Reklama

Niedziela Rzeszowska

Niebiański gość w Wólce Niedźwiedzkiej

Niedziela rzeszowska 30/2013, str. 6

Archiwum parafii

Dni 1 i 2 lipca dla wiernych parafii Wólka Niedźwiedzka były czasem mocy i łaski. A wszystko to za sprawą Ojców Michalitów, którzy towarzyszą Figurze św. Michała Archanioła z Gargano w ramach peregrynacji po Polsce. Jednym z punktów tego nawiedzenia była nasza wspólnota parafialna. W zabytkowej świątyni pw. Matki Bożej Królowej Polski zabrzmiały słowa: „Ze św. Michałem Archaniołem i Chórami Aniołów - uwielbiamy Cię Boże”.

Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się od dawna, poprzez kazania, nabożeństwa w trzeci wtorek miesiąca, a w ostatnich dniach przez sakrament pokuty.

Świętego Michała Archanioła powitaliśmy 1 lipca o przy kościele w asyście policji z komisariatu w Sokołowie Młp., pocztów sztandarowych Zespołu Szkół im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego i Ochotniczej Straży Pożarnej, strażaków i uczniów, ministrantów i lektorów, dziewczynek z DSM-u, Koła Gospodyń Wiejskich w ludowych strojach i licznie zgromadzonych wiernych - zarówno parafian jak też czcicieli św. Michała z okolicznych parafii. Na przywitanie przybyli też Rycerze Św. Michała Archanioła z Rzeszowa, którzy dzień wcześniej zakończyli peregrynację Figury u siebie - w parafii pod Jego wezwaniem. Kapłanów z dekanatu sokołowskiego reprezentowali wikariusze z Sokołowa Młp. - ks. Jacek Nasiadka i ks. Łukasz Szpyrka. W procesji, przy dźwięku dzwonów i fanfar udaliśmy się do kościoła - rozpoczęło się czuwanie ze Św. Michałem Archaniołem.

Reklama

W imieniu zgromadzonych św. Michała powitali: dzieci, przedstawiciele rodzin i Rycerze Św. Michała. Ksiądz Proboszcz wyraził radość z długo oczekiwanego spotkania i zaprosił do wspólnej modlitwy. „Kiedyś stanąłeś pośród ludzi, którzy potrzebowali Twojego wsparcia, objawiłeś się na Górze Gargano. Dziś przybywasz do nas, parafian Wólki Niedźwiedzkiej - Twoich czcicieli, aby umocnić nas w walce, która kiedyś na niebie się odbyła i trwa ciągle” - mówił witając św. Michała.

Podczas nabożeństwa prośby i podziękowania złożone przez wiernych przeplatały się ze słowami Koronki Anielskiej. Po nabożeństwie każdy z obecnych mógł w ciszy i skupieniu pomodlić się przed Figurą św. Michała Archanioła, podejść i dotknąć jej. Wielu czyniło to z wielkim wzruszeniem.

O godz. 19 rozpoczęła się Msza św. z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z różnorakich zniewoleń, które dzisiaj szczególnie zagrażają ludziom. Ojciec Antoni, michalita, w homilii przypomniał historię objawień na Górze Gargano, podkreślił wielką rolę Nawiedzenia i potęgę Aniołów, którzy jako słudzy Boga ciągle towarzyszą człowiekowi w jego ziemskiej drodze. Na zakończenie wobec Jezusa obecnego w monstrancji prosiliśmy o uwolnienie od nałogów, uzależnień i zniewoleń. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem było dużym przeżyciem dla obecnych na Mszy św.

Reklama

Kolejnym punktem naszego czuwania był Apel Jasnogórski, w czasie którego duchowo towarzyszyliśmy wiernym zgromadzonym na Jasnej Górze.

Pierwszy dzień Nawiedzenia zakończył się spotkaniem dla mężczyzn, którzy wsłuchiwali się w słowa o. Antoniego wskazujące na wielką rolę mężczyzny w życiu rodziny i realizowanie jego powołania w odniesieniu do Boga.

