Reklama

Niedziela Lubelska

Dla Pani z Guadalupe

Niedziela lubelska 2/2013, str. 2

Koncert ku czci Matki Bożej z Guadalupe

Ewa Kamińska

Koncert ku czci Matki Bożej z Guadalupe

Wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Guadalupe, które wypada 12 grudnia, w Lublinie od kilku lat jest bardzo uroczyście obchodzone. Odbyło się już po raz szósty. Za każdym razem ma trochę inny charakter i oprawę. Organizatorami byli franciszkanie świeccy z Regionu Lubelskiego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, wspólnota „Porcjunkula”, działająca przy klasztorze Ojców Kapucynów na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie, młodzież Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Lublinie, alumni Metropolitalnego Seminarium Lubelskiego i przyjaciele. Msza św. w archikatedrze miała wyjątkowy charakter, gdyż została odprawiona pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w intencji księży obchodzących 25-lecie kapłaństwa. W koncelebrze uczestniczyło 50 księży, w tym 27 jubilatów. W czasie Eucharystii grał zespół muzyczno-wokalny „Mariachis Polacos”. Muzycy sprawiali wrażenie zespołu meksykańskiego, gdyż wszyscy ubrani byli w tradycyjne stroje ludowe. Również tradycyjne były instrumenty. Zespół śpiewał po hiszpańsku i po polsku.

W homilii Ksiądz Arcybiskup przywołał słowa kard. Józefa Ratzingera, jakie skierował do neoprezbiterów w Monachium po powrocie z wizyty w Auschwitz, gdzie przebywał wraz z Janem Pawłem II. Mówił o tym, co w posłudze kapłańskiej jest najważniejsze - realizowaniu rzeczywistości zwycięstwa Chrystusa na polu umarłych tego świata, na którym siły cywilizacji śmierci, zbierają ciągle owoce; dawać odpowiedź życia, które zawsze jest mocniejsze niż śmierć; uobecniać zmartwychwstanie, co znaczy samemu nim i w nim żyć, być znakiem Zmartwychwstałego. - Modlimy się o odnowienie i pogłębienie sakramentu, który sprawujecie; o to, abyście za wstawiennictwem Dziewicy Bogarodzicy zawsze dawali świadectwo tajemnicy, która została złożona w waszych dłoniach dla zbawienia świata, aby Eucharystia codziennie przez was sprawowana, miała moc przemieniania ludzkich serc, moc przygotowania świata na powtórne przyjście Chrystusa; aby wasze życie i praca były nieustannym uobecnianiem zmartwychwstania Chrystusa - mówił abp Stanisław Budzik. Metropolita opowiedział również o tym, że w kościołach amerykańskich spotkał obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Guadalupiańskiej, umieszczone naprzeciwko siebie. - Królowa Polski i Królowa Meksyku gromadzi swoje dzieci - podkreślał.

Reklama

Po Mszy św. odbył się koncert ku czci Matki Bożej z Guadalupe. Zespół muzyczny, soliści i chór kleryków wykonali szereg pieśni, poświęconych Maryi. Konferansjerem była Grażyna Beszłej. Marysia i Marcin, młode małżeństwo z zespołu, zaśpiewali Maryi, dziękując za Rozalkę. Wcześniej Marysia, która nosi pod sercem drugie dzieciątko, powiedziała świadectwo zawierzenia ich małżeństwa i pragnienia rodzicielstwa Niepokalanemu Sercu Maryi w Częstochowie. Po dziewięciu miesiącach od tego zawierzenia urodziła się Rozalka. Marysia została też uwolniona od nałogu nikotynizmu, bez odczuwania skutków nałogu. Spotkanie zakończył Apel Jasnogórski, poprowadzony przez proboszcza archikatedry ks. Adama Lewandowskiego. Rozpoczął się pieśnią do słów modlitwy „Pod Twoją obronę”, do której piękną muzykę napisała Agnieszka Beszłej. Ksiądz Adam serdecznie dziękował za koncert dla Maryi. - Są osoby, które dały się porwać tajemnicy Matczynej miłości. Czuliśmy to w sercach. Chciałoby się zostać i dalej śpiewać, i wielbić Maryję. Patrzyłem na ich twarze; to nie był zwykły koncert, ale koncert dla Matki Bożej - podkreślał Ksiądz Proboszcz. Słuchacze ogromnymi brawami nagrodzili wykonawców i organizatorów za to niezwykłe duchowe przeżycie.

Wychodzący z archikatedry zostali obdarowani małymi niby-pińatami, czyli kulami kryjącymi w sobie słodycze. To tradycyjne meksykańskie nagrody za walkę z grzechami. Podobnie jak grzech, który nęci swoim złudnym powabem, niby-pińaty były niezwykle atrakcyjne kolorystycznie i kompozycyjnie. Wykonały je osoby ze wspólnoty „Porcjunkula” Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz przyjaciele organizatorów.

* * *

Matka Boża z Guadalupe jest patronką życia poczętego, co dodatkowo potwierdziła w 2007 r. objawieniem światła płynącego z dziewiczego łona na jej wizerunku w Meksyku, na Tepeyac. Tysiące osób, obecnych wówczas w sanktuarium, mogło zobaczyć zarys Dzieciątka, taki, jaki jest z reguły widoczny w badaniach USG u kobiet w stanie błogosławionym. Objawienie to dokonało się 24 kwietnia, w którym Rada Miejska Meksyku zalegalizowała aborcję. Oddając cześć Matce Bożej, zobowiązani jesteśmy do obrony życia. Z tej okazji została zorganizowana zbiórka ofiar na rzecz jednego z rodzinnych domów dziecka, prowadzonego przez osoby konsekrowane na terenie naszej archidiecezji

2013-01-10 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msza św. obrońców życia w Szczecinie

Kościół św. Jana Ewangelisty w Szczecinie

Mateusz War. / pl.wikipedia.org

Kościół św. Jana Ewangelisty w Szczecinie

Więcej ...

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Więcej ...

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19
Prezydent Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii