Reklama

Niedziela Łódzka

20 lat „Niedzieli Łódzkiej”

Tygodnik dla Kościoła lokalnego

Zespół Redakcyjny „Niedzieli Łódzkiej”

Ks. Józef Janiec

Zespół Redakcyjny „Niedzieli Łódzkiej”

20 lat obecności łódzkiej edycji „Niedzieli” w archidiecezji łódzkiej to cząstka naszej najnowszej historii, ważnej nie tylko dla redaktorów i dziennikarzy, którzy na przestrzeni tego czasu tworzyli pismo, ale także dla czytelników naszej edycji. Nawet skromny jubileusz staje się wspólnym świętem redakcji i autorów oraz rzeszy czytelników. Jedni i drudzy przeżywają satysfakcję z przebytej drogi, choć nie zawsze była ona łatwa.

„Niedziela Łódzka” powstała jako pierwsza z 19 edycji diecezjalnych Tygodnika Katolickiego „Niedzieli”. „Niedziela” powstała przed II wojną światową, musiała pokonywać wiele przeszkód. Przybliża czytelnikom sprawy Kościoła oraz sprawy Polski, pragnie budzić miłość do Kościoła i ojczyzny. Ma wielu wiernych czytelników, może pochwalić się znakomitymi nazwiskami piszących w niej autorów.

Powstanie edycji

Pierwszy numer „Niedzieli Łódzkiej” ukazał się 11 kwietnia 1993 r. 15 października 1996 r. ordynariusz łódzki abp Władysław Ziółek w obecności biskupów pomocniczych Bohdana Bejze i Adama Lepy oraz redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Ireneusza Skubisia poświęcił lokal redakcji „Niedzieli Łódzkiej”. W trakcie spotkania abp Ziółek podkreślił rolę „Niedzieli” w informowaniu społeczności katolickiej o istotnych problemach współczesnego życia i działalności Kościoła. Podkreślił, że Kościół w Łodzi wybrał tygodnik z Częstochowy nie tylko dlatego, że jest on bliski terytorialnie, ale ponieważ także merytorycznie bardzo odpowiada zadaniom Kościoła.

Zmieniali się redaktorzy naszej edycji. Pierwszym redaktorem „Niedzieli Łódzkiej” był ks. dr Eugeniusz Gieparda, następnie ks. dr Jan Wolski, po nim ks. dr hab. Marek Stępniak. W tym zadaniu wspierał ich ks. dr Konrad Krajewski, obecnie ceremoniarz papieski w Watykanie. Od 1 marca 1996 r. funkcję redaktora odpowiedzialnego pełni autor niniejszego artykułu. Funkcje redaktorów pełnili także w różnych okresach: red. Marian Miszalski, red. Elżbieta Adamczyk, ks. Janusz Szeremeta, red. Aleksandra Łuczak. Obecnie zespół redaktorski oprócz autora niniejszego artykułu stanowią: ks. Mariusz Wojturski - redaktor prowadzący oraz redaktorzy: Anna Skopińska i Henryk Tomczyk. Pracowników edycji wspiera grono publicystów, spośród których należy wymienić: Agnieszkę Sadowską, Janusza Janysta, ks. Krzysztofa Nalepę, państwa Celinę i Tadeusza Maćkowiaków (†), Jadwigę i Marka Kamińskich, Łukasza Głowackiego, Marię Niedzielę, w przeszłości Jana Sabelę, Annę Pierzyńską, Jerzego Szydę. Naszą edycję wspiera też wiele innych osób mieszkających w Łodzi oraz poza Łodzią. W historii „Niedzieli Łódzkiej” opiekowało się naszą edycją kilku redaktorów redakcji macierzystej w Częstochowie: Katarzyna Woynarowska, Ilona Kisiel, Anna Sojka, Piotr Kublicki, Marta Bilonowicz-Hutna, Ewa Oset, Anna Cichobłazińska.

Reklama

Zadania i problemy edycji

Powstanie „Niedzieli łódzkiej” zawdzięczamy decyzji abp. Władysława Ziółka oraz ks. inf. Ireneusza Skubisia. Pragnę wyrazić wdzięczność za ich stałą troskę o rozwój „Niedzieli Łódzkiej”. W jednym z apeli skierowanych do wiernych w sprawie czytelnictwa prasy katolickiej abp Władysław Ziółek pisał: „Moim Braciom i Siostrom w archidiecezji kładę na serce w szczególny sposób tygodnik zatytułowany «Niedziela», który od 1993 r. ukazuje się w edycji łódzkiej. (...) Wyrażam moje uznanie i wdzięczność wobec tych duszpasterzy i wiernych świeckich, którzy w swoich parafiach przyczyniają się skutecznie do wzrostu czytelnictwa tygodnika «Niedziela» i innych czasopism katolickich”. Ksiądz Arcybiskup dziękował także „zarówno dziennikarzom, jak i publicystom, którzy na łamach prasy katolickiej ofiarowują nam regularnie mądre i piękne słowo drukowane, będące owocem wiary i osobistych solidnych przemyśleń”. Jego zdaniem: „Dzięki łódzkiej edycji «Niedzieli» wierni archidiecezji mają regularny serwis informacyjny o Kościele łódzkim, poznają bliżej jego historię i współczesne problemy. Można najkrócej powiedzieć, że każdy numer «Niedzieli Łódzkiej» odpowiada w sposób interesujący na pytanie, co ważnego dzieje się w Kościele łódzkim. Mówi na ten temat nie tylko słowem, lecz również barwną fotografią”.

O czym pisała „Niedziela Łódzka” na przestrzeni 20 lat? Zgodnie z założeniem przedstawiała życie naszego łódzkiego Kościoła. Ukazywała ważne wydarzenia poszczególnych wspólnot, przedstawiała wypowiedzi i nauczanie Pasterzy archidiecezji, historię poszczególnych parafii. Ukazywała postaci i działalność zasłużonych kapłanów. Na łamach „Niedzieli Łódzkiej” ukazywały się artykuły o zagrożeniach wiary, komentarze do aktualnych wydarzeń. Zabierali głos wybitni kapłani, ale także świeccy w ważnych sprawach dotyczących wspólnoty. Historia naszej edycji to także pokonywanie trudności i żmudna praca w warunkach kryzysu czytelnictwa nie tylko prasy katolickiej. Jednak mimo tych trudności, kilkanaście milionów egzemplarzy naszego tygodnika, tysiące artykułów w „Niedzieli” ogólnopolskiej i w naszej edycji trafiło do rąk czytelników. Wyrażając wdzięczność naszym wiernym czytelnikom, liczymy na ich zaangażowanie i życzliwość także w przyszłości. Dziękujemy także wszystkim duszpasterzom za propagowanie naszego pisma.

2013-04-05 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zapiski z „aspektowego” archiwum

Jedno z pierwszych spotkań redakcyjnych w 1996 r.

Archiwum „Aspektów”

Jedno z pierwszych spotkań redakcyjnych w 1996 r.

Więcej ...

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

Więcej ...

Łódź/ W wieku 93 lat zmarła łączniczka z Powstania Warszawskiego Gryzelda Studzińska ps. Zela

2022-12-01 22:13

pixabay

W wieku 93 lat zmarła por. Gryzelda Studzińska ps. Zela, harcerka Szarych Szeregów, łączniczka z Powstania Warszawskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...