Reklama

Polska

Miechów: Małopolski Szlak Bożogrobców na 850 lat zakonu w Polsce

Paweł Mazur

Miechów, gdzie 850 lat temu osiedlili się Bożogrobcy, oraz kościoły budowane przez nich lub nabyte w Siedliskach, Uniejowie, Chodowie, Sławicach, Wrocimowicach, Krakowie, Chełmie i Łapszach Niżnych znalazły się na Małopolskim Szlaku Bożogrobców, już dostępnym dla turystów i pielgrzymów. Obejmuje on kościoły diecezji kieleckiej i archidiecezji krakowskiej.

Turyści oraz grupy pielgrzymkowe, licznie w tym roku odwiedzające bazylikę w Miechowie – z najstarszą repliką Grobu Bożego w Europie (z 1530 r.) - otrzymują materiały promujące inne kościoły szlaku. W ramach programu, realizowanego przez parafię Grobu Bożego, a sfinansowanego przez Małopolski Urząd Marszałkowski, została utworzona strona internetowa na temat szlaku: bozogrobcy.miechow.info, a przed kościołami znalazły się tablice informacyjne promujące szlak.

W ramach przypadających w tym roku uroczystości jubileuszowych 850 lat zakonu na ziemiach polskich już w 2013 r. Poczta Polska wydała znaczek i okolicznościowe pocztówki, również dostępne dla pielgrzymów i turystów.

Przy sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie znajduje się także niedawno otwarte Muzeum Ziemi Miechowskiej, w dawnym zamku generałów. Muzeum oprócz wystaw oferuje również oprowadzanie po bazylice Grobu Bożego i zabudowaniach poklasztornych. Obecnie realizuje ścieżkę historyczno-religijną, łączącą tradycyjną wizytę w sanktuarium z elementami modlitwy i rozważania Słowa Bożego.

Reklama

Historia Zakonu Bożogrobców - Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego sięga 1099 r. Wówczas książę Gotfryd de Bouillon ustanowił dwudziestoosobową grupę świeckich rycerzy i duchownych w celu opieki nad Bożym Grobem w Jerozolimie. Zakon stracił na znaczeniu po upadku Akki. W Europie odnowił się w 1304 r., choć jego organizacja przypominała bardziej bractwo. W 1847 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego odrodził się jako zgromadzenie osób świeckich. Podstawowym celem wznowionego zakonu jest wspieranie chrześcijan w Ziemi Świętej i łacińskiego patriarchy w Jerozolimie.

Miechów był pierwszym domem bożogrobców w Europie. Osiedlając się w XII wieku w Polsce, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf powracając z Ziemi Świętej. Ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców. W wyniku wieloletnich starań kolejnych proboszczów miechowskich kościół został w 1996 r. podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Reklama

Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, niezwiązanych ślubami zakonnymi, działa w ponad 40 krajach. Liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce ok. 240. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, utrzymują i prowadzą tam blisko sto szkół. Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W 1995 r. kardynała Józefa Glempa mianowano Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Jego siedziba znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego.

2014-08-11 19:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Grób, przy którym nikt nie płacze

WD

Procesja w Miechowie z udziałem dam i kawalerów Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu

Jakie skarby wnieśli Bożogrobcy, obecni od 650 lat na polskich ziemiach, do dziedzictwa Kościoła w Polsce, do Miechowa i diecezji? Na te pytania odpowiadali prelegenci konferencji, która odbyła się w Miechowie 9 listopada

Więcej ...

Mimo obostrzeń i deszczu Rodzina Radia Maryja licznie na Jasnej Górze

2020-07-11 16:02

TV Trwam

„Wszystko postawiłem na Maryję” - te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego są hasłem 29. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Wśród intencji modlitewnego spotkania, które trwa na placu jasnogórskim w sobotę, 11 lipca, jest dziękczynienie za św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin, za Cud nad Wisłą z 1920 r., modlitwa za Ojczyznę oraz o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Więcej ...

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł, najodpowiedniejszy moment to czas po ogłoszeniu wyników przez PKW

2020-07-12 22:04

PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie to dobry pomysł, dziękuję; najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW - napisał kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski odpowiadając na zaproszenie go przez prezydenta Andrzeja Dudę na spotkanie w niedzielę na godz. 23.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Wiadomości

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Nierozważny Siewca?

Wiara

Nierozważny Siewca?

Jak hojny jest Bóg!

Duchowość

Jak hojny jest Bóg!

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...