Reklama

Niedziela Łódzka

Świadek wiary i miłości

Henryk Tomczyk

Oby uroczystość, którą dzisiaj przeżywamy, pomogła nam podjąć poważną refleksję nad naszą wiarą, postawą moralną, przestrzeganiem Bożych przykazań i kierowaniem się w życiu Chrystusową Ewangelią - apelował arcybiskup senior Władysław Ziółek do wiernych zgromadzonych w pabianickim sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Ksiądz Arcybiskup przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci św. Maksymiliana, które miały miejsce 14 sierpnia, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Maksymiliana, kapłana i męczennika, od października 2004 r. patrona Pabianic. Suma odpustowa sprawowana przez abp. Władysława Ziółka została ofiarowana w intencji miasta Pabianic. W koncelebrze uczestniczyli: wiceprowincjał Prowincji Zwiastowania Pańskiego ks. Lesław Gwarek SAC z Poznania, redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Łódzkiej” ks. prał. Waldemar Kulbat, proboszcz łódzkiej parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej ks. prał. Grzegorz Jędraszek, proboszcz i kustosz sanktuarium św. Maksymiliana M. Kolbego ks. prał. Ryszard Olszewski. Wśród kapłanów, którzy przybyli na Mszę św., byli księża z dekanatu pabianickiego oraz spoza jego granic, m.in. z dekanatów dłutowskiego i konstantynowskiego.

Reklama

W słowie Bożym abp Wł. Ziółek zwrócił uwagę, iż uroczystość ku czci św. Maksymiliana, podobnie jak każda uroczystość kościelna, skłania nas do postawienia ważnych pytań dotyczących naszego życia chrześcijańskiego. Takie pytania należy sobie stawiać i szukać na nie odpowiedzi, jeśli się chce swoje życie przeżywać mądrze i odpowiedzialnie. Do ich postawienia przynagla nas św. Maksymilian, chyba najbardziej znany w minionym stuleciu świadek wiary i miłości Chrystusa. Mówiąc o św. Maksymilianie, wskazujemy na ofiarę, jaką złożył ze swego życia, ratując od śmierci ojca rodziny Franciszka Gajowniczka. To, co się wydarzyło w obozie koncentracyjnym, a co nazywamy heroicznym aktem o. Maksymiliana, nie stało się nagle. On wzrastał przez całe swoje życie do tego świadectwa wiary i miłości Chrystusa oraz człowieka. Przygotowywał się do tego aktu, kiedy podążał na modlitwę do pabianickiego kościoła św. Mateusza oraz kiedy odkrył w sobie powołanie do życia zakonnego i kapłańskiego. O. Maksymilian uczy nas ofiarnego wzrastania w wierze, w miłości Boga i człowieka. Od nas nie żąda się dziś takiej ofiary, jaką o. Maksymilian złożył w obozie koncentracyjnym, ale oczekuje się odważnego świadectwa wierności Bożym przykazaniom i Chrystusowej Ewangelii.

Za przewodniczenie odpustowej Eucharystii, wygłoszone słowo Boże oraz modlitwę w intencji miasta Pabianic, jego władz i mieszkańców, Księdzu Arcybiskupowi podziękował ks. prał. Ryszard Olszewski. Słowa wdzięczności skierował również do wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości odpustowej i jej godnego przebiegu: władz samorządowych miasta i powiatu pabianickiego za dar zamówionej Mszy św., swoich współpracowników, pocztów sztandarowych, asysty procesyjnej, liturgicznej służby ołtarza, chóru „Maksymilian”, miejscowej wspólnoty parafialnej i wiernych z innych parafii pabianickich.

Na zakończenie Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna, którą wokół sanktuarium poprowadził abp Władysław Ziółek. Po modlitwach przed Najświętszym Sakramentem Ksiądz Arcybiskup udzielił zgromadzonym odpustu zupełnego, a następnie pobłogosławił ich relikwiami św. Maksymiliana. Prawie wszyscy uczestnicy liturgii pozostali w świątyni, aby uczcić św. Maksymiliana przez ucałowanie jego relikwii.

2013-08-28 12:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Film animowany o św. Maksymilianie Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

W Meksyku powstał film animowany o św. Maksymilianie Kolbe. Polskiemu franciszkaninowi głosu użyczył Piotr Adamczyk. Fragmenty dzieła będzie można zobaczyć podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Więcej ...

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

Więcej ...

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

Adobe Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Wiara

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

W trosce o zbawienie

W trosce o zbawienie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej