We Mszy św. uczestniczył również gość z Nigerii, bp Martin Igwemezie z diecezji Minna wraz z siostrą ze zgromadzenia Misjonarek św. Siostry Faustyny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii biskup Szamocki zwrócił uwagę na postawę wolności. Rodzi się ona najpierw wewnątrz człowieka i wyraża poprzez troskę o dobro wspólne, dzieci, młodzież, chorych, samotnych. Z kolei na skutek zniewolenia serca i umysłu rodzi się mściwość, pycha, egoizm. Apostołowie proszą więc Jezusa, aby przymnożył im wiary. „Dodaj mi wiary, że nie przegram, jeśli powiem przepraszam, kiedy podam potrzebującemu rękę, kiedy z miłością spojrzę na tego, który ma inne poglądy”.
Nawiązał również do zgorszeń, rodzących się na skutek dezinformacji i braku krytycyzmu. Należy więc ciągle przypominać sobie napomnienia, które skierował św. Paweł do Tytusa. Choć mówił je do biskupów, są aktualne dla każdego.
Na zakończenie Mszy św. ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, proboszcz parafii prawosławnej w Toruniu oraz proboszcz toruńskiej parafii ewangelicko-augsburskiej Michał Walukiewicz modlili się o pokój.
Po Eucharystii miała miejsce parada wojskowa. Mieszkańcy Torunia przeszli na Rynek Staromiejski, gdzie miała miejsce symboliczna scena powitania Marszałka Piłsudskiego i odśpiewanie hymnu narodowego. Odbyły się tam także pokazy grup rekonstrukcyjnych, niepodległościowa gra terenowa oraz koncert pieśni patriotycznych.