Reklama

Niedziela Kielecka

Czyste Serca - miłość prawdziwa

Spotkanie z krajowym moderatorem RCS – ks. Robertem Bielą SChR

Archiwum RCS

Spotkanie z krajowym moderatorem RCS – ks. Robertem Bielą SChR

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch Czystych Serc! A co to jest? - pytają zdumieni koledzy z liceum Dagny. - Aaa,...jakieś towarzystwo kardiologiczne. Ona tylko się śmieje. Nie wciąga nikogo na siłę do wspólnoty, ale... jedna koleżanka po jej świadectwie także zaczęła chodzić na spotkania. Młodzi z RCS spotykają się w drugi i czwarty piątek miesiąca w kościele św. Wojciecha. Kielecka grupa RCS liczy dwadzieścia pięć osób. W całej Polsce jest ich przeszło osiem tysięcy. Każdy może przyjść na spotkanie. Ruch Czystych Serc jest wspólnotą ogólnopolską. - W naszej diecezji powstał blisko dwa lata temu z inicjatywy grupy młodych ludzi, którzy zwrócili się do mnie z prośbą o powołanie przy parafii św. Wojciecha RCS. Czystość rozumiana jako wstrzemięźliwość seksualna przed zawarciem małżeństwa nie jest celem samym w sobie ani jedynym celem Ruchu Czystych Serc. Nie można zaczynać dyskusji z młodymi parami od wtłaczania im w głowy, że mają nie współżyć ze sobą przed ślubem. Idea jest o wiele głębsza, ponieważ chodzi o kształtowanie całego człowieka, uczenie się budowania relacji międzyludzkich opartych na prawdziwej miłości. Ruch Czystych Serc to troska o czyste myśli, czyste intencje, budowanie życia na Prawdzie, którą jest Chrystus, szlifowanie swojego charakteru, poznawanie swoich emocji i zranień, ponieważ nie można poznać dobrze drugiej osoby bez poznania siebie - wyjaśnia ks. Marcin Boryń z parafii św. Wojciecha.

Reklama

- Nie chodzi o to, by zamknąć ludzi na tę sferę życia. Przeciwnie, skoro Pan Bóg obdarzył nas płciowością, to jest właśnie wyraz Jego miłości do nas. Trzeba jednak uczyć młodych, zwłaszcza narażonych teraz przez współczesny świat, w jaki sposób wykorzystywać ten dar, by nie zniszczył człowieka, by byli życiu i w małżeństwie szczęśliwi - podkreśla duszpasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

RCS ma na uwadze rozwój i formację całego człowieka. Z jednej strony jest cykl katechez w obrębie zagadnień dotyczących budowania drogi czystej miłości, na którą składają się więzi z innymi, przyjaźń, wyzbywanie się egoizmu, odpowiednie traktowanie własnej seksualności. Z drugiej strony młodzi stawiają na rozwój duchowy, który pomaga im w nawiązaniu osobistej relacji z Bogiem i zawierzenie mu swojego życia. Pomagają im w tym modlitwa, regularne czuwania na Adoracjach z Najświętszym Sakramentem, korzystanie ze spowiedzi i Komunii św. To droga, która przygotowuje młodych bardziej do dobrego i odpowiedzialnego życia w związku i w rodzinie.

Uczestnicy RCS mają możliwość skorzystania z corocznych rekolekcji wielkopostnych i z wyjazdów wakacyjnych. - Byliśmy z naszą grupą w Zabawie w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, modliliśmy się przy jej grobie, odwiedziliśmy dom, w którym mieszkała, na Świętym Krzyżu zorganizowaliśmy dzień skupienia. Planujemy inne wyjazdy, ale także spotkania i świadectwa w różnych parafiach - jeśli tylko pozwoli nam na to czas - mówi ks. Boryń.

To wymagająca formacja opierająca się na pracy nad sobą, ale przede wszystkim na zawierzeniu swojego życia Chrystusowi, postawieniu Go w centrum życia, częstego zwracania się do Niego w modlitwie osobistej.

Ks. Marcin podkreśla, że na pewno sama obecność młodych w RCS, którzy otwarcie mówią, że czekają z seksem do ślubu, ponieważ dla nich czystość przedmałżeńska to największa wartość, jaką wnoszą w małżeństwo, może być znakiem zapytania i zagadką dla tych, którzy prezentują odmienną postawę, zdecydowanie pod prąd poglądom lansowanym przez media zwłaszcza Internet, młodzieżowe czasopisma i całą współczesną kulturę.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-20 12:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Błogosławieni czystego serca

Młodzi z relikwiami  bł. Karoliny Kózkówny

Archiwum "Niedzieli"

Młodzi z relikwiami bł. Karoliny Kózkówny

Młodzi potrzebują wzorców, by nie zagubić się we współczesnym świecie i docenić wartość, jaką jest czystość. Jej apostołką jest bł. Karolina Kózkówna, patronka diecezji rzeszowskiej i zarazem patronka Ruchu Czystych Serc.

Więcej ...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Więcej ...

Witaj krzyżu, jedyna nadziejo

2025-04-06 00:25
Dzień skupienia dla osób niewidomych i słabowidzących

Marzena Cyfert

Dzień skupienia dla osób niewidomych i słabowidzących

Pod hasłem: Ave crux spes unica odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia dla osób niewidomych i słabowidzących.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

Kościół

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami