudziesięciu kapłanów. - Maryja jest ze swoim ludem, prowadzi do Chrystusa, broni od niebezpieczeństwa. Jest wspaniałą nauczycielką wiary, bo uczy, z jaką radością przyjmować Chrystusa, z jaką gotowością pełnić wolę Bożą, jak otwierać się na natchnienia Ducha Świętego i jak spieszyć z pomocą każdemu człowiekowi, który jest w potrzebie - powiedział abp Budzik. Metropolita lubelski podkreślił, że najstarsze sanktuarium maryjne w naszej diecezji, „święte miejsce, gdzie niebo styka się z ziemią”, wciąż jest młode, bo gromadzi młodych ludzi, którzy „jak Maryja są blisko Chrystusa i jak Maryja chcą Chrystusa naśladować”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślając, że służba przy ołtarzu jest ważnym posługiwaniem w Kościele, abp Józef Górzyński zwrócił uwagę, że może się ona dokonywać tylko w przyjaźni z Jezusem. - Drodzy młodzi przyjaciele, budujcie przyjaźń z Panem Jezusem, bo nic lepszego nie może wydarzyć się w życiu nikogo z nas tu na tym świecie. Chociaż wasze powołanie, jak każde inne, stawia wiele niewiadomych, tym bardziej trzeba być wiernym Panu Bogu. Mamy słuchać tego, co mówi do nas Pan Bóg i być wiernym Jego słowu - nauczał. Wskazując na Maryję, powiedział, że Ona jest najlepszą nauczycielką budowania bliskości z Panem Jezusem. - Bliskość Jezusa, który jest naszym Panem i Przyjacielem, daje zdolność do wypełniania zadania, do którego jesteśmy powołani, nie tylko przy ołtarzu, ale w całym życiu. Bądźmy przyjaciółmi Jezusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, czyli kochajmy Jezusa, słuchajmy Go i wiernie wypełniajmy Jego wolę - zaapelował abp Górzyński. Jak podkreślił, ten kto zbuduje życie na fundamencie przyjaźni z Bogiem, mimo różnych przeciwności wygra świętość.

Reklama

W pielgrzymce uczestniczyło ok. 1500 osób, w tym przedstawiciele LSO z Poznania, Lubina, Świdnicy, Legnicy czy Katowic. - Dla tych młodych ludzi to ważne doświadczenie wielkiej wspólnoty, zobaczenie na własne oczy, że takich jak oni, służących Bogu, jest naprawdę dużo. To zaś z kolei daje siłę i zapał, by nie ustawać w wierze - powiedział ks. Marcin Grzesiak. Po Liturgii uczestnicy pielgrzymki przeszli w uroczystej procesji z figurą Matki Bożej z Kębła do Wąwolnicy, gdzie na błoniach przy sanktuarium odbył się piknik rekreacyjno-sportowy. Atrakcje przygotowane przez młodzieżowe wspólnoty formacyjne, służby mundurowe i lubelskie seminarium duchowne, pozwoliły na radosną integrację.

Na zakończenie przedstawiciele Liturgicznej Służy Ołtarza zawierzyli swoje życie Niepokalanemu Sercu Maryi, z prośbą, by na drodze realizacji powołania do służby przy ołtarzu nieustannie wskazywała im Jezusa. - Jego chcemy słuchać i z Nim pragniemy budować swoje życie - zapewnili, prosząc, by Duch Święty ich umacniał i czynił świadkami Ewangelii.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-06-16 10:23

Wybrane dla Ciebie

Letnia Szkoła Katolickiej Nauki Społecznej

2024-07-23 15:16

mat. prasowy

Z radością informujemy, że w dniach 25-30 sierpnia 2024 roku odbędzie się Letnia Szkoła Katolickiej Nauki Społecznej, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „ Civitas Christiana”. Wydarzenie to jest skierowane do młodzieży w wieku 18-25 lat, która pragnie pogłębić swoją wiedzę na temat katolickiej nauki społecznej oraz jej zastosowań w życiu codziennym i działalności społecznej. Zapraszamy do Udziału!

Więcej ...

Śląskie: Pobrano dodatkowe próbki DNA do ustalenia tożsamości zwłok z Dąbrowy Zielonej

2024-07-23 15:31

pixabay.com

Przeprowadzono sekcję zwłok mężczyzny z Dąbrowy Zielonej (pow. częstochowski). Prokuratura Okręgowa w Częstochowie poinformowała we wtorek, że pobrany został dodatkowy materiał biologiczny do badań DNA, których celem jest ustalenie ich tożsamości.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na pielgrzymkę do Częstochowy

2024-07-24 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Pieszo, na rowerach, na wózkach lub na rolkach - w sierpniu z Warszawy wyruszy sześć pielgrzymek na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Kościół

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Wiadomości

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Wiara

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...

Wiadomości

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...