W następnym dniu Nawiedzenia wielu parafian i wiernych z okolicy uczestniczyło w nabożeństwach dla chorych i starszych, rodzice i nauczyciele towarzyszyli dzieciom podczas ich spotkania ze św. Michałem. Nabożeństwa kończyły się błogosławieństwami. Po każdej z Mszy św. wiele osób przyjmowało Szkaplerz Św. Michała. Brat Andrzej - Michalita troszczył się o rozprowadzanie modlitewników anielskich, szkaplerzy i innych pamiątek związanych z Nawiedzeniem.

O godz. 15 Koronką Anielską rozpoczęło się ostatnie czuwanie. Wiele próśb i podziękowań kierowanych do św. Michała Archanioła znowu przeplatało się z wezwaniami wzywającymi do wielbienia Boga z Chórami Anielskimi. Mszy św. kończącej Nawiedzenie, w której wziął udział dziekan dekanatu sokołowskiego ks. kan. Jan Krzywiński i licznie zgromadzeni wierni z różnych parafii przewodniczył bp Edward Białogłowski. Na zakończenie Ksiądz Biskup powiedział: „(...) Św. Michał uczy nas wszystkich pokory, bo wszystko kimkolwiek jesteśmy, co mamy jest darem Bożym i łaską Bożą, za którą trzeba dziękować. Św. Michał Archanioł z mieczem przestrzega nas przed mieszaniem dobra ze złem, białego z czarnym (…) Zła i dobra nie można ze sobą ożenić, występku i cnoty nie da się ze sobą zharmonizować (...) Obyśmy wobec Pana Boga byli zawsze wdzięczni (...) Tam gdzie jest harmonia i miłość tam jest szczęście i tego sobie wszyscy życzmy”.

Akt zawierzenia parafii św. Michałowi Archaniołowi zakończył Nawiedzenie. Przedstawiciele parafii podziękowali za pobyt w Wólce Niedźwiedzkiej: „Odchodzisz, aby nieść moc i łaskę innym parafiom, ale też zostajesz z nami w znaku figury, którą przywieźliśmy z Gargano, i przed którą gromadzimy się w każdy trzeci wtorek miesiąca. Pozostajesz też w naszych sercach. Wdzięczni za Twoje Nawiedzenie chcemy trwać mocni w wierze, a słowa „Któż jak Bóg” i „nic nad Boga” będziemy przywoływać w codziennych zmaganiach z trudnościami życia, abyśmy wychodzili zwycięsko z wszelkich niebezpieczeństw. Niech ten czas mocy i łaski, który dane nam było przeżyć w naszej wspólnocie parafialnej i razem ze wszystkimi Twoimi czcicielami zaowocuje ożywionym kultem i gorącą, pełną wiary i miłości modlitwą do Boga zanoszoną razem z Tobą i Zastępami Anielskimi” - mówił przedstawiciel rodzin Zbigniew Tabaka żegnając Figurę Św. Michała.

Po 24 godzinach przy dźwięku dzwonów i fanfar Figura Św. Michała Archanioła została umieszczona w samochodzie - kaplicy i udała się do Przemyśla do Sióstr Karmelitanek.

2013-08-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: wznowiono peregrynację Obrazu Jasnogórskiego

2020-09-01 19:45

Arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczył uroczystościom wznowienia peregrynacji Matki Bożej po archidiecezji poznańskiej. „Jeśli Pan Bóg pozwoli przewidujemy zakończenie Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w naszej archidiecezji 8 maja 2021 roku” — mówi KAI bp Szymon Stułkowski.

Więcej ...

Hildegarda - święta nie tylko od diet i postów

2020-09-17 08:18

eSPe

Św. Hildegarda, którą w Kościele wspominamy 17 września, to nie tylko autorka znanych diet i postów, jak często ją kojarzymy. To przede wszystkim wielka święta, której duchowość może zachwycić niejednego z nas.

Więcej ...

Para prezydencka zainaugurowała drugą edycję akcji sadzenia drzew „sadziMY”

2020-09-18 17:33

PAP

Prezydent Andrzej Duda wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą zainaugurował w piątek II edycję ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew "sadziMY". W ramach akcji przygotowano milion sadzonek do odebrania w siedzibach nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Wiara

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Wiadomości

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Przebaczać

Wiara

Przebaczać