Reklama

Niedziela Łódzka

20 lat „Niedzieli Łódzkiej”

Tygodnik dla Kościoła lokalnego

Zespół Redakcyjny „Niedzieli Łódzkiej”

Ks. Józef Janiec

Zespół Redakcyjny „Niedzieli Łódzkiej”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 lat obecności łódzkiej edycji „Niedzieli” w archidiecezji łódzkiej to cząstka naszej najnowszej historii, ważnej nie tylko dla redaktorów i dziennikarzy, którzy na przestrzeni tego czasu tworzyli pismo, ale także dla czytelników naszej edycji. Nawet skromny jubileusz staje się wspólnym świętem redakcji i autorów oraz rzeszy czytelników. Jedni i drudzy przeżywają satysfakcję z przebytej drogi, choć nie zawsze była ona łatwa.

„Niedziela Łódzka” powstała jako pierwsza z 19 edycji diecezjalnych Tygodnika Katolickiego „Niedzieli”. „Niedziela” powstała przed II wojną światową, musiała pokonywać wiele przeszkód. Przybliża czytelnikom sprawy Kościoła oraz sprawy Polski, pragnie budzić miłość do Kościoła i ojczyzny. Ma wielu wiernych czytelników, może pochwalić się znakomitymi nazwiskami piszących w niej autorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Powstanie edycji

Pierwszy numer „Niedzieli Łódzkiej” ukazał się 11 kwietnia 1993 r. 15 października 1996 r. ordynariusz łódzki abp Władysław Ziółek w obecności biskupów pomocniczych Bohdana Bejze i Adama Lepy oraz redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Ireneusza Skubisia poświęcił lokal redakcji „Niedzieli Łódzkiej”. W trakcie spotkania abp Ziółek podkreślił rolę „Niedzieli” w informowaniu społeczności katolickiej o istotnych problemach współczesnego życia i działalności Kościoła. Podkreślił, że Kościół w Łodzi wybrał tygodnik z Częstochowy nie tylko dlatego, że jest on bliski terytorialnie, ale ponieważ także merytorycznie bardzo odpowiada zadaniom Kościoła.

Zmieniali się redaktorzy naszej edycji. Pierwszym redaktorem „Niedzieli Łódzkiej” był ks. dr Eugeniusz Gieparda, następnie ks. dr Jan Wolski, po nim ks. dr hab. Marek Stępniak. W tym zadaniu wspierał ich ks. dr Konrad Krajewski, obecnie ceremoniarz papieski w Watykanie. Od 1 marca 1996 r. funkcję redaktora odpowiedzialnego pełni autor niniejszego artykułu. Funkcje redaktorów pełnili także w różnych okresach: red. Marian Miszalski, red. Elżbieta Adamczyk, ks. Janusz Szeremeta, red. Aleksandra Łuczak. Obecnie zespół redaktorski oprócz autora niniejszego artykułu stanowią: ks. Mariusz Wojturski - redaktor prowadzący oraz redaktorzy: Anna Skopińska i Henryk Tomczyk. Pracowników edycji wspiera grono publicystów, spośród których należy wymienić: Agnieszkę Sadowską, Janusza Janysta, ks. Krzysztofa Nalepę, państwa Celinę i Tadeusza Maćkowiaków (†), Jadwigę i Marka Kamińskich, Łukasza Głowackiego, Marię Niedzielę, w przeszłości Jana Sabelę, Annę Pierzyńską, Jerzego Szydę. Naszą edycję wspiera też wiele innych osób mieszkających w Łodzi oraz poza Łodzią. W historii „Niedzieli Łódzkiej” opiekowało się naszą edycją kilku redaktorów redakcji macierzystej w Częstochowie: Katarzyna Woynarowska, Ilona Kisiel, Anna Sojka, Piotr Kublicki, Marta Bilonowicz-Hutna, Ewa Oset, Anna Cichobłazińska.

Reklama

Zadania i problemy edycji

Powstanie „Niedzieli łódzkiej” zawdzięczamy decyzji abp. Władysława Ziółka oraz ks. inf. Ireneusza Skubisia. Pragnę wyrazić wdzięczność za ich stałą troskę o rozwój „Niedzieli Łódzkiej”. W jednym z apeli skierowanych do wiernych w sprawie czytelnictwa prasy katolickiej abp Władysław Ziółek pisał: „Moim Braciom i Siostrom w archidiecezji kładę na serce w szczególny sposób tygodnik zatytułowany «Niedziela», który od 1993 r. ukazuje się w edycji łódzkiej. (...) Wyrażam moje uznanie i wdzięczność wobec tych duszpasterzy i wiernych świeckich, którzy w swoich parafiach przyczyniają się skutecznie do wzrostu czytelnictwa tygodnika «Niedziela» i innych czasopism katolickich”. Ksiądz Arcybiskup dziękował także „zarówno dziennikarzom, jak i publicystom, którzy na łamach prasy katolickiej ofiarowują nam regularnie mądre i piękne słowo drukowane, będące owocem wiary i osobistych solidnych przemyśleń”. Jego zdaniem: „Dzięki łódzkiej edycji «Niedzieli» wierni archidiecezji mają regularny serwis informacyjny o Kościele łódzkim, poznają bliżej jego historię i współczesne problemy. Można najkrócej powiedzieć, że każdy numer «Niedzieli Łódzkiej» odpowiada w sposób interesujący na pytanie, co ważnego dzieje się w Kościele łódzkim. Mówi na ten temat nie tylko słowem, lecz również barwną fotografią”.

O czym pisała „Niedziela Łódzka” na przestrzeni 20 lat? Zgodnie z założeniem przedstawiała życie naszego łódzkiego Kościoła. Ukazywała ważne wydarzenia poszczególnych wspólnot, przedstawiała wypowiedzi i nauczanie Pasterzy archidiecezji, historię poszczególnych parafii. Ukazywała postaci i działalność zasłużonych kapłanów. Na łamach „Niedzieli Łódzkiej” ukazywały się artykuły o zagrożeniach wiary, komentarze do aktualnych wydarzeń. Zabierali głos wybitni kapłani, ale także świeccy w ważnych sprawach dotyczących wspólnoty. Historia naszej edycji to także pokonywanie trudności i żmudna praca w warunkach kryzysu czytelnictwa nie tylko prasy katolickiej. Jednak mimo tych trudności, kilkanaście milionów egzemplarzy naszego tygodnika, tysiące artykułów w „Niedzieli” ogólnopolskiej i w naszej edycji trafiło do rąk czytelników. Wyrażając wdzięczność naszym wiernym czytelnikom, liczymy na ich zaangażowanie i życzliwość także w przyszłości. Dziękujemy także wszystkim duszpasterzom za propagowanie naszego pisma.

Podziel się:

Oceń:

2013-04-05 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: potrzebna jest pełna prawda o Smoleńsku

flickr.com/archidiecezjakrakow

– Tak jak całemu polskiemu społeczeństwu potrzebna była i jest prawda o Katyniu, tak samo potrzebna jest Polsce, Europie i światu pełna prawda o Smoleńsku – mówił abp Marek Jędraszewski w 13. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii w katedrze na Wawelu.

Więcej ...

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Więcej ...

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00
bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło...

Kościół

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim