Reklama

Paweł Mazur

Miechów: Małopolski Szlak Bożogrobców na 850 lat zakonu w Polsce

2014-08-11 19:49

dziar / Miechów / KAI

Miechów, gdzie 850 lat temu osiedlili się Bożogrobcy, oraz kościoły budowane przez nich lub nabyte w Siedliskach, Uniejowie, Chodowie, Sławicach, Wrocimowicach, Krakowie, Chełmie i Łapszach Niżnych znalazły się na Małopolskim Szlaku Bożogrobców, już dostępnym dla turystów i pielgrzymów. Obejmuje on kościoły diecezji kieleckiej i archidiecezji krakowskiej.

Turyści oraz grupy pielgrzymkowe, licznie w tym roku odwiedzające bazylikę w Miechowie – z najstarszą repliką Grobu Bożego w Europie (z 1530 r.) - otrzymują materiały promujące inne kościoły szlaku. W ramach programu, realizowanego przez parafię Grobu Bożego, a sfinansowanego przez Małopolski Urząd Marszałkowski, została utworzona strona internetowa na temat szlaku: bozogrobcy.miechow.info, a przed kościołami znalazły się tablice informacyjne promujące szlak.

W ramach przypadających w tym roku uroczystości jubileuszowych 850 lat zakonu na ziemiach polskich już w 2013 r. Poczta Polska wydała znaczek i okolicznościowe pocztówki, również dostępne dla pielgrzymów i turystów.

Przy sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie znajduje się także niedawno otwarte Muzeum Ziemi Miechowskiej, w dawnym zamku generałów. Muzeum oprócz wystaw oferuje również oprowadzanie po bazylice Grobu Bożego i zabudowaniach poklasztornych. Obecnie realizuje ścieżkę historyczno-religijną, łączącą tradycyjną wizytę w sanktuarium z elementami modlitwy i rozważania Słowa Bożego.

Reklama

Historia Zakonu Bożogrobców - Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego sięga 1099 r. Wówczas książę Gotfryd de Bouillon ustanowił dwudziestoosobową grupę świeckich rycerzy i duchownych w celu opieki nad Bożym Grobem w Jerozolimie. Zakon stracił na znaczeniu po upadku Akki. W Europie odnowił się w 1304 r., choć jego organizacja przypominała bardziej bractwo. W 1847 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego odrodził się jako zgromadzenie osób świeckich. Podstawowym celem wznowionego zakonu jest wspieranie chrześcijan w Ziemi Świętej i łacińskiego patriarchy w Jerozolimie.

Miechów był pierwszym domem bożogrobców w Europie. Osiedlając się w XII wieku w Polsce, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf powracając z Ziemi Świętej. Ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców. W wyniku wieloletnich starań kolejnych proboszczów miechowskich kościół został w 1996 r. podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, niezwiązanych ślubami zakonnymi, działa w ponad 40 krajach. Liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce ok. 240. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, utrzymują i prowadzą tam blisko sto szkół. Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W 1995 r. kardynała Józefa Glempa mianowano Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Jego siedziba znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego.

Tagi:
bożogrobcy

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